Jak oddać przeterminowane leki do apteki? Teraz dzięki akcji „Leki do Apteki” będzie to dużo łatwiejsze

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
W ramach akcji w aptekach można znaleźć osłonki na konfiskatory i plakaty z instrukcją, jak właściwie segregować leki.
W ramach akcji w aptekach można znaleźć osłonki na konfiskatory i plakaty z instrukcją, jak właściwie segregować leki. mat. prasowe
Farmaceuci i pacjenci nareszcie otrzymali narzędzia wspierające właściwą segregację leków. Dzięki temu przeterminowane farmaceutyki trafią do utylizacji. To potrzebne wsparcie: świadomość społeczna na temat właściwej segregacji farmaceutyków i odpadów medycznych jest wciąż znikoma. Dziś odpowiednie narzędzia są już w wybranych aptekach, zaangażowanych w akcję „Leki do Apteki”.

Spis treści

Zdecydowana większość pacjentów wskazuje aptekę jako właściwe miejsce do oddania przeterminowanych leków – wynika z badania przeprowadzonego w serwisie rezerwacyjnym Apteline.pl. Dlatego to właśnie na aptece koncentruje się drugi etap kampanii edukacyjnej „Leki do Apteki – Świat w Twoich rękach”. 

– Polacy bardzo chcieliby nie wyrzucać leków przeterminowanych do kosza na odpady, tylko móc je zanieść do wygodnie rozstawionych w całym mieście koszy, tak samo jak robimy to teraz ze zużytymi bateriami – mówi Paweł Bernat, dyrektor ds. Komunikacji Grupy NEUCA. – Dzięki kampaniom edukacyjnym pacjenci mają świadomość, jak ważna jest utylizacja tego typu odpadów, trzeba im tylko dać możliwości oddania niepotrzebnych farmaceutyków w aptekach, ponieważ jest to największa baza punktów odbioru przeterminowanych leków. 

Pierwszy taki projekt w Polsce 

„Leki do Apteki” to pierwszy w Polsce projekt, w którym branża farmaceutyczna jednoczy siły, a wszystko w ważnym społecznie celu: by przeterminowane czy niepotrzebne farmaceutyki trafiły do utylizacji, a nie do zwykłego kosza na śmieci czy WC. Z badań bowiem wynika, że 60% Polaków wyrzuca niepotrzebne albo przeterminowane leki do „zwykłego” kosza na odpady, a 28% spłukuje je w toalecie.

– Jako odpowiedzialny producent leków chcemy ograniczać ich wpływ na środowisko w całym łańcuchu wartości. Dlatego z radością włączamy się we wspólną akcję, aby podnosić świadomość pacjentów i konsumentów w zakresie bezpiecznego postępowania z niewykorzystanymi farmaceutykami – podkreśla Magdalena Rzeszotalska, szefowa Działu Zrównoważonego Rozwoju i ESG ZF Polpharma.

By zmienić te alarmujące statystyki, NEUCA i Świat Zdrowia wraz z producentami farmaceutycznymi: firmami Adamed Pharma, Polpharma, Teva i Zentiva oraz właścicielami aptek i farmaceutami wyposażyły apteki, a także pacjentów w narzędzia, które pomogą im we właściwej segregacji i utylizacji farmaceutyków.

– Z dumą wspieramy kampanię „Leki do Apteki”, mając świadomość, jak ważne jest dbanie o środowisko oraz powszechna edukacja na temat bezpiecznej utylizacji leków. Podnosząc społeczną świadomość oraz popularyzując dobre praktyki, możemy skutecznie zmniejszyć ilość przeterminowanych farmaceutyków trafiających w niekontrolowany sposób na wysypiska czy do ścieków – mówi Katarzyna Dubno, Dyrektor Relacji Zewnętrznych, ESG i Ekonomiki Zdrowia Adamed Pharma S.A.

Organizatorzy kampanii „Leki do Apteki” pomogą aptekarzom chętnym do prowadzenia w swoich aptekach zbiórki przeterminowanych leków dopełnić wszystkich formalności koniecznych do zawarcia umowy z gminą. Dzięki temu pacjenci będą mogli w większej liczbie aptek oddać niepotrzebne farmaceutyki. Co istotne, aptek, które są zainteresowane tymi działaniami, wciąż przybywa. To pokazuje skalę dotychczasowych problemów z pojemnikami na leki i ich późniejszym odbiorem.

Jak segregować farmaceutyki? 

Nie wystarczy jednak przynieść leki do punktu zbiórki. Trzeba je również odpowiednio przygotować. Dlatego w ramach kampanii w aptekach pojawią się materiały informacyjne, które będą stanowiły źródło rzetelnej wiedzy, a jednocześnie prostą, przystępną podpowiedź, zarówno dla farmaceutów, jak i pacjentów. Nie wszyscy wiemy, że opakowanie kartonowe po leku możemy spokojnie wyrzucić do kosza na papier, ale już części, które miały kontakt z lekiem – jak na przykład blister, muszą pozostać nienaruszone. Jeszcze inny przypadek stanowią opatrunki czy ampułkostrzykawki, które – jako odpad medyczny – powinny zostać oddane do PSZOK-u.

– Poprzez kampanię „Leki do Apteki” podkreślamy, że lek nie jest zwykłym odpadem i wspólnie dążymy do tego, aby porządki w domowych apteczkach skutkowały oddawaniem przeterminowanych farmaceutyków do apteki, co pozwoli na ich właściwą utylizację. Przygotowane w ramach działań praktyczne narzędzia i materiały edukacyjne mają skłaniać do wdrażania właściwych proekologicznych postaw i dobrych praktyk w tym zakresie – mówi Zofia Kurek-Maciejewicz, Communication Head Zentiva Polska.

Wśród materiałów, które wesprą pacjentów we właściwej segregacji leków, znalazły się m.in. plakat i ulotki edukacyjne wyjaśniające, dlaczego prawidłowa utylizacja farmaceutyków jest ważna i przedstawiające w prosty sposób jej najważniejsze zasady. Dodatkowo, pacjenci mogą otrzymać naklejki na domowe apteczki i papierowe torby.

W ramach akcji pacjenci mogą otrzymać m.in. papierowe torby z instrukcjami, które przydadzą się do przeglądu leków w domach.
W ramach akcji pacjenci mogą otrzymać m.in. papierowe torby z instrukcjami, które przydadzą się do przeglądu leków w domach. mat. prasowe

Jednocześnie na znajdujących się w aptekach pojemnikach na leki, tzw. konfiskatorach, pojawiły się osłonki, które będą czytelnym sygnałem na pacjentów, że to właśnie tutaj mogą bezpiecznie wyrzucić niepotrzebne już farmaceutyki.

Czemu utylizowanie leków jest takie ważne? 

Brak świadomości społecznej w temacie właściwej utylizacji farmaceutyków niesie ze sobą poważne zagrożenia. Badania potwierdzają zanieczyszczenie wód gruntowych i gleby lekami, skąd trafiają one do pożywienia i naszych organizmów. Żeby temu zapobiegać, musimy jednoczyć siły i razem dbać o to, by leki nie trafiały do pojemników na zwykłe odpady – mówią organizatorzy akcji.

– Właściwa utylizacja leków to istotne wyzwanie środowiskowe, dlatego edukacja w tym zakresie, kluczowa dla zmiany zachowań konsumenckich i ochrony naszej planety, wymaga skali. Jestem przekonana, że dzięki kampanii „Leki do Apteki” łączącej działania przedstawicieli branży farmaceutycznej możemy zrobić pierwszy krok w tym kierunku, wspólnie działając na rzecz poprawy zdrowia – dodaje Agata Staniszewska, Dyrektorka Działu Komunikacji firmy Teva Pharmaceuticals Polska.

Więcej informacji o kampanii, o problemie farmaceutyków w środowisku i wszystkie dostępne materiały można znaleźć na stronie akcji: Leki do Apteki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia