Spis treści
Cynk w diecie przeciętnego Polaka często dostarczany jest w zbyt małych ilościach w stosunku do dziennego zapotrzebowania, które wynosi 11 mg na dobę dla mężczyzn i 8 mg dla kobiet.
Dlaczego cynk jest tak ważny?
Cynk pomaga w leczeniu m.in.: cukrzycy i niedoczynności tarczycy, a w połączeniu z wybranymi lekami przeciwdepresyjnymi, również depresji. Ponadto wzmacnia odporność organizmu i wpływa pozytywnie na sprawność intelektualną oraz łagodzi objawy takich chorób jak: osteoporoza, zapalenia jelit, wrzody czy hemoroidy. Cynk wspiera też płodność. Wg danych opublikowanych w „Advances in Clinical and Experimental Medicine” (2005, nr 14) niedobór tego mikroelementu przyczynia się do obniżenia testosteronu i zmniejsza żywotność plemników, co przekłada się na słabszą zdolność do zapłodnienia. Natomiast u kobiet cynk dodatkowo reguluje cykl miesiączkowy.
Jakie są objawy niedoboru cynku?
Objawy niedoboru cynku w diecie to m.in..:
- nadmierne wypadanie włosów,
- słabe paznokcie,
- liczne wykwity skórne,
- egzema.
Dieta uboga w cynk manifestuje się ponadto zaburzeniami smaku i węchu, a także obniżonym apetytem.
Od czego zależy, ile cynku wchłaniamy z pokarmów?
Wchłanialność cynku z pokarmów (tzw. biodostępność) wynosi od 10 do 40 procent w zależności od składu diety, przy czym większe ilości są przyswajalne z produktów zwierzęcych niż roślinnych. Z tego powodu osobom na diecie wegańskiej, zaleca się wyższe o ok. 50 proc. spożycie cynku względem zaleceń ustalonych przez Instytut Żywności i Żywienia.
Poznaj źródła cynku, które warto uwzględnić w diecie!