Spis treści
Warzywa do chrupania na surowo. Zrobisz z nich pyszną sałatkę
Jeśli najbardziej lubisz podjadać warzywa na surowo, z pewnością jesteś fanem sałatek i surówek. Możesz dodać do nich większość warzyw, jeśli jednak zależy Ci na tym, aby posiłek był dietetyczny, wybieraj te, które mają najmniej kalorii. Są to np.:
- sałata – 13 kcal,
- zielony ogórek – 14 kcal,
- rzodkiewka – 14 kcal,
- pomidor – 15 kcal.
Przygotowując sałatkę, pamiętaj o tym, że często źródłem zbędnych kalorii są niepotrzebne dodatki np. dressingi z dodatkiem majonezu czy tłustej śmietany. Zastąp je zdrowszym olejem i przyprawami, które podkręcają metabolizm np. ostrą papryką.
Warzywa idealne do duszenia, gotowania i pieczenia. Wrzucisz je też na grilla!
Sezon grillowy często kojarzy nam się z tłustymi mięsnymi daniami – kiełbasą i karkówką, którym mogą co najwyżej towarzyszyć opiekane bułeczki. Jednak potrawy z grilla mogą być zdecydowanie zdrowsze, bardziej finezyjne i dietetyczne. Wystarczy, że niskokaloryczne warzywa odpowiednio doprawisz, skropisz oliwą, zawiniesz w folię i wrzucisz na kilka minut na ruszt.
Do grillowania, pieczenia oraz duszenia i gotowania, idealny wyborem dla osób na diecie, są warzywa takie jak:
- cukinia – 15 kcal (ugotowana),
- kalafior – 19 kcal (ugotowany),
- szparagi – 22 kcal (ugotowane).
Warto pamiętać o tym, że wyśmienicie smakują też grillowane grzyby – pieczarki z rusztu mają zaledwie 35 kcal oraz ryby, które także dostarczają niewielkiej liczny kilokalorii, średnio ok. 100 kcal w 100 gramowej porcji.
Nie zapomnij o kiszonkach! To prawdziwa bomba witaminowa
Szukając niskokalorycznych warzyw, warto sięgać także po kiszonki. Najbardziej popularne to:
- ogórek kiszony – 11 kcal.
- kapusta kiszona – 19 kcal,
Oprócz witamin i składników mineralnych dostarczają do organizmu cennych substancji, które działają jak naturalne probiotyki, wspierając mikroflorę jelitową i procesy trawienia.
Te warzywa są najbardziej kaloryczne, ale nie należy z nich rezygnować
O ile fasolka szparagowa ma po ugotowaniu zaledwie 26-31 kcal, to ugotowany bób – 110 kcal. Jednak najbardziej kaloryczne są suche strączki – fasoli białej i czarnej dostarczają już od 330 do 340 kcal, a ziarna grochu 319 kcal.
Nie należy jednak rezygnować z jedzenia strączków, ale traktować je jako pełnowartościowe roślinne źródło białka.