Które produkty zawierają więcej potasu niż banany? Niedobór tego pierwiastka może powodować zaparcia i skurcze. Jak go uzupełnić?

Agata Siemiaszko
Wideo
od 16 lat
Potas to bardzo ważny pierwiastek. Odpowiada m.in. za prawidłową pracę układu pokarmowego, nerwowego i mięśniowego. Jego niedobór w organizmie może zaburzać funkcjonowanie ważnych narządów, w tym serca. Powszechnie uważa się, że banany są najlepszym źródłem potasu, jednak istnieją produkty spożywcze bogatsze w ten składnik. Sprawdź, które produkty zawierają więcej potasu niż banany.

Spis treści

Które produkty mają więcej potasu niż banany?

Potas występuje powszechnie w żywności, a za jego źródło najczęściej podaje się banany. Mimo to w naszym kraju często obserwuje się hipokaliemię, czyli niedobór potasu w organizmie. Jest to spowodowane m.in. nadmiernym spożyciem soli i sodu w diecie. W galerii podpowiadamy, po jakie produkty warto sięgać przy niedoborze tego pierwiastka.

Osoba obiera banana ze skórki
Potas wspiera utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi, a także wzmacnia pracę mięśni. Podpowiadamy, które produkty są lepszym źródłem potasu niż banany. Pablo Vivaracho Hernandez/Getty Images

Zobacz, jakie produkty zawierają więcej potasu niż banany

Jak zażywać potas? Rób z to głową i sprawdź, z czym go nie łączyć

Jak zażywać potas? Rób z to głową i sprawdź, z czym go nie łączyć

Tego pierwiastka może brakować osobom w różnymi problemami zdrowotnymi, ale także w przypaku niezdrowego stylu życia. Niedobór powoduje nieprzyjemne objawy i sprzyja poważnym problemom. W wielu sytuac...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Funkcje potasu i objawy hipokaliemii

Potas pełni wiele ważnych funkcji w organizmie, w tym reguluje pracę serca i odpowiada za jego prawidłowy skurcz i rozkurcz. Dodatkowo pierwiastek ten pobudza wydzielanie insuliny, co jest niezbędne do utrzymania odpowiedniego stężenia glukozy we krwi.

Potas na lepszą pracę serca i wzmocnienie mięśni. Jakie są objawy jego niedoboru?

Potas na lepszą pracę serca i wzmocnienie mięśni. Jakie są objawy jego niedoboru?

Potas jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania gospodarki wodno-elektrolitowej. Wspiera także pracę mięśni, reguluje ciśnienie tętnicze krwi oraz poprawia koncentrację. Potas powsz...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Prawidłowy poziom potasu we krwi powinien wynosić 3,5-5,5 mmol/l, natomiast o niedoborach mówimy, gdy jego stężenie spadnie poniżej 3,5 mmol/l. Wśród głównych objawów zbyt niskiego stężenia potasu w organizmie można wymienić:

  • senność i przewlekłe zmęczenie,
  • zapacia,
  • kurcze łydek,
  • kołatania serca,
  • zaburzenia ciśnienia tętniczego krwi,
  • wzmożone pragnienie,
  • częste oddawanie moczu.

Sprawdź: Jak rozpoznać hipokaliemię, czyli niedobór potasu w organizmie?

Dobowe zapotrzebowanie na potas

Zapotrzebowanie na potas zależy przede wszystkim od wieku, płci i stanu fizjologicznego. Dodatkowo większe ilości tego pierwiastka powinni spożywać sportowcy, ponieważ potas poprawia wytrzymałość mięśni i zapobiega bolesnym kurczom.

Eksperci z Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego zalecają, aby dobowe spożycie potasu wynosiło:

  • niemowlęta – 400 mg,
  • dzieci od 5. miesiąca życia do 1. roku życia – 700 mg,
  • dzieci od 1. do 3. roku życia – 2400 mg,
  • dzieci od 4. do 6. roku życia – 3100 mg,
  • dzieci od 6. do 9. roku życia – 3700 mg,
  • chłopcy i dziewczęta od 10. do 12. roku życia – 4100 mg,
  • młodzież od 13. do 18. roku życia – 4700 mg,
  • kobiety i mężczyźni powyżej 19. roku życia – 4700 mg,
  • kobiety w ciąży – 4700 mg,
  • kobiety w czasie laktacji – 5100 mg,
  • sportowcy – nawet do 7000 mg.
Hiperkaliemia, czyli nadmiar potasu we krwi

Hiperkaliemia, czyli nadmiar potasu we krwi

Hiperkaliemia (inaczej hiperpotasemia) to zbyt wysoki poziom potasu we krwi. Nie zawsze oznacza to, że nastąpiło przedawkowanie potasu - często stan hiperkaliemii wiąże się z zaburzeniami czynności ne...

Bądź zawsze w formie

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Dodaj firmę Autopromocja

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Emili
Warto dodać, że banany powinno się jeść tylko dojrzałe. Zielone mogą spowodować zaparcia. U nas córka, lubi banany właśnie takie raczej niedojrzałe, a żę potrafi dziennie zjeść i 5 sztuk, to i mielismy problem z zaparciami. Szybko pomogły czopki eva qu bambini - specjalne czopki dla dzieci, bardzo skuteczne i całkowicie bezpieczne. Ale oczywiście musieliśmy też ograniczyć tą bananowa dietę.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia