Spis treści
Czy joga twarzy coś daje? Korzyści płynące z jogi twarzy
Joga twarzy od kilku lat bije rekordy popularności. Cieszyła się ogromnym zainteresowaniem w czasie pandemii, ale wciąż przybywa jej zwolenniczek. Face yoga ma być naturalnym sposobem na młody wygląd i nieinwazyjną odpowiedzią na botoks. Czym jest joga twarzy?
Autorką Face Yoga Method jest Japonka, Fumiko Takatsu. Kobieta po poważnym wypadku samochodowym wymagała długotrwałej rehabilitacji. Aby przyspieszyć powrót do zdrowia, praktykowała jogę, co zainspirowało ją także do przeniesienia doświadczenia z maty na ćwiczenie mięśni twarzy. W Polsce jogę twarzy promują m.in. Marta Kucińska, Agata Radniecka czy Kasia Bem.
Joga twarzy to ćwiczenia w obrębie twarzy, które mają na celu ujędrnienie, wygładzenie i wyszczuplenie rysów twarzy. Obejmuje ona zarówno ćwiczenia stymulujące mięśnie, skórę i układ limfatyczny, jak i masaż twarzy. Regularny trening ma zapewnić efekt naturalnego liftingu i ujędrnienia mięśni. Może także pomóc wzmocnić i rozluźnić mięśnie twarzy, łagodząc napięcie i stres, które się tam gromadzą.
Choć badania nad efektami jogi twarzy są ograniczone i potrzebne są dalsze, to uczestnicy wykonujący ćwiczenia poprawiały nie tylko wygląd twarzy, ale też zdrowie psychiczne i… siłę mięśni języka.
Co daje joga twarzy? Wśród efektów face yogi są:
wygładzone zmarszczki,
poprawiona symetria twarzy,
kontrola mięśni twarzy,
promowanie prawidłowego oddychanie przez nos,
zmniejszenie zgrzytania zębami,
przeprogramowana pamięć mięśniowa,
złagodzone objawy zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego,
mniejsze zwiotczenie powiek oraz redukcja cieni pod oczami.
Japoński sposób na gładką twarz bez użycia skalpela, który pokochały Polki
Kobido to japońska technika masażu twarzy, która powstała w XV wieku. Od kilku lat masaż Kobido stał się popularny również poza granicami Kraju Kwitnącej Wiśni. Pokochały go nie tylko celebrytki – cor...
Po jakim czasie widać efekty jogi twarzy?
Efekty ćwiczenia jogi twarzy zachwalają m.in. Gweneth Paltrow i Meghan Markle. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest: „po jakim czasie widać efekty jogi twarzy?”. Podobnie jak w przypadku innych ćwiczeń, ważna jest systematyczność i prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Efekty jogi twarzy możesz zauważyć już po kilku tygodniach jej stosowania – eksperci twierdzą, że po trzech do czterech tygodniach. Ćwiczenia powinny być wykonywane przez 20 do 30 minut dziennie sześć do siedmiu dni w tygodniu.
Jak mówi sama Fumiko Takatsu, jest to też kwestia indywidualna i wszystko zależy od danej osoby. Poza jogą twarzy wpływać na to mogą:
dieta,
styl życia,
typ twarzy.
Ważne są też:
ochrona przeciwsłoneczna,
picie mniejszej ilości alkoholu,
jedzenie świeżych warzyw i owoców,
unikanie opalania,
regularna aktywność fizyczna,
odpowiednia pielęgnacja skóry.
Odmładzający masaż kamieniem gua sha. Mała inwestycja, a wielkie rezultaty!
Zmarszczki, opuchlizna, szara cera? Nie trzeba drogich zabiegów, bo wystarczy masaż niedrogim gadżetem. Kamień gua sha można kupić już od dwudziestu złotych i choć wygląda niepozornie, może przynieść ...
Joga twarzy. Jak ćwiczyć, żeby zobaczyć efekty? Przykładowe ćwiczenia
Robiąc jogę twarzy, skoncentruj się na większych mięśniach twarzy, takich jak policzki. Ćwiczenia wykonuj przed lustrem. Patrzenie w lustro może ci pomóc upewnić się, że wykonujesz je prawidłowo.
Oklepywanie twarzy na poprawę krążenia
Delikatne oklepywanie twarzy może pomóc poprawić krążenie. Zacznij od umieszczenia opuszków palców na czole i lekkiego stukania w skórę. Kontynuuj stukanie wzdłuż twarzy, aż dotrzesz do szczęki.
Ćwiczenie na zmęczone oczy
Długie godziny przed ekranem komputera, tabletu czy telefonu może doprowadzić do przemęczenia oczu. Joga twarzy może poprawić ich wygląd i zmniejszyć zmęczenie. Wystarczy, że delikatnie umieścisz opuszki palców w wewnętrznych kącikach oczu, a następnie dociśniesz. Przytrzymaj przez około 30 sekund. Następnie poruszaj opuszkami palców w kółko przez 30 sekund i powtórz ten ruch w przeciwnym kierunku.
Masowanie linii żuchwy
To ćwiczenie jogi twarzy pomoże ujędrnić zwiotczałą skórę wokół linii żuchwy. Uformuj pięść z jednej dłoni i przyłóż ją do szczęki. Obróć głowę w prawo lub lewo – w zależności od tego, którą stronę masujesz – do momentu, aż poczujesz rozciąganie w szyi. Delikatnie dociśnij pięść do żuchwy. Utrzymaj tę pozycję przez około 30 sekund, a następnie delikatnie przesuń głowę z powrotem do pozycji wyjściowej. Powtórz czynność po przeciwnej stronie.
Rozluźnienie twarzy
Pozycja lwa to ćwiczenie jogi twarzy, które może pomóc ci uwolnić napięcie i rozluźnić mięśnie twarzy. Aby je wykonać, usiądź na krześle i połóż dłonie na kolanach. Weź głęboki wdech przez nos, a następnie otwórz usta i wysuń język, kierując go do podbródka. Wydychając powietrze, powiedz: „aaa” (podobnie jak przy badaniu gardła). Schowaj język, rozluźnij twarz i powtórz 5-7 razy.
Zaciskasz zęby? Odczuwasz ból mięśni twarzy? Spróbuj tego masażu. Czyni cuda
Ten masaż nie tylko ekspresowo odejmie ci lat, ale też pomoże przy bólu od zaciskania zębów i innych problemach mięśniowych w obrębie twarzy. Do fanek zabiegu należą m.in. Jennifer Lopez i księżna Sus...
Źródła: