Świąteczne obżarstwo to nie mit. Ekspertka podaje, ile kalorii zje przeciętny Polak w jeden dzień Bożego Narodzenia. Zatrważające dane

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Święta Bożego Narodzenia to czas, który często spędzamy przy świątecznym stole. Obfitość, z jaką mamy wtedy do czynienia, sprawia, że często kończy się to połykaniem środków na niestrawność czy zgagę. Ile kalorii spożywa się w Boże Narodzenie? Ekspertka podaje zatrważające liczby i podpowiada, jak można „odchudzić” świąteczne potrawy.

Spis treści

Ile kalorii spożywa się w Boże Narodzenie? Nawet 5 razy za dużo!

6 tys. kalorii zje podczas świątecznego dnia przeciętny Polak, a niektórzy nawet 10 tys. – wskazuje prof. Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Tymczasem zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około 2 tys. kalorii dziennie. Prof. Danuta Figurska-Ciura z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podkreśla, że Polacy na święta kupują za dużo żywności i przygotowują zbyt dużo jedzenia.

Ekspertka podpowiada, jak zmodyfikować przepisy na dania świąteczne.
Ekspertka podpowiada, jak zmodyfikować przepisy na dania świąteczne. freepik

– Przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia sześć, a niektórzy nawet 10 tys. kilokalorii w postaci bigosów, mięs, szynek z tłuszczykiem, czy tortów makowych. Zdrowy, dorosły człowiek o masie ciała 60-70 kg potrzebuje około 2 tys. kalorii dziennie – wylicza ekspertka.

Prof. Figurska-Ciura wskazując jak „odchudzić” święta po pierwsze radzi mniej kupować, a z planowanych wstępnie porcji przygotować połowę.

Dna moczanowa a świąteczne potrawy. Zobacz, czego powinni unikać chorzy na podagrę

Dna moczanowa a świąteczne potrawy. Zobacz, czego powinni unikać chorzy na podagrę

Dna moczanowa to powszechna choroba, która obecnie może dolegać nawet 400 tys. osób w Polsce. Jej przebieg zależy przede wszystkim od tego, jakie posiłki są spożywane, a szczególnie zawartości w nich ...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Jak odchudzić święta? Rady ekspertki

Ekspertka mówi, że warto nieco zmodyfikować przepisy na dania świąteczne.

– Jeśli ryba, to może tym razem gotowana lub duszona albo w galarecie, zamiast smażonej. A jeśli już smażymy, to róbmy to krótko w głębokim tłuszczu na olejach roślinnych lub na klarowanym maśle (…) Tłuszczu nie przegrzewajmy, potraw smażonych nie przypalajmy i pamiętajmy o ułożeniu ich po usmażeniu na chwilę na papierowym ręczniku, który wchłonie nadmiar tłuszczu – radzi profesor.

Prof. Figurska-Ciura zauważa, że w większości polskich domów nadal obowiązuje zasada, że „przez dobry bigos musi przebiec świnia”.

– Na domiar złego świąteczny bigos z dużą ilością mięs, jest wielokrotnie podsmażany, odgrzewany. To sprzyja tworzeniu smaku, ale też powstawaniu substancji, które słabo trawimy, więc niektórzy zagryzają ciężki bigos środkami farmaceutycznymi. Żeby tego uniknąć, do świątecznego bigosu włóżmy połowę boczku z przepisu i chudsze niż tradycyjnie mięsa i kiełbasę, za to nie zmniejszajmy ilości przypraw: pieprz, śliwki, kminek… polepszą trawienie – podkreśla ekspertka.

Naukowczyni radzi też zastąpić tłuste mięsa indykiem, schabem, cielęciną lub królikiem.

– Koniecznie z dodatkiem żurawin i borówek i surówki, bogatych w antyoksydanty i smacznych. Będzie to świetna okazja pokazać dzieciom, że istnieje nie tylko ketchup – podkreśla ekspertka.

Najzdrowsza ryba na świąteczny stół. Zawiera zdrowe tłuszcze i witaminy młodości

Najzdrowsza ryba na świąteczny stół. Zawiera zdrowe tłuszcze i witaminy młodości

Wigilijna ryba to obowiązkowe danie na świątecznym stole i nie musi to być tylko karp. Jemy wtedy różne rodzaje ryb przyrządzane na tysiące sposobów. Jednak jak wybrać tę najlepszą, żeby zadbać o zdro...

Monika Góralska
Monika Góralska

Co na trawienie na święta? Ważne są nie tylko przyprawy

Prof. Figurska-Ciura wskazuje przy tym, że w kuchni warto używać garnków z wielowarstwowym, grubym, akutermicznym dnem, pozwalających gotować potrawy długo na wolnym ogniu.

– Wszystkie aromaty zostają w przykrytym garnku, a powolne gotowanie w niskiej temperaturze sprawia, że potrawy są lżej strawne – akcentuje.

Ekspertka zaleca też, aby przy przygotowywaniu świątecznych potraw hojnie korzystać z przypraw. Wymieniania majeranek, cząber, tymianek, pieprz, ostrą paprykę, czosnek czy imbir.

– Metabolizm przyspieszą i poprawią owoce, choćby grejpfrut. Warto sięgnąć też po nieco zapomniane warzywa: pasternak, topinambur, których składniki usprawnią pracę przewodu pokarmowego podobnie jak śródziemnomorskie karczochy, które mogą być wykwintnym elementem naszego stołu – podkreśla.

Profesor odradza kupowanie soków czy słodzonych napojów gazowanych.

Kompot z suszu, mimo że też ma sporo kalorii, jest o wiele zdrowszy, ponieważ zawiera duże ilości błonnika, ułatwiającego trawienie – mówi.

6 ukrytych objawów świątecznej choroby. Sprawdź, kiedy zgłosić się do lekarza

6 ukrytych objawów świątecznej choroby. Sprawdź, kiedy zgłosić się do lekarza

Święta to czas, kiedy w końcu trochę zwalniamy tempo, spędzamy czas z bliskimi i… dużo jemy. Jedzenie to jeden z najważniejszych punktów świętowania, ale niestety często razem z obfitością różnych pot...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia