Co warto stosować zamiast cukru? Zobacz, czym słodzić kawę, herbatę i potrawy! Poznaj też szkodliwe zamienniki cukru, które lepiej omijać
Erytrytol (erytrol)
SŁODZIK NA „TAK” i „NIE”!
Pomimo egzotycznie brzmiącej nazwy związek ten występuje naturalnie w niektórych produktach, np. owocach, a także jest zawarty w pewnych ilościach w organizmie ludzkim.
Erytrytol (E968) jest alkoholem wielowodorotlenowym, czyli pochodną cukrową podobną do sorbitolu czy ksylitolu (związki te określa końcówka „-ol” w nazwie). Jednak w przeciwieństwie do nich nie ma silnego działania rozwalniającego i powodującego nadprodukcję gazów – takie efekty mogą pojawić się dopiero po spożyciu znacznej jego porcji (jej wielkość jest jednak kwestią indywidualną).
Erytrytol jest niskokaloryczny – zapewnia 0,24 kcal na gram, czyli ma tylko 6 proc. kalorii cukru stołowego, a jego słodycz względem sacharozy wynosi 70 procent. Oznacza to, że trzeba dodawać go w nieco większych ilościach.
Słodzik ten ma zerowy indeks glikemiczny, przez co nie powoduje skoków poziomu glukozy i insuliny we krwi, nie wpływa też na zawartość w niej cholesterolu i trójglicerydów. Choć wchłania się w jelicie, wydala się w stanie niezmienionym razem z moczem.
W badaniach stwierdzono jednak, że u osób z jego wysokim poziomem we krwi częściej występują zakrzepica, zawały i udary. Może więc nie być wskazany dla osób z czynnikami ryzyka zaburzeń hematologicznych i kardiologicznych.