Od przemocy do kryzysu. Potrzebna jest pomoc, ale dzieci nie zwracają się do rodziców. Aż 8 procent nie ma żadnej zaufanej osoby

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Przemoc wobec dzieci i młodzieży pozostawia trwałe ślady, zwiększając ryzyko największych tragedii. Mówią o tym liczby, które pokazują też smutną prawdę o braku wsparcia dla młodych. W ich oczach zbyt często mama i tata nie są osobami, do których zwróciłyby się po pomoc. O potrzebie wsparcia w rodzinie mówi ekspertka.

Spis treści

Dzieci w kryzysie. Najbardziej krzywdzi przemoc emocjonalna

Negatywne doświadczenia w dzieciństwie mają silny wpływ na dalsze życie każdego człowieka, co szczególnie dotyczy przemocy. To właśnie w nich tkwi źródło późniejszych problemów ze zdrowiem psychicznym.

Trauma nie musi doprowadzić do kryzysu. Zbyt wiele dzieci nie ma jednak komu powiedzieć
Trauma nie musi doprowadzić do kryzysu. Zbyt wiele dzieci nie ma jednak komu powiedzieć rido/123RF

– Z badań wynika, że przemoc jest skorelowana z kryzysami psychicznymi, rozwojem zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży – mówi Renata Szredzińska, Prezeska Zarządu Fundacji „Dajmy Dzieciom Siłę”. – Im więcej jest tych negatywnych doświadczeń w dzieciństwie, im dłużej zwłaszcza one trwają, tym te korelacje są silniejsze. Do tego stopnia, że dzieci, które doświadczały czterech lub więcej form niekorzystnych czy negatywnych doświadczeń w dzieciństwie, 17-krotnie częściej próbowały odebrać sobie życie.

Jak podaje Fundacja „Dajmy Dzieciom Siłę”, każdego roku z wyniku przemocy doświadczanej ze strony najbliższych traci życie około 30 dzieci, a ponad 79 proc. dzieci i młodzieży przynajmniej raz w życiu zetknęło się z przemocą lub zaniedbaniem.

– O dziwo, przemoc emocjonalna, zaniedbanie emocjonalne ze strony rodziców było dużo silniej skorelowane – powiedziała ekspertka o problemach psychicznych w tej grupie – co było dla nas zdziwieniem, ponieważ zakładaliśmy, że wyjdzie, że wykorzystanie seksualne jest najsilniej skorelowane z podejmowaniem na przykład samookaleczeń czy prób samobójczych.

Do kogo po wsparcie? Aż 35 proc. dzieci nie wskazuje mamy

W sytuacjach, gdy dziecko doświadcza problemów czy tym bardziej przemocy poza domem, podstawowym źródłem wsparcia powinni być rodzice. Jak podkreśla Renata Szredzińska, posiadanie chociaż jednej zaufanej osoby, do której można się zwrócić w trudnej sytuacji czy w przypadku dyskomfortu, jest czynnikiem mediującym, który może zmienić konsekwencje tych zdarzeń.

– Jak pytamy dzieci i młodzież, czy mają chociaż jedną zaufaną osobę w swoim gronie, to na szczęście większość dzieci mówi tak, chociaż 8 proc. mówi, że nie ma ani jednej osoby – zaznacza ekspertka. – 65 proc. dzieci i młodzieży mówi, że taką osobą jest mama. Na drugim miejscu niestety nie jest tata, tylko rówieśnicy spoza rodziny. I dopiero na trzecim miejscu jest tata – i tylko 45 proc. młodych osób mówi, że tata jest tą osobą zaufania, do której by się zwrócili, gdyby mieli jakiś kłopot w życiu, czy jakąś sprawę do rozwiązania.

Niestety, choć mama na pierwszym miejscu, wygrywa z rówieśnikami tylko jeden punkt procentowy.

– Mówimy o tym, że trzeba wspierać rodziców i badania z dziećmi to bardzo potwierdzają. Aż 35 proc. dzieci nie wskazuje mamy, aż 55 proc. nie wskazuje taty – ubolewa – mówi Prezeska Fundacji. – Widzimy, że mamy wiele do zrobienia właśnie we wzmacnianiu rodziców, wzmacnianiu relacji w rodzinach, bo to one będą procentowały, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne dzieci.

Fundacja „Dajmy Dzieciom Siłę” istnieje od ponad 30 lat, a jej celem jest ochrona dzieci przed przemocą i wykorzystaniem seksualnym. Zapewnia dzieciom i ich opiekunom wsparcie, profesjonalną pomoc psychologiczną i prawną, a dorosły uczy, jak reagować i jak wychowywać dzieci z miłością i szacunkiem.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia