Niedobory w diecie są groźne dla zdrowia! Zobacz, jakie choroby powodują niedobory witamin i minerałów

Martyna Jaros
Częste stosowanie ubogokalorycznych diet, rezygnacja z konkretnych grup produktów (np. mięsa, nabiału), wybieranie wysokoprzetworzonej żywności i zwiększone zapotrzebowanie na składniki pokarmowe związane m.in. z ciążą, wiekiem czy wysokim poziomem aktywności fizycznej, to jedne z najczęstszych przyczyn niedoboru witamin, soli mineralnych i innych substancji odżywczych.Sprawdź, jakie są najczęstsze niedobory witamin i minerałów w diecie oraz jakie skutki zdrowotne ze sobą niosą!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Częste stosowanie ubogokalorycznych diet, rezygnacja z konkretnych grup produktów (np. mięsa, nabiału), wybieranie wysokoprzetworzonej żywności i zwiększone zapotrzebowanie na składniki pokarmowe związane m.in. z ciążą, wiekiem czy wysokim poziomem aktywności fizycznej, to jedne z najczęstszych przyczyn niedoboru witamin, soli mineralnych i innych substancji odżywczych.Sprawdź, jakie są najczęstsze niedobory witamin i minerałów w diecie oraz jakie skutki zdrowotne ze sobą niosą!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. seoterra/123rf.com
Prawidłowe funkcjonowanie organizmu zapewnia pełnowartościowy i odżywczy pokarm, który gwarantuje pokrycie zapotrzebowania na wszystkie niezbędne witaminy, składniki mineralne, energię i białko. Gdy nie dostarczymy mu chociaż jednego z tych elementów (np. eliminując z diety jakąś grupę żywności), organizm manifestuje jego brak wyraźnymi symptomami. Jeżeli deficyt w diecie nie zostanie dostrzeżony i uzupełniony, mogą rozwinąć się choroby takie jak osteoporoza, miażdżyca czy depresja. Podpowiadamy, jakie są najczęstsze niedobory w diecie i jakie są ich skutki zdrowotne.

Konsekwencje niedoborów witamin i minerałów

Zapotrzebowanie na witaminy zależy przede wszystkim od wieku, stanu zdrowia i stylu życia. Witaminy i minerały dostarczane są do organizmu w postaci diety, dlatego to o nią właśnie trzeba szczególnie zadbać, aby nie narazić się na niedobory witamin i minerałów.

Brak lub znaczny niedobór którejś z witamin nazywany jest awitaminozą. Do awitaminozy dochodzi głównie na skutek niewłaściwego stylu życia oraz nieprawidłowej diety. Niedostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych, a przy tym stosowanie używek takich jak alkohol czy papierosy, niewysypianie się i przemęczanie prowadzi do utraty witamin i minerałów. Niedobory tych składników mogą prowadzić do przykrych konsekwencji.

Awitaminozę diagnozuje się za pomocą określenia poziomu danej witaminy we krwi lub moczu, a leczenie polega na jej uzupełnieniu głównie za pomocą suplementacji, ale też odpowiedniej diety.

Zobacz: Niedożywienie szpitalne u co trzeciego pacjenta. MZ wznawia prace nad polepszeniem posiłków. Jedzenie w szpitalach ma być elementem leczenia

W zależności od tego, jakiej witaminy brakuje w organizmie, takie objawy będą towarzyszyć jej niedoborowi. Są to głównie zmęczenie, brak energii czy częste infekcje. Jednak awitaminoza może prowadzić do znacznie poważniejszych zaburzeń i chorób takich jak cukrzyca, zapalenie stawów czy choroby układu sercowo-naczyniowego.

Sprawdź, jakie są najczęstsze niedobory witamin i minerałów w diecie oraz jakie skutki zdrowotne ze sobą niosą!

Główne przyczyny niedoborów witamin i minerałów:

  • dieta uboga w warzywa i owoce,
  • używki: alkohol, nikotyna,
  • spożywanie przetworzonych, ubogich w składniki odżywcze posiłków,
  • przebywanie przez większość czasu w zamkniętych, klimatyzowanych pomieszczeniach,
  • stres, szczególnie przewlekły,
  • odwodnienie,
  • brak ruchu.

Czytaj także: Biały czy czerwony? Kolor talerza zmienia smak potrawy. Może zniechęcać lub zachęcać do jej zjedzenia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia