W skrócie
Własnoręcznie przygotowana cola to pyszny napój, który gasi pragnienie, zastępując przemysłowy produkt. Napoje typu cola to produkty ultraprzetworzone (UPF), najbardziej niezdrowa grupa wyrobów spożywczych.
Domową wersję klasyku możesz przygotować na bazie przypraw korzennych – tak, jak robi się to w oryginalnej recepturze. Ponieważ jej skład jest pilnie strzeżoną tajemnicą, alternatywy coli miewają różne skład i smak. Są nawet wersje z wykorzystaniem octu balsamicznego. My jednak polecamy przepis na napój typu cola z dodatkiem zdrowych owoców cytrusowych.
Czytaj też: Takie są efekty picia coli. Zobacz, co robi z organizmem
Domowa cola – przepis z cytrusami
Czas przygotowania: 25 min + studzenie,
stopień trudności: łatwy.
Składniki:
- 2 łyżki cukru białego,
- 1/2 szkl. brązowego cukru, najlepiej muscovado, ew. kokosowego (85 g),
- 1/2 szkl. letniej wody (125 ml),
- 1 cytryna,
- 1 pomarańcza,
- 1 łyżka jasnego ekstraktu waniliowego lub 1/2 łyżki ciemnego,
- 1 mała szczypta cynamonu,
- 1 szczypta świeżo startej gałki muszkatołowej,
- 1 szczypta kolendry w proszku (opcjonalnie),
- 2 całe goździki (opcjonalnie),
- 1-2 plasterki świeżego imbiru (opcjonalnie),
- woda gazowana do uzupełnienia.
Zobacz: Przyprawy korzenne wspierają zdrowie. Jak działają popularne produkty?
Jak zrobić coca-colę w domu?
- Wsyp 2 łyżki białego cukru do garnka i ogrzewaj bez dotykania, aż się rozpuści, skarmelizuje i będzie bulgotać.
- Potrząśnij garnkiem, by wymieszaj zawartość, dodaj po 1/2 szkl. brązowego cukru i letniej wody.
- Gotuj na średnim ogniu przez ok. 5 min.
- Dodaj drobno otartą skórkę z 1/3 cytryny, pomarańczy i limonki, 1 łyżkę jasnego ekstraktu waniliowego, cynamon, kolendrę, goździki i imbir, po czym gotuj kolejne 5 min.
- Ostudź płyn, dodaj sok z 1/2 cytryny, pomarańczy i limonki, wymieszaj, przefiltruj i przelej do butelki.
- Rozcieńczaj bazę coli wodą gazowaną, dodając ją do ok. 1/5 szkl. ekstraktu.
Czytaj także:
Dlaczego klasyczna cola jest niezdrowa?
Klasyczny napój typu cola to przede wszystkim duża dawka cukru. W 100 ml to ok. 10 g (i 42 kcal), przez co szklanka dostarcza 5 łyżeczek cukru i przeszło 100 kcal. Choć na rynku istnieje wiele bezcukrowych alternatyw takich napojów, nie są one polecane ze względu na zawartość sztucznych słodzików. Ich spożycie powiązano z rozwojem raka, a także cukrzycy.
Choć domowa cola to również napój cukrowy, ma więcej smaku, przez co jego dawka może być mniejsza. Z takim napojem też nie należy jednak przesadzać. Na plus własnej coli jest przy tym użycie ciemnego cukru muscovado, który zawiera sporą ilość składników mineralnych, przeciwutleniaczy i innych bioaktywnych związków z trzciny cukrowej.
W zdrowej wersji coli nie ma natomiast kofeiny, która podwyższa poziom hormonu stresowego kortyzolu, ani dwóch niesławnych dodatków do żywności. Pierwszy z nich to karmel amoniakalno-siarczynowy (E 150d), który uznawany jest za szkodliwy w związku z zanieczyszczeniem 4-metyloimidazolem (4-MEI). Został on zaklasyfikowany przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem do grupy 2B, czyli jako czynnik „prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi”.
Polecamy: Szkodliwe dodatki do żywności. Tych związków lepiej unikać na co dzień
Własne cola nie zawiera także kwasu ortofosforowego, który w organizmie jest „złodziejem” wapnia. Zmniejsza on przyswajanie tego składnika, a przy niedostatecznym spożyciu kradnie go z kości i zębów, prowadząc z czasem do ich osłabienia.
Coca-cola według domowego przepisu nie tylko nie zawiera wielu niekorzystnych substancji, ale też dostarcza pozytywnie działające związki. Należą do nich przeciwutleniacze z przypraw korzennych, które działają przeciwzapalnie i usprawniają krążenie krwi. Stan zapalny i działanie wolnych rodników ograniczają także związki z owoców, w tym witamina C i olejki eteryczne z cytrusowych skórek, które dodatkowo wykazują działanie przeciwwirusowe.
Zobacz także inne tematy ze Strony Kuchni: