Spis treści
Czy można pić kawę z szafranem?
Kawa i szafran to tradycyjne połączenie w kuchni tureckiej, gdzie napój ten pije się ze śmietaną. Safranli kahve, jak jest tam nazywana, można w prosty sposób przygotować samodzielnie w domu. Warto, bo ta kombinacja wybitnie wspomaga nastrój. Zarówno kawa, jak i szafran, mają potwierdzone działanie poprawiające nastrój i chroniące przed depresją.
Gotowe mieszanki mielonej kawy arabskiej z szafranem śmietaną w proszku można kupić m.in. w sklepach internetowych i stacjonarnych z produktami z Turcji. Są też lepsze wersje kawy z szafranem bez mleka, np. z kardamonem, kakao i salepem, czyli sproszkowanymi bulwami storczyka męskiego (Orchis mascula) lub dodatkami takimi, jak karob, pistacje, kurkuma, imbir, żeń-szeń, płatki róży. Wszystkie te składniki wspierają zdrowotne działanie takiej kawy.
Kawa z szafranem – przepis
Kawa z szafranem to pobudzający napój z lekko słodkimi i kwiatowymi nutami. Pochodzą od przyprawy, którą stanowią suszone znamiona kwiatowe. Najlepiej dodać je do mleka, z którym zwyczajowo łączy się kawowy napar. Można przygotować go w preferowany sposób w różnych ekspresach, pressach czy tygielku. Standardowo ziarna parzy się w ekspresie ciśnieniowym.
Jak przygotować kawę szafranową?
Składniki:
kawa mielona (7-9 g na porcję espresso; łyżeczka to ok. 4 g),
200-300 ml mleka krowiego lub roślinnego, najlepiej o bogatszej konsystencji, np. tłustszego,
szczypta szafranu,
1-2 łyżeczki brązowego cukru, miodu albo syropu z agawy.
Przygotowanie:
Zaparz porcję espresso (30-50 ml).
Zagrzej w rondelku mleko z szafranem.
Zdejmij gorące mleko z kuchenki, gdy jeszcze nie będzie wrzeć.
Dodaj do kawy mleko z ew. dodatkami słodzącymi i wymieszaj.
Kawę z szafranem można przygotować także w wersji bez dodatków mlecznych. Wystarczy wtedy dorzucić do kawy taką samą porcję szafranu bezpośrednio po jej zaparzeniu.
Jak działa kawa szafranowa na depresję?
Filiżanka kawy zapewnia zastrzyk energii i może przepędzić zły humor. W licznych badaniach wykazano, że ludzie doświadczają mniej dotkliwych objawów depresji, gdy piją kawę. Napój ten nie tylko zwiększa czujność i dodaje energii, ale też poprawia poczucie dobrostanu, nastrój oraz libido. Oprócz tego wspiera działanie wątroby i mózgu. Prace naukowe sugerują, zawarta w niej kofeina wpływa na przemiany neuroprzekaźników związanych z dobrym samopoczuciem, w tym serotoniny i dopaminy.
Jak wykazano na łamach „Psychiatry Research” spożycie kawy może służyć zdrowiu psychicznemu, a najlepszy wpływ na zmniejszenie ryzyka zarówno depresji, jak i nerwicy lękowej, dotyczy porcji 2-3 filiżanek kawy dziennie, również z mlekiem i cukrem. Obserwowane korzyści dotyczą tylko standardowej kawy z kofeinę.
Po dodaniu szafranu do kawy jej właściwości antydepresyjne znacząco rosną. W przypadku przyprawy związane są z zawartością krocyny. Ten związek karotenowy zapewnia piękny kolor dań z szafranem i podnosi poziom serotoniny (z tego powodu nie należy łączyć go z antydepresantami).
Szafran działa podobnie, jak niektóre leki na depresję, a przy tym wspomaga mózg na inne sposoby, m.in. hamując stres oksydacyjny i stan zapalny. Podobnie, jak kawa, może zwiększać ochotę na seks. Ważne jednak, by przyjmować szafran odpowiednio długo, minimum 4-6 tygodni. Po tym czasie działanie kawy z tym dodatkiem powinno być już w pełni odczuwalne.
Czy kofeina powoduje niepokój?
Zbyt duża ilość kofeiny dostarczanej do organizmu może mieć negatywny wpływ na organizm i nastrój. Nadmiar tego związku w stosunku do indywidualnej tolerancji może wywołać objawy takie, jak niepokój, częstoskurcz serca i bezsenność. Ryzyko niepożądanych objawów wzrasta dla niektórych osób przy ilości powyżej 4 porcji dziennie.
Opisywane przez niektórych dolegliwości takie, jak nadmierny niepokój i pobudzenie, roztrzęsienie i bóle głowy są opisywane w DSM-5 – podręczniku do klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego jako „intoksykacja kawą”.
Kawy i kofeiny nie powinny spożywać zwłaszcza osoby niepełnoletnie. W jednym z badań wykazano częstsze występowanie objawów depresyjnych wśród dzieci wraz ze wzrostem spożycia kofeiny.
Jaku substancja stymulująca, kofeina może wywołać uzależnienie, które prowadzi do zwiększania dawek i pogłębia ryzyko oraz dotkliwość skutków ubocznych nadmiernego spożycia. Picie kawy jest niewskazane w ciąży i podczas karmienia piersią, może też nie być odpowiednie w niektórych chorobach, np. osteoporozie, refluksie, stanach zapalnych jelit.
Kofeina z kawy może wpływać niekorzystnie na metabolizm leków, m.in. na tarczycę, zaburzenia psychiatryczne czy cukrzycę. Osoby, które nie mogą pić kawy, nie skorzystają więc z napoju z szafranem.
Źródła: