Substancje roślinne są równie skuteczne jak środki farmaceutyczne, a liczne badania wykazały, że wspomagając tradycyjne metody medycyny umożliwiają kompleksowe działanie zastosowanych praktyk. Dzięki temu są coraz chętniej wykorzystywane jako środki w leczeniu i prewencji zwłaszcza chorób zakaźnych.
Obecnie główne wysiłki badaczy na całym świecie skupiają się wokół kwestii pandemii. Wciąż nie wiemy, jak łatwo, skutecznie i bezpiecznie leczyć COVID-19, a w kwestii profilaktyki zachorowania zdajemy się na przyszłą szczepionkę.
Już teraz jednak pracuje się nad produktami medycznymi, które zapobiegają zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 w inny sposób niż poprzez szczepienia. Przyszłością są wyroby, które stosuje się na śluzówkę nosa i jamy ustnej w celu zablokowania koronawirusa. Podczas gdy aerozole z wyciągami z czerwonych alg, ksylitolem czy ekstraktem z pestek grejpfruta wciąż wymagają dopracowania i wprowadzenia na rynek, już teraz mamy do dyspozycji skuteczne receptury stosowane przeciw wirusom oddechowym już od dekady.
Dowiedz się więcej na temat:
Nowo opracowywane środki do nosa i gardła zawierają substancje żelujące, które wiążą koronawirusa – zarówno przy jego wdychaniu, jak i rozprzestrzenianiu się z zainfekowanych komórek. Nieco inny mechanizm działania, skuteczny na wielu płaszczyznach, wykazały też jednak wyciągi ziołowe. Ich głównym składnikiem jest czystek kreteński (Cistus creticus), którego działanie wspomagają inne naturalne składniki, równie bogate w antyoksydacyjne polifenole.
Jak dowiedli badacze węgierscy z Complex Medical Centre Déli Klinika w Budapeszcie, dzięki mieszanka ziołowa zawierająca wyciąg z czystka kreteńskiego zwalcza nie tylko wirusy grypy i przeziębienia (co udowodniono jeszcze przed wprowadzeniem preparatu na rynki europejskie, w tym polski), ale też koronawirusa SARS-CoV-2!
Udowodniono, że wyciąg roślinny z czystkiem kreteńskim ma zdolność neutralizowania koronawirusa i hamowania jego wzrostu w hodowlach komórkowych, uniemożliwiając namnażanie się. Pomaga też zapobiegać nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej na wirusa, hamując nadmierne nasilenie stanu zapalnego w postaci tzw. burzy cytokinowej, która prowadzi do niszczenia tkanek w organizmie i ciężkich powikłań infekcji.
Skuteczność antywirusowa ziołowej receptury o szwajcarskim rodowodzie wynika z kilku mechanizmów działania. Jej składniki aktywne nie tylko hamują wzrost i neutralizują patogeny takie jak wirusy i bakterie, ale też działają przeciwzapalnie. Co ważniejsze, uniemożliwia przedostawanie się wirusów do wnętrza komórek poprzez ich błony. Wynika to z obecności w czystku kreteńskim polifenoli blokujących wirusowy enzym o nazwie neuraminidaza. Wszechstronne działanie zawierającej go mieszanki ziół uzupełnia efekt polegający na stymulowaniu komórek odpornościowych w błonie śluzowej.
W recepturze stosowanego preparatu oprócz czystka kreteńskiego występują też składniki roślinne, które w połączeniu wykazują synergistyczne, czyli wspomagające się działanie. Dzięki nim kompleks ziołowy wykazuje dwukrotnie silniejszą aktywność antywirusową niż sam wyciąg z Cistus creticus. Są to:
- bioflawonoidy cytrusowe,
- ekstrakt z szałwii lekarskiej (Salvia officinalis),
- ekstrakt z jeżówki purpurowej (Echinacea purpurea),
- ekstrakt z wiśni aceroli, czyli malpigii granatolistnej (Malpighia glabra).
Wszystkie wymienione składniki mają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Działanie związków z czystka i szałwii obejmuje ponadto efekt dezynfekujący i przeciwbólowy, substancje z cytrusów mają dodatkowy korzystny wpływ na naczynia krwionośne, dzięki któremu wzmacniają błony śluzowe, natomiast polisacharydy z jeżówkistymulują układ immunologiczny.
Aerozol z tymi wyciągami stosowany regularnie do nosa i jamy ustnej zwłaszcza przed wyjściem z domu i pójściem spać, a także po posiłkach lub napojach, zabezpiecza przed koronawirusem te strategiczne miejsca, które są pierwszą linią obrony przeciwwirusowej i przeciwbakteryjnej. Jest też przeznaczony do zwalczania koronawirusa oraz wirusów grypy i przeziębienia w ramach leczenia infekcji.
Preparat, który jest wyrobem medycznym, działa skutecznie nawet po znacznym rozcieńczeniu, a przy tym jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Może więc być stosowany u dzieci od 3. roku życia (aerozol do nosa – od 6. r.ż.), a także przez kobiety karmiące piersią i oczekujące dziecka, choć z powodu niewykonywania badań leków ziołowych na tej grupie osób można nie rekomendować go w pierwszym trymestrze ciąży.
Przeczytaj także:
ZOBACZ: Szczepionka przeciw COVID-19 nie zakończy pandemii