Masz wzdęcia? Zastosuj tych pięć prostych sposobów, by się ich pozbyć. Ekspert podpowiada, co możesz zrobić

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wzdęcia mogą być spowodowane wieloma czynnikami – od poważnych problemów zdrowotnych po złe wybory żywieniowe.
Wzdęcia mogą być spowodowane wieloma czynnikami – od poważnych problemów zdrowotnych po złe wybory żywieniowe. Jacob Wackerhausen/Getty Images/Doctor Youn/YT
Na pewno znasz to uczucie – twój brzuch jest nieprzyjemnie napełniony, jakby był tam balonik albo piłka. Ten dyskomfort to wzdęcia, które mogą się nasilać np. po jedzeniu. Co zrobić, gdy ma się wzdęcia? Z pomocą przychodzi dr Anthony You, który podaje pięć prostych sposobów na pozbycie się wzdęć. Stosuj je, a nie będziesz musiała rozpinać guzika w spodniach.

Spis treści

Czego objawem są wzdęcia?

Wzdęcia to powszechny i uporczywy problem. Często jest spowodowany przez duży posiłek lub pokarm wytwarzający gazy. Wzdęcia mogą też wynikać z nadwrażliwości jelit spowodowanej zmianami emocjonalnymi, zmianami w mikrobiomie jelitowym i różnymi schorzeniami. Czasami powodem jest nadwrażliwość pokarmowa lub nietolerancja pokarmowa.

Wzdęcia mogą być spowodowane wieloma czynnikami – od poważnych problemów zdrowotnych po złe wybory żywieniowe.
Wzdęcia mogą być spowodowane wieloma czynnikami – od poważnych problemów zdrowotnych po złe wybory żywieniowe. Jacob Wackerhausen/Getty Images/Doctor Youn/YT

Wzdęcia mogą mieć też podłoże zdrowotne (np. zespół jelita drażliwego lub nieswoiste zapalenie jelit). Wzdęcia powodują dyskomfort i mogą wpływać na ogólne samopoczucie i jakość życia. W przypadku częstych, ciężkich lub uporczywych wzdęć ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza.

Zioła na jelita. Które rośliny pomogą na stan zapalny, a które na wzdęcia i gazy?

Zioła na jelita. Które rośliny pomogą na stan zapalny, a które na wzdęcia i gazy?

Choroby jelit to wyjątkowo bolesna i uciążliwa przypadłość, która często uniemożliwia chorym codzienne funkcjonowanie. W przypadku tymczasowych problemów można wspomagać leczenie ziołami na jelita. Je...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Co zrobić, gdy ma się wzdęcia? Rady eksperta

Wzdęcia mogą być spowodowane wieloma czynnikami – od poważnych problemów zdrowotnych po złe wybory żywieniowe. To nieprzyjemne uczucie może wystąpić nawet po spożyciu minimalnych ilości jedzenia. W walce ze wzdęciami ważne jest, aby zidentyfikować ich przyczynę, a także ograniczyć pokarmy i czynności, które je wywołują (np. żucie gumy do żucia). Istotne jest zwracanie uwagi na styl życia, w tym:

  • odpowiednie nawodnienie,

  • regularny ruch,

  • spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości błonnika.

Dr Anthony Youn dzieli się na swoim kanale YouTube eksperckimi poradami, jak radzić sobie z tą przypadłością. Co zrobić, gdy ma się wzdęcia? Dowiesz się w dalszej części artykułu.

Męczą Cię gazy? Poznaj 9 domowych sposobów na zniwelowanie gazów

Męczą Cię gazy? Poznaj 9 domowych sposobów na zniwelowanie gazów

Zaparcia, wzdęcia, gazy – wszystkie te dolegliwości wiążą się z dyskomfortem, który odczuwamy w okolicy brzucha. Niezależnie od tego, czy właśnie jest sezon grillowy, czy oddajemy się przyjemnościom j...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Pięć prostych sposobów na wzdęcia. Wypróbuj je już dziś

Dr Youn podaje pięć prostych metod na wzdęcia:

  1. Ogranicz picie napojów gazowanych. Picie dużej ilości napojów gazowanych może zwiększyć ilość niezdrowych bakterii jelitowych, a także pogorszyć wzdęcia brzucha. Jest to spowodowane dodatkiem dwutlenku węgla w tych napojach. Idealnym rozwiązaniem byłoby całkowite wyeliminowanie słodkich napojów, ale nawet samo zmniejszenie ilości spożycia z dwóch puszek do jednej dziennie również może mieć korzystny wpływ.

  2. Jedz więcej fermentowanych produktów. Sfermentowana żywność, taka jak kiszona kapusta, kombucha, miso i jogurt, jest pełna korzystnych bakterii jelitowych, które mogą pomóc w łagodzeniu wzdęć i poprawie zdrowia mikrobiomu. Dr Youn sugeruje włączenie sfermentowanej żywności do diety kilka razy w tygodniu, aby pokonać wzdęcia.

  3. Weź probiotyk. Jeżeli nie przepadasz za pikantnym i sfermentowanym jedzeniem, możesz rozważyć codzienne przyjmowanie probiotyku. Choć dr Youn mówi, że probiotyki nie powinny zastąpić spożywania dobrej sfermentowanej żywności, to codzienny probiotyk zawierający co najmniej trzy do pięciu miliardów jednostek tworzących kolonie może być pomocny dla jelit, mikrobiomu jelitowego i problemów ze wzdęciami.

  4. Pij herbatę miętową. Jeżeli szukasz naparu, który złagodzi nieznośne uczucie wzdęcia, to Dr Youn zaleca to, co serwowały nasze babcie i mamy. Ekspert radzi, aby popijać herbatę miętową – najlepiej od jednej do dwóch filiżanek dziennie.

  5. Unikaj nabiału i glutenu. Dr Youn wyjaśnia, jak powszechna jest nietolerancja laktozy i zaleca wypróbowanie diety bezmlecznej. Lekarz zauważa też, że około 7 proc. ludzi cierpi na nadwrażliwość na gluten. Może to powodować różne nieprzyjemne objawy, od rozstroju żołądka po wysypki, a nawet dyskomfort mięśni lub stawów. Lekarz zachęca do odstawienia nabiału i glutenu na kilka tygodni i sprawdzenia, jak mogą się one poprawić. Co ważne, Harvard Medical School podkreśla, że „nie ma przekonujących dowodów” na to, że dieta bezglutenowa jest korzystna dla osób bez nietolerancji glutenu lub celiakii.

Doskwierają ci wzdęcia brzucha i gazy? Lepiej unikaj tych produktów

Doskwierają ci wzdęcia brzucha i gazy? Lepiej unikaj tych produktów

Chcesz mieć bardziej płaski brzuch i nie odczuwać dyskomfortu po jedzeniu? Uważaj na gazotwórcze jedzenie! Sprawdź, jakie są najbardziej wzdymające produkty. Jeśli widzisz związek ze swoimi problemami...

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia