Zamknij

Strona Zdrowia

Szkodliwe dodatki w żywności. 8 związków, których lepiej unikać. Sprawdź, w jakich są produktach!

Wśród dodatków do żywności nie ma wielu takich, które powodują silne efekty uboczne, co często dotyczy głównie osób z nadwrażliwością pokarmową. Wiemy

rawpixel/pixabay.com

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/9] Następne

8 szkodliwych dodatków „E”, dotąd uważanych za bezpieczne

Wśród dodatków do żywności nie ma wielu takich, które powodują silne efekty uboczne, co często dotyczy głównie osób z nadwrażliwością pokarmową. Wiemy m.in., że wzmacniacze smaku, takie jak glutaminiany (i pokrewny chemicznie słodzik aspartam) sprzyjają bólom głowy, a konserwanty takie jak dwutlenek siarki, benzoesany czy sorbiniany, a także sztuczne barwniki (m.in. karmin czy annato) wywołują reakcje alergiczne. Z kolei azotyny sprzyjają pojawieniu się świądu skóry i wysypek, a także łatwo przekształcają się w rakotwórcze związki. Natomiast sztuczne słodziki zaburzają glikemię i prowadzą do wzrostu masy ciała.

To jednak problemy już nagłośnione, a szkodliwych „E” jest więcej! Za mało uwagi poświęca się za to dodatkom półsyntetycznym oraz pozyskiwanym z naturalnych produktów, a przez to uznanym za niegroźne.

Najnowsze badania sugerują, że etykiety pewnych wysokoprzetworzonych produktów warto czytać ze szczególną uwagą, i unikać częstego spożywania konkretnych występujących w nich związków chemicznych – sprawdź, jakich!

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy