Spis treści
Jakie funkcje pełni żelazo w organizmie? Do czego prowadzi niedobór żelaza?
Żelazo występuje w hemoglobinie, czyli białku i czerwonym barwniku krwi, której główną rolą jest transport tlenu po organizmie. Jest także składnikiem mioglobiny, białka znajdującego się w mięśniach, dzięki któremu mięśnie pobierają tlen z krwi.
Żelazo bierze również udział w tworzeniu erytrocytów, czyli czerwonych krwinek w szpiku kostnym. Wspomaga także układ immunologiczny w walce ze szkodliwymi drobnoustrojami i wspiera działanie układu nerwowego.
Sprawdź: Jak przyjmować żelazo w suplementach diety?
Wyróżnia się dwa rodzaje żelaza:
- żelazo hemowe, występujące w produktach pochodzenia zwierzęcego, które jest najlepiej przyswajalne przez organizm,
- żelazo niehemowe, pochodzące głównie z produktów roślinnych.
Niedobór żelaza prowadzi do niedokrwistości, czyli anemii z niedoboru żelaza. W tym stanie występuje obniżone stężenie hemoglobiny we krwi.
Sprawdź: Dieta krwiotwórcza. Co jeść na anemię?
Bardzo niski poziom żelaza w organizmie spowodowany jest głównie niewłaściwą dietą, która nie pokrywa zapotrzebowania na ten pierwiastek lub znaczną utratą krwi. Niedobory żelaza występują najczęściej u kobiet mających obfite miesiączki, a także w okresie dojrzewania i w ciąży, gdy zwiększa się zapotrzebowanie na ten pierwiastek, a dieta go nie pokrywa. Problem pojawić się może również po przejściu na dietę wegańską, jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy na temat roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych.
Zobacz także:
Dzienne zapotrzebowanie na żelazo. Co ma najwięcej żelaza w diecie?
Zapotrzebowanie na żelazo zależy przede wszystkim od wieku i płci. Wpływ na wystąpienie jego niedoboru ma również dieta uboga w produkty zawierające ten składnik oraz niska przyswajalność żelaza z diety.
Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego zalecanie dzienne spożycie żelaza wynosi:
- mężczyźni – 10 mg,
- kobiety do 50. roku życia – 18 mg,
- kobiety po 50. roku życia – 10 mg,
- kobiety w ciąży – 27 mg,
- kobiety w okresie laktacji – 10 mg,
- niemowlęta do 6. miesiąca – 0,3 mg,
- dzieci od 6. miesiąca do 1. roku życia – 11 mg,
- dzieci od 4. do 12. roku życia – 10 mg,
- dziewczęta powyżej 13 lat – 15 mg,
- chłopcy powyżej 13 lat – 12 mg.
Żelazo znajdziemy przede wszystkim w mięsie, podrobach, owocach morza, rybach, jajach, zielonych warzywach, nasionach roślin strączkowych, produktach pełnoziarnistych, a także w gorzkiej czekoladzie i owocach suszonych. Aby ułatwić wchłanianie żelaza, należy je spożywać w towarzystwie pokarmów bogatych w witaminę C, takich jak: natka pietruszki, papryka, szpinak, kalarepa, cytryna, pomarańcza, kiwi czy truskawki.
Sprawdź, jakie objawy wywołuje niedobór żelaza! Czy masz takie symptomy?
Źródło: Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego