Ile kalorii ma banan? Co zrobić z bananów?
Banany to pokarm znany od bardzo dawna – pierwsze wzmianki w źródłach pochodzą sprzed 4 tys. lat przed naszą erą! Początkowo bananowce rosły jedynie w Azji na Półwyspie Malajskim, skąd dotarły na zachód. Dziś są uprawiane głównie w Ameryce Południowej, Azji i Afryce. Europejczycy poznali je dopiero 150 lat temu, ale bardzo szybko docenili ich smak i nauczyli się wykorzystywać je na różne sposoby, przygotowując z nich desery, koktajle, a także nalewkę i chlebek bananowy.
Sprawdź: Tak zrobisz bananówkę i likier bananowy
W niektórych rejonach świata banany, jako owoce o wysokiej zawartości skrobi i dość kaloryczne, stanowią podstawę diety. Co ciekawe, istnieje niemal 300 odmian bananów, a 20 z nich uprawia się regularnie.
Banany zawierają sycące węglowodany, błonnik, witaminy z grupy B (zwłaszcza B6) oraz związki mineralne, m.in. potas. Porcja 100 g banana (średnia sztuka po obraniu) to 95 kcal, 23 g węglowodanów, 1,7 g błonnika i 1 g białka.
Najczęściej spotykane i najpopularniejsze w Europie są odmiany deserowe bananów, które można je jeść na surowo. Istnieją też jednak odmiany skrobiowe, jadalne dopiero po obróbce cieplnej – są to plantany.
Na rynku oprócz owoców lubianej odmiany Cavendish dostępne są też banany czerwone, miniaturowe czy jabłkowe.
Przeczytaj na temat:
Chlebek bananowy – przepis oryginalny
Oryginalny przepis na chlebek bananowy ma już wiele lat – to tradycyjny, amerykański wypiek. Jego pierwotna wersja nie była zbyt zdrowa; chlebek bananowy dietetyczny powstał dopiero niedawno. W skład oryginalnego przepisu z roku 1950 wchodzą:
- 3 średnie banany (najczęściej przejrzałe)
- 85 g masła
- 135 g cukru
- 225 g mąki pszennej typu 500
- 11 g proszku do pieczenia
- 2 średnie jajka
- 3 g soli
Sposób przygotowania: masło należy ubić w misce na puszystą masę, następnie dodać cukier i wymieszać, aż masa będzie gładka. Następnie dodać jajka, wymieszać masę i przesiać mąkę przez sito do miski z masą. Kolejne składniki to proszek do pieczenia oraz sól. Na końcu dodaje się banany, zgniecione widelcem (nie należy używać blendera – w cieście powinny pozostać bananowe grudki). Po wymieszaniu ciasto należy piec w formie o wymiarach 11x30x7,5 cm przez 60-70 minut, w temperaturze 180 stopni.
Jak zrobić chlebek bananowy FIT?
Chlebek bananowy można też przygotować z niewielkiej liczby składników. Polecamy przepis autorki bloga peanutbuttermonster. W skład wypieku wchodzą:
- 3 małe, bardzo dojrzałe banany
- 1 duże jajko
- 100g mąki pszennej pełnoziarnistej
- 0,5 łyżeczki sody oczyszczonej
- opcjonalnie: sól, imbir, cynamon, 2 łyżki miodu, ksylitolu lub erytrytolu
Składniki wystarczy wymieszać, zblendować na gładką masę i piec przez 40 minut w temp. 180 stopni.
Taki chlebek bananowy świetnie nadaje się na śniadanie. Cały bochenek ma niespełna 600 kalorii. Chleb bananowy bez cukru jest słodki i bardzo smaczny, właśnie dzięki bananom. Sprawiają one, że ten wypiek to właściwie ciasto bananowe w stylu fit.
Banany, z których piecze się chlebek bananowy dietetyczny lub tradycyjny, powinny być bardzo dojrzałe (mają najwięcej cukrów prostych). Najlepiej, by na ich skórce pojawiły się już wyraźne, czarne plamy.
Chlebek bananowy bezglutenowy
Osoby cierpiące na celiakię lub nadwrażliwość na gluten lub wyłączający ten składnik ze swojej diety, mogą przygotować bananowy chlebek w odpowiednio zmodyfikowanej wersji.
Wystarczy zamienić mąkę pszenną na mąkę bezglutenową, np. ryżową, owsianą kokosową lub owsianą (bądź sporządzić ich mieszankę), by powstał chlebek bananowy bezglutenowy. Dobra wiadomość dla wegan: przepis można też stosunkowo łatwo pozbawić wszelkich składników odzwierzęcych. Z zasady nie zawiera mleka, a bez jajek upiecze się równie dobrze jak z nimi dzięki dodatkowi bananów. Można zastąpić je również musem jabłkowym, siemieniem lnianym (łyżka zmiksowana z 2 łyżkami wody na każde jajko) lub roślinnym zamiennikiem jaj.
Jak włączyć chlebek bananowy do diety?
Chlebek bananowy zyskał dużą popularność szczególnie w gronie osób dbających o zdrową dietę. Owoce te są bardzo chętnie wybierane przez sportowców, a także rekomendowane jako zdrowa przekąska przez dietetyków. Dodają energii, zapewniają sytość i pomagają wyrównać bilans elektrolitowy. Natomiast chlebek bananowy, szczególnie przygotowany bez dodatku cukru, zapewnia długotrwałą energię.
Ze względu na wysoką zawartość węglowodanów chlebek bananowy nie należy do produktów niskokalorycznych, może jednak wspomagać proces odchudzania, jeśli zastąpi się nim klasyczne słodycze. Jest nie tylko pyszny, ale bez porównania zdrowszy!
Przepisów na chleb bananowy jest tyle, że każdy może znaleźć swój ulubiony. Taki półcukierniczy wypiek świetnie sprawdza się jako część śniadania, można zjeść go z owocami, posmarować masłem lub dżemem. Doskonale zastępuje też ciasto do kawy w ramach podwieczorku.
ZOBACZ: Jak wykorzystać dojrzałe owoce i warzywa, żeby się nie zepsuły? Sprawdź, co robić, by ich nie wyrzucać!
Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?