Objawy najbardziej śmiertelnego raka możesz zauważyć w toalecie. Zwróć uwagę na swój stolec

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
To najbardziej zabójczy nowotwór. Rak trzustki jest nazywany „cichym zabójcą”, bo przez długi czas może się rozwijać bezobjawowo. Chora osoba może nie zdawać sobie sprawy, że ma nowotwór, do momentu aż rak się rozwinie i zacznie rozprzestrzeniać na inne części ciała. Jednak charakterystyczne sygnały możesz zauważyć w toalecie. Dowiedz się, jakie są pierwsze objawy raka trzustki.

Spis treści

Od czego zaczyna się rak trzustki?

Rak trzustki jest nazywany najbardziej zabójczym nowotworem. Ten „cichy zabójca” jest trudny do wykrycia i przez długi czas może się rozwijać niemal bezobjawowo, dając jedynie niespecyficzne symptomy, co utrudnia wczesną diagnozę. Pacjenci zwykle zaczynają zdawać sobie sprawę, że coś jest nie tak, dopiero gdy rak rozprzestrzeni się na inne części ciała.

Śmiertelność raka trzustki jest wysoka nie tylko przez późną diagnozę, ale także z powodu braku skutecznych terapii na ten nowotwór.
Śmiertelność raka trzustki jest wysoka nie tylko przez późną diagnozę, ale także z powodu braku skutecznych terapii na ten nowotwór. PonyWang/Getty Images

– Rak trzustki zajmuje 9. miejsce pod względem częstości zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn i 10. pozycję u kobiet. W Polsce notuje się blisko 3500 nowych zachorowań rocznie – czytamy na portalu onkologicznym Zwrotnikraka.pl.

Śmiertelność raka trzustki jest wysoka nie tylko przez późną diagnozę, ale także z powodu braku skutecznych terapii na ten nowotwór. Na raka trzustki zmarli m.in. Anna Przybylska, Patrick Swyze i Alan Rickman.

Kolor stolca, który może wskazywać na raka jelita grubego. Czy to ciebie dotyczy?

Kolor stolca, który może wskazywać na raka jelita grubego. Czy to ciebie dotyczy?

Kolor stolca ma znaczenie i może sygnalizować problemy ze zdrowiem. Przyglądając się swojej kupie, możesz zauważyć m.in. pierwsze objawy raka jelita grubego. Jaki kolor kału może świadczyć o nowotworz...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Jak wygląda kupa przy chorej trzustce?

Rak trzustki na wczesnym etapie choroby może nie dawać objawów, jednak przyglądanie się swojemu stolcowi zawsze może wskazać, że z organizmem dzieje się coś niepokojącego. Jeżeli zauważysz, że twoja kupa ma jaśniejszy kolor i jest tłusta, to może być to sygnał, że trzustka nie działa prawidłowo. Za brązowy kolor stolca odpowiada bilirubina.

– Jeśli przewód żółciowy jest zablokowany, stolce mogą być jasne lub szare – podaje American Cancer Society.

Jasny kał niekoniecznie musi oznaczać raka trzustki. Może to być też objaw innych dolegliwości, m.in.:

  • zakażenia bakterią Helicobacter pylori,

  • zakażeń wirusowych,

  • zespołu rozrostu bakteryjnego SIBO,

  • celiakii,

  • zespołu jelita drażliwego,

  • zaburzeń trawienia tłuszczów.

Po czym poznać, że trzustka choruje? Te objawy mogą oznaczać raka trzustki

Po czym poznać, że trzustka choruje? Te objawy mogą oznaczać raka trzustki

Rak trzustki to podstępna choroba, na którą co roku w Polsce umiera ponad 5 tys. osób. Jakie objawy mogą oznaczać rozwój raka trzustki? Niestety, ten nowotwór często przebiega bezobjawowo, a szansa na...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

O czym świadczy pływający stolec? To może być objaw raka trzustki

Zwiększona ilość tłuszczu w kupie może prowadzić do jej unoszenia się na powierzchni i trudności ze spłukiwaniem w toalecie. Choć zwykle pływający stolec nie jest powodem do niepokoju, to w niektórych przypadkach może on świadczyć o chorobie. Jedną z możliwości jest rak trzustki, ale też nietolerancja laktozy, zespół złego wchłaniania, infekcja żołądka, mukowiscydoza, celiakia, zespół krótkiego jelita czy rzadkie choroby genetyczne.

Pływający na wodzie stolec może oznaczać kłopoty ze zdrowiem! Przekonaj się jakie

Pływający na wodzie stolec może oznaczać kłopoty ze zdrowiem! Przekonaj się jakie

To, co dzieje się za drzwiami toalety, często pozostaje naszą tajemnicą. Załatwiamy, co trzeba, myjemy ręce, wychodzimy i nie mówimy o tym. Warto jednak nasze wizyty w toalecie potraktować nieco inacz...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Zwróć uwagę na zapach. Cuchnący kał może oznaczać raka trzustki

Zapach kału nie powinien być ładny, ale jeżeli jest cuchnący, to może to oznaczać, że dzieje się coś złego. Dodatkowo Pancreatic Cancer UK twierdzi, że należy uważać duży stolec, który jest trudny do spłukania w toalecie.

Dlaczego kupa brzydko pachnie? Poznaj możliwe powody śmierdzącego kału

Dlaczego kupa brzydko pachnie? Poznaj możliwe powody śmierdzącego kału

I ty, i ja, wiemy, że kupa nie pachnie jak kwiaty. I to jest w porządku! Jednak czasami zapach kupy nie jest zbyt ładny i nie zachęca do dłuższego pozostania w toalecie… Dlaczego kał śmierdzi? Dowiedz...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Czy przy raku trzustki jest biegunka?

Jeżeli masz wrażenie, że wszystko, co zjesz, dosłownie przez ciebie przechodzi i niemal od razu masz biegunkę, to może to wskazywać na problemy z pracą trzustki.

– Biegunka składająca się z luźnych, wodnistych, oleistych lub cuchnących stolców może być spowodowana niewystarczającą ilością enzymów trzustkowych w jelitach – podaje organizacja Pancreatic Cancer Action Network. – Prowadzi to do złego wchłaniania, ponieważ niestrawiony pokarm szybko przechodzi przez przewód pokarmowy.

Przelewanie w brzuchu powinno wzbudzić Twój niepokój. Zobacz, kiedy oznacza chorobę

Przelewanie w brzuchu powinno wzbudzić Twój niepokój. Zobacz, kiedy oznacza chorobę

Przelewanie w brzuchu, burczenie czy bulgotanie to kłopotliwe zjawisko, które nie zawsze stanowi normalną część trawienia. Bywa też bowiem wyraźnym objawem pewnych chorób, które wymagają leczenia. Nie...

Czy przy chorej trzustce mogą być zaparcia?

Oprócz biegunki wielu pacjentów z rakiem trzustki doświadcza także zaparć. Występują one szczególnie u osób, które przyjmują leki przeciwbólowe.

– Leki te spowalniają przechodzenie pokarmu przez jelita – wyjaśnia Pancreatic Cancer Action Network. – Jeśli układ trawienny działa zbyt wolno, może to spowodować, że stolce staną się suche, twarde i trudne do oddania.

Jedzenie na wypróżnienie. 9 produktów na zaparcia z kuchennej szafki

Jedzenie na wypróżnienie. 9 produktów na zaparcia z kuchennej szafki

Jedzenie to przyjemność, ale… No właśnie, ale. Czasem przyjemność z jedzenia zabierają nam zaparcia. Radość ze świętowania przy obficie zastawionym stole i rozkoszowanie się smakołykami może nam zabra...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Czy trzustka ma wpływ na stolec?

Rak trzustki może powodować, że możesz odczuwać potrzebę pilnego wypróżnienia, zwłaszcza po jedzeniu. Może być to spowodowane problemami z trawieniem pokarmu, co podkreśla Pancreatic Cancer UK. Jak podaje Pancreatic Cancer Action, oddawanie wodnistych stolców częściej niż trzy razy dziennie jest czymś, na co należy uważać. Inne dolegliwości, jakie mogą się pojawić, to uczucie wzdęcia i wiatry.

Jeżeli zauważysz objawy, które odbiegają od twojej normy związanej z wypróżnieniami i utrzymują się dłużej niż tydzień, zgłoś się do lekarza. Nie musi to oznaczać, że masz raka trzustki, ale ważne jest, aby się zbadać i poznać powód tych objawów.

Kiedy kał powinien niepokoić? Zobacz 7 kształtów kupy i sprawdź, co oznaczają

Kiedy kał powinien niepokoić? Zobacz 7 kształtów kupy i sprawdź, co oznaczają

„Kupa, jaka jest, każdy widzi”, parafrazując klasyka. Ale czy na pewno? Rzadko się o tym rozmawia, nie zawsze też wszyscy zaglądają do toalety, żeby skontrolować swój stolec. Warto się przełamać, bo k...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia