3 produkty, których NIGDY nie powinnaś przechowywać w lodówce. Mogą stać się toksyczne, a ich zjedzenie może skończyć się zatruciem

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Lodówka to niezbędny sprzęt w każdym domu. Logicznym wydaje się, że można w niej przechowywać wszystko. Jednak wcale tak nie jest. Niektóre produkty mogą wręcz stać się toksyczne, jeżeli będziesz je przechowywać w niskich temperaturach. Jakich warzyw nie przechowywać w lodówce? Dietetyczka ostrzega przed trzema popularnymi produktami.

Spis treści

Jakich warzyw nie przechowywać w lodówce?

Przechowywanie niektórych produktów w lodówce może nie być dobre dla twojego zdrowia, doprowadzając do niebezpiecznego zatrucia pokarmowego. Dietetyczka Jhanvi Sanghvi w video na swoim Instagramie pokazała, jakich warzyw nie przechowywać w lodówce. Są to:

  • cebula,

  • czosnek,

  • ziemniaki.

Niektóre produkty spożywcze nie powinny być przechowywane w lodówce.
Niektóre produkty spożywcze nie powinny być przechowywane w lodówce.
bearfotos/freepik

Zjedzenie tych nieodpowiednio przechowywanych warzyw może prowadzić m.in. do zatrucia pokarmowego. Jego objawy to:

  • nudności,

  • wymioty,

  • biegunka,

  • utrata apetytu,

  • łagodna gorączka,

  • osłabienie,

  • ból głowy.

Choć zwykle zatrucie ustępuje szybko, to może przedłużyć się do kilku dni. Jeżeli wystąpią niepokojące objawy, niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Grypa jelitowa czy zatrucie pokarmowe? Poznaj różnice

Grypa jelitowa czy zatrucie pokarmowe? Poznaj różnice

Grypa jelitowa czy zatrucie pokarmowe? To częste pytanie, które pojawia się, gdy odczuwamy dolegliwości trawienne. Mdłości, wymioty, ból brzucha, biegunka czy gorączka to kilka z podobnych objawów tyc...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Dlaczego nie można trzymać cebuli w lodówce? Na liście są też czosnek i ziemniaki

Jak mówi ekspertka, przechowywanie cebuli w lodówce może prowadzić do rozwoju pleśni i papkowatej konsystencji. Jest to spowodowane nadmiarem wilgoci, a spożycie zepsutej cebuli może powodować choroby układu pokarmowego. Dzieje się tak, ponieważ pleśń na żywności może wytwarzać mykotoksyny – trujące substancje chemiczne, które mogą powodować choroby. Właśnie dlatego cebula powinna być przechowywana w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu, takim jak kuchenna szafka.

Podobne zagrożenie stwarza umieszczenie w lodówce czosnku.

Czosnek może kiełkować i stać się gumowaty podczas przechowywania w lodówce, tracąc swój smak i moc. Może mieć gorzki i mniej atrakcyjny smak, a jednocześnie rozwijają się w nim pleśnie i grzyby, które są szkodliwe dla zdrowia – wyjaśnia dietetyczka.

Ziemniaki to kolejny produkt spożywczy, który może stać się szkodliwy, gdy jest przechowywany w lodówce.

– Chłodzenie powoduje, że skrobia przekształca się w cukry, co skutkuje słodszym smakiem i ziarnistą konsystencją. Gotowanie tych zmienionych ziemniaków w wysokich temperaturach może wytwarzać akrylamid, potencjalnie szkodliwy związek – mówi Jhanvi Sanghvi.

Nigdy nie jedz makaronu po tym czasie. Grozi to poważnym zatruciem!

Nigdy nie jedz makaronu po tym czasie. Grozi to poważnym zatruciem!

Makaron nawet wtedy, gdy był prawidłowo przechowywany, może być niezdatny do spożycia już kilka dni po ugotowaniu. Przyczyną są bakterie Bacillus cereus, czyli laseczki woskowej. Znane są przypadki ci...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Dlaczego imbiru nie należy przechowywać w lodówce? Zwróć też uwagę na banany

Ekspertka zwraca też uwagę na inne produkty spożywcze, które, choć nie staną się toksyczne przez przechowywanie w lodówce, to stracą walory smakowe i strukturę. W przypadku imbiru chłodzenie może spowodować, że stanie się on włóknisty i suchy, straci świeżość i smak, przez co będzie mniej przydatny w gotowaniu. Niskie temperatury powodują też, że banany stają się brązowe i papkowate, co zakłóca proces ich dojrzewania.

Dietetyczka ostrzega też przed wkładaniem do lodówki nieostudzonego gotowanego ryżu:

Jeśli nie zostanie odpowiednio schłodzony przed włożeniem do lodówki, w gotowanym ryżu mogą rozwinąć się szkodliwe bakterie, takie jak Bacillus cereus. Bakterie te mogą wytwarzać toksyny, które prowadzą do zatrucia pokarmowego.

Jak długo można przechowywać kurczaka w lodówce? Odpowiedź cię zaskoczy

Jak długo można przechowywać kurczaka w lodówce? Odpowiedź cię zaskoczy

Kurczak często gości na naszych stołach. Równie często zostają nam jakieś resztki w różnej postaci – skrzydełek, udek, kotletów czy też kawałków mięsa w sałatce. W lodówkach przechowujemy też surowe m...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Źródło:

Not Everything Belongs in the Fridge! Instagram Jhanvi Sanghvi

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia