Takie są efekty picia coli. Zobacz, jak napoje typu cola wpływają na organizm i czym grozi codzienne sięganie po takie produkty

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ten napój orzeźwiający jest popularny jak mało który. Colę piją ludzie na całym świecie, choć należy do najbardziej niekorzystnych dla zdrowia. Nie chodzi przy tym o wysoką zawartość cukru, bo szkodliwość coca-coli zero jest nawet większa niż klasycznej wersji napoju. Zobacz, jak picie coli wpływa na organizm – w krótkim, jak i długim terminie.

Spis treści

Czy cola jest szkodliwa dla zdrowia?

Cola to popularny rodzaj napoju, który uważa się za bardziej niekorzystny dla zdrowia niż inne rodzaje słodkich napojów gazowanych.

Nalewanie coli z puszki do szklanki ze słomką
Codzienne picie coli powoduje szkodliwe skutki uboczne. Tak nadmierne ilości napojów typu cola niszczą organizm. Zobacz galerię. Virojt Changyencham/Getty Images

Napój typu cola to typowy produkt ultraprzetworzony (UPF), a sięganie po żywność z tej grupę tę powiązano w badaniu australijskim z rozwojem raka, chorób serca, cukrzycy typu 2 i zaburzeń lękowych.

Klasyczna puszka coli o pojemności 330 ml dostarcza aż 10 g dodanego cukru, ale wcale nie jest to najgorszy składnik. Są także inne, które w nadmiernych ilościach szkodzą zdrowiu na różne sposoby. Niestety, wiele osób pije ją codziennie, nierzadko bez ograniczeń.

Sprawdź: Słodkie napoje to też słodycze. Ile można wypić dziennie?

O ile sięganie po słodzone napoje powiązano z chorobami układu krążenia czy m.in. przewlekłej choroby wątroby, wersje z dodatkiem dietetycznych słodzików wcale nie są jednak lepszą opcją, a wręcz gorszą.

Zobacz w galerii, jak napoje typu cola działają na organizm, gdy pije się je często albo codziennie.

Co się dzieje w twoim organizmie po wypiciu coli?

Wypicie coli powoduje skutki, które można obserwować w krótkim terminie. To niekorzystne reakcje organizmu na składniki sztucznego napoju, prowadzące m.in. do tycia i problemów trawiennych.

Cola i napady apetytu
Słodkie napoje powodują napady ochoty na jedzenie niezależnie od tego, czy są słodzone, czy nie. W przypadku cukru uczucie głodu po wypiciu napoju wynika z początkowego skoku, a później spadku jego poziomu we krwi. W przypadku dietetycznej coli tak działają sztuczne słodziki, ponieważ zwiększają aktywność mózgu w obszarze odpowiedzialnym za odczuwanie głodu, co wykazało badanie opublikowane w „JAMA Network”. Apetyt pojawia się po ok. godzinie od spożycia puszki napoju, co u wielu osób prowadzi do przyjmowania nadmiaru kalorii w ciągi dnia. Chociaż nie zostało to jednoznacznie potwierdzone w przeglądzie badań, wiele prac pokazuje dobitnie, że cola bez cukru może tuczyć nawet bardziej niż ta z cukrem.

Zobacz: Jak zrobić zdrową colę w domu?

Cola i wzdęcia, gazy, biegunki
Gazowane napoje są źródłem nadmiernych ilości dwutlenku węgla w przewodzie pokarmowym, co prowadzi do wzdęć i gazów. Nadmiar kofeiny może z kolei powodować biegunkę. Chemiczne składniki napojów typu cola light wpływają także negatywnie na prawidłową mikroflorę jelitową, prowadząc do nadwrażliwości jelit i rozwoju stanów zapalnych. Osoby, które mają choroby jelit, mogą bardziej odczuwać ich objawy.

Cola i problemy ze snem
Napoje typu cola są źródłem kofeiny i zawiera zwykle 8-10 mg tego związku w 100 g, a litr ok. 80-100 g. Zależnie od brandu puszka coli zapewnia 33-46 mg. To zwykle niejedyny napój z kofeiną wypijany w ciągu dnia, bo znacznie więcej mają kawa i napoje energetyczne. Tymczasem nadmierna ilość (a u każdego to kwestia indywidualna) zakłóca metabolizm hormonu snu – melatoniny, przyczyniając się do zaburzeń snu, jego złej jakości i bezsenności. Cykl czuwania i snu zakłócają ponadto sztuczne słodziki.

Cola i osłabienie odczuwania smaku.
Słodki smak sztucznych słodzików wynika z ich działania na receptory słodkiego smaku i układ nerwowy. Nadmierna stymulacja prowadzi jednak do zmniejszenia ich wrażliwości, a to sprawia, że przestaje smakować zdrowe jedzenie. Owoce są za mało słodkie, a warzywa stają się mdłe i pozbawione smaku.

Cola i erozja szkliwa nazębnego.
Słodzone napoje szkodzą zębom, powodując nie tylko próchnicę. Zawarte w nich kwasy, m.in. cytrynowy, a w coli także nieorganicy kwas ortofosforowy, rozmiękczają i rozpuszczają związki zawarte w szkliwie, przez co stają się wrażliwe, osłabione i podatne na uszkodzenia, jak również ubytki próchnicze.

Takie są skutki picia coli codziennie

Picie coli każdego dnia, zwłaszcza w dużych ilościach, może przyspieszyć rozwój długoterminowych skutków jej działania na organizm. Wysokie i/lub wieloletnie spożycie powiązano z poważnym problemami i zagrożeniem dla życia.

Cola i choroby serca
W badaniach dotyczących napojów ze słodzikami wykazano m.in. zwiększone ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, m.in. choroby niedokrwiennej serca, a także zawału serca, udaru mózgu i śmierci.

Cola i cukrzyca typu 2
Nie tylko nadmiar cukru sprzyja cukrzycy, bo tak działają także sztuczne słodziki stosowane m.in. w słodkich napojach gazowanych. Dietetyczne napoje nie pomagają ponadto schudnąć, o czym uprzedzała Światowa Organizacja Zdrowia. Choć dodatki słodzące takie, jak aspartam i stewia, mogą pomóc stracić nieco kilogramów w krótkim terminie, działają tak tylko przy zmniejszonych dawkach kalorii. Na dłuższą metę mogą wywoływać niepożądane skutki zdrowotne.

Cola i problemy z jelitami
Dostępne do tej pory badania pokazują, że spożywanie sztucznych słodzików może prowadzić do zmian w mikrobiomie jelitowym, zmniejszając liczebność niezbędnych dla zdrowia bakterii. Dotyczy to gatunku Akkermansia muciniphilia, który wspiera przemiany glukozy i pomaga uniknąć jej nietolerancji. To z kolei ważne działanie zapobiegające rozwojowi cukrzycy, jak również ochronne dla jelita. W ten sposób regularne sięganie po napoje z bezkalorycznymi słodzikami może nasilać stan zapalny, powodować nieszczelne jelito i rozwój jego przewlekłych chorób, a także dotyczących innych układów.

Cola i rozwój raka
Napoje typu cola zawierają barwnik w postaci związków karmelu, m.in. karmel amoniakalno-siarczynowy, który może być zanieczyszczony produktami ubocznymi procesów produkcji. Jednym z nich jest 4-metyloimidazol (4-MEI), który został uznany za prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi (grupa 2B) przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem.

Również słodziki stosowane w napojach light czy inaczej „zero” nie cieszą się dobrą opinią, a ten najpopularniejszy – aspartam został uznany za prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi. W organizmie aspartam rozkładany jest to metanolu i fenyloalaniny (stąd ostrzeżenia na produktach, że nie jest odpowiedni dla osób z fenyloketonurią, które nie metabolizują wspomnianego związku). Metanol przekształca się w jelitach w formaldehyd, znany czynnik powodujący raka. Przekroczenie limitu spożycia aspartamu występuje przy wypiciu niecałe 5 litrów dietetycznej coli dziennie. Choć to naprawdę dużo, rekordziści wypijali nawet 8-10 litrów coli dziennie, co niestety skończyło się śmiercią na zawał serca.

Cola i niedobory pokarmowe
Zawarty w coli kwas ortofosforowy i związki kwasotwórcze powodują, że z organizmu wypłukiwane są pierwiastki, takie jak wapń, potas, magnez i żelazo. Może to przyczyniać się do ich niskiego poziomu i niedoborów, powodujących m.in. rozwój osteopenii i osteoporozy czy anemii. Cola z cukrem wypłukuje ponadto z organizmu witaminy z grupy B.

Zobacz też efekty picia coli w galerii.

Dodaj firmę Autopromocja

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia