Komu szkodzi jedzenie bananów? To nie tylko osoby z alergią. Kiedy nie można jeść bananów? Przy tych chorobach ich unikaj

Marta Siesicka-Osiak
Rzadko mówi się o przeciwskazaniach do jedzenia bananów, dlatego warto wiedzieć, kto powinien ograniczyć ich spożywanie.
Rzadko mówi się o przeciwskazaniach do jedzenia bananów, dlatego warto wiedzieć, kto powinien ograniczyć ich spożywanie. Miljan Živković / GettyImages
Banany to jedne z najpopularniejszych i najbardziej lubianych owoców na świecie. Są świetnym źródłem sycącego błonnika pokarmowego oraz składników mineralnych. Jednak nie wszyscy powinni je jeść – przy niektórych chorobach należy ograniczyć ich spożycie. Zobacz, kto i dlaczego powinien zrezygnować z jedzenia bananów w większych ilościach.

Spis treści

Kto nie powinien jeść bananów?

Banany to wyjątkowo zdrowe owoce, jednak ze względu na obecność niektórych substancji aktywnych nie powinny być spożywane przez osoby przyjmujące określone leki, a także chorujące na pewne schorzenia.

Sprawdź, czy znajdujesz się w grupie osób, którym może zaszkodzić jedzenie bananów. Wśród tych szczególnie zagrożonych są pacjenci z wysokim poziomem potasu we krwi oraz alergią na tyraminy.

Sprawdź, kto nie powinien jeść bananów?

Objawy alergii pokarmowej. Jak rozpoznać uczulenie na banany?

Alergią pokarmową określa się nieprawidłową i niewspółmierną do bodźca reakcję układu odpornościowego na dany alergen, dostarczony wraz z żywnością. Uczulenie może się przejawiać w postaci różnych objawów klinicznych. Wśród najczęstszych wymieniane są:

  • zaburzenia układu żołądkowo-jelitowego (wymioty, biegunki),
  • zaburzenia pracy układu oddechowego (kaszel, katar),
  • zmiany na skórze (pokrzywka, egzema),
  • zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego.

Reakcja alergiczna na dany pokarm może wystąpić u osoby w każdym wieku, choć większość uczuleń daje objawy już u niemowląt i małych dzieci (ok. 8 proc. dzieci cierpi z powodu alergii pokarmowej). Nie oznacza to jednak, że będzie ona towarzyszyła dziecku, gdy dorośnie. Zaledwie 1 do 2 proc. ludzi dorosłych cierpi z powodu alergii pokarmowych.

Uczulenie na banany jest dość powszechną alergią pokarmową. Obejmuje szereg różnych objawów, są to m.in.:

  • zaczerwienienie, mrowienie, pieczenie i swędzenie oraz obrzęk w obrębie jamie ustnej i jej okolicy,
  • świąd, pokrzywka i wypryski na skórze całego ciała,
  • objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak bóle brzucha, wymioty czy biegunki,
  • zaczerwienienie i łzawienie oczu,
  • trudności w oddychaniu, kaszel i katar.
  • wstrząs anafilaktyczny jest rzadką, ale najsilniejszą reakcją alergiczną, która wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Sprawdź: Tak zrobisz bananówkę i likier bananowy

Uczulenie na banany często idzie w parze z alergią na inne owoce np. awokado, kiwi, owoce cytrusowe czy kasztany jadalne. Objawy uczulenia występują najczęściej w przypadku alergii krzyżowej, którą w tym przypadku wywołuje podobieństwo między białkiem zawartym w owocach a tym, które znajdziemy w lateksie lub innym pożywieniu.

Alergię na banany można potwierdzić wykonując oznaczanie poziomu IgE we krwi, natywne testy skórne lub próby prowokacyjne.

Leczenie alergii opiera się na diecie eliminacyjnej, a także na podawaniu środków przeciwalergicznych i antyhistaminowych. Z menu alergika muszą zniknąć nie tylko surowe owoce, ale także wypieki z dodatkiem bananów np. chlebek bananowy, a także syropy i inne przetwory, które mają je w swoim składzie.

Sprawdź w galerii, kto nie powinien jeść bananów:

Dodaj firmę Autopromocja

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia