Spis treści
Dlaczego mleko cynamonowe pomaga w zasypianiu?
Mleko cynamonowe to doskonały napój na sen. Uspokaja umysł i ciało oraz wspomaga lepszy sen. Zawdzięcza to właściwościom zarówno cynamonu, jak i mleka.
Cynamon jest stosowany w medycynie od tysięcy lat. Rozgrzewa, pobudza i pomaga uspokoić układ nerwowy. Cynamon rozluźniania mięśnie i usuwa napięcia z ciała, przez co może pomóc ci zasnąć. Zawarte w cynamonie przeciwutleniacze pomagają zmniejszyć stres, a także chronią komórki przed uszkodzeniem. Aldehyd cynamonowy jest głównym związkiem uważanym za odgrywający rolę w poprawie jakości snu w przypadku bezsenności.
Mleko jest dobrym źródłem tryptofanu – aminokwasu, który może pomóc w zasypianiu. Tryptofan nie jest naturalnie wytwarzany przez nasz organizm, więc musi być spożywany w celu uzyskania korzyści. Jest on również prekursorem melatoniny, która reguluje cykl snu i czuwania.
Połączenie mleka z cynamonem przed snem w postaci mleka cynamonowego to prosty przepis na przespaną noc.
Jak przygotować mleko cynamonowe? Prosty przepis na napój na sen
Wieczór to idealna pora na wypicie kubka mleka cynamonowego. Ten naturalny środek nasenny jest smaczny, aromatyczny i rozgrzewający. Wypróbuj przepis na ten prosty napój na sen.
Składniki:
1 szklanka mleka,
1 laska cynamonu (możesz też użyć 1 łyżeczkę sproszkowanego cynamonu + odrobina do dekoracji),
miód lub cukier do smaku (około 1 łyżeczka) – opcjonalnie.
Mleko cynamonowe – przepis:
Do garnka dodaj mleko i korę cynamonu i gotuj na średnim ogniu. Poczekaj, aż zaczną pojawiać się małe bąbelki. Powinno to trwać nie dłużej niż 10 minut.
Usuń korę cynamonu i kożuch, który utworzył się na mleku.
Jeżeli chcesz uzyskać słodki smak, wymieszaj mleko cynamonowe z odrobiną cukru lub miodu.
Przelej mleko do kubka i udekoruj odrobiną cynamonu w proszku. Smacznego!
Opcjonalnie możesz też dodać gwiazdkę anyżu lub szczyptę gałki muszkatołowej. Anyż zawiera magnez i przeciwutleniacze, które wspierają wyciszenie i spokojny sen. Gałka muszkatołowa jest przyprawą o właściwościach uspokajających, przez co używana jest szczególnie w miesiącach jesiennych i zimowych.
Mleko cynamonowe pij 30-60 minut przed snem. Pamiętaj, żeby nie pić więcej niż kubek lub szklanka mleka cynamonowego. Spożywanie zbyt dużej tego napoju może nadmiernie obciążać żołądek oraz powodować nudności, bóle brzucha i biegunkę.
Cynamon – dlaczego ten dodatek jest tak skuteczny?
Cynamon to jedna z najpopularniejszych przypraw. Jest ceniony nie tylko ze względu na swoje walory smakowe, ale także korzyści zdrowotne.
Cynamon zawiera duże ilości bardzo silnych przeciwutleniaczy polifenolowych, które mają działanie przeciwzapalne, co może pomóc obniżyć ryzyko wielu chorób. Może poprawić niektóre kluczowe czynniki ryzyka chorób serca, w tym cholesterol, trójglicerydy i ciśnienie krwi.
Wykazano też, że cynamon znacząco zwiększa wrażliwość na insulinę, co może poprawić kontrolę poziomu cukru we krwi. Przyprawa ta obniża poziom cukru we krwi na czczo, gdy jest stosowany w dawkach od 1 do 6 g lub 0,5 do 2 łyżeczek dziennie.
Aldehyd cynamonowy ma właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne, co może zmniejszać infekcje, a także próchnicę zębów i nieświeży oddech.
Czy mleko cynamonowe jest dla każdego? O tym warto pamiętać
Choć mleko cynamonowe może ułatwiać zasypianie, rozgrzewa i rozluźnia, to nie każdy powinien je pić. Kto powinien unikać mleka z cynamonem?
Po mleko cynamonowe nie powinny sięgać m.in.:
osoby z alergią na mleko,
osoby z alergią na cynamon,
osoby mające problemy żołądkowe,
osoby zmagające się z refluksem.
W przypadku alergii na mleko lub nietolerancji laktozy możesz zastąpić mleko krowie napojem roślinnym, np. napojem owsianym.
Źródła:
The Potential of Cinnamon Extract (Cinnamomum burmanii) as Anti-insomnia Medication through Hypothalamus Pituitary Adrenal Axis Improvement in Rats Acta Medica Academica
Anti-stress effects of cinnamon (Cassia zelynicum) bark extract in cold restraint stress rat model. Index Medicus for the South-East Asia Region (IMSEAR)
The Effects of Milk and Dairy Products on Sleep: A Systematic Review International Journal of Environmental Research and Public Health