Spis treści
Co najlepiej jeść w upalne dni? Zdrowe posiłki na lato
W upalne dni najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie, dlatego wybierając poszczególne produkty i dania, powinniśmy postawić na te najbogatsze w wodę. W wielu warzywach i owocach woda stanowi ponad 90 procent masy, przez co są one świetnym uzupełnieniem ilości wypijanych w ciągu dnia. Polecane są także zawierające je potrawy, zwłaszcza zupy, koktajle i inne napoje.
Należy ponadto pamiętać, że wraz z wydalaniem potu dochodzi w organizmie do dużej utraty składników mineralnych będących elektrolitami, przede wszystkim potasu. To właśnie jego warto szukać w produktach, które jemy i pijemy latem.
Sprawdź w naszej galerii, co najlepiej jest jeść w upalne dni.
Czego nie jeść w czasie upałów? To sprzyja przegrzaniu organizmu
Kiedy doskwiera nam upał, staramy się za wszelką cenę schłodzić ciało. Jednak źle dobrane posiłki i ich składniki mogą nam w tym skutecznie przeszkodzić. Powinniśmy unikać potraw rozgrzewających, a także ciężkostrawnych i tłustych.
Przyprawy, po które chętnie sięgamy zimą, latem mogą więc nadmiernie podnieść temperaturę ciała i wywołać nadmierne pocenie. Z tych przypraw lepiej zrezygnować latem:
- ostra papryka,
- nadmiar pieprzu,
- imbir,
- inne przyprawy korzenne: kurkuma, cynamon, goździki, gałka muszkatołowa i anyż,
Za rozgrzewające działanie najpopularniejszych produktów, do których należą chili i pieprz, odpowiadają substancje czynne: kapsaicyna i piperyna. Rozszerzają one naczynia krwionośne, zwiększając przepływ krwi i jednocześnie podnoszą temperaturę ciała. Dla osób nieprzyzwyczajonych może być to ciężkie do zniesienia. Należy jednak pamiętać, że ostre przyprawy są tradycyjnie spożywane w rejonach gorących. Pomagają bowiem obniżyć temperaturę ciała: po tym, jak oddaje ono duże ilości ciepła, następuje jego schłodzenie.
Czytaj: Jak bezpiecznie ćwiczyć, gdy jest gorąco?
Ponadto warto zwrócić uwagę na produkty, które zawierają związki siarki, bo odpowiadają one za przykry zapach potu. Choć mają wiele prozdrowotnych właściwości, chcąc uniknąć latem intensywnego zapachu ciała, powinniśmy ograniczyć jedzenie przede wszystkim:
- czosnku,
- cebuli,
- pora.
W gorące dni powinniśmy uważać szczególnie na to co jemy, ponieważ w wysokiej temperaturze wiele produktów szybciej się psuje, co może prowadzić do zatrucia pokarmowego. Wśród szczególnie niebezpiecznych potraw znajdują się przede wszystkim te zawierające mięso, ryby i nabiał, a także lody. Czujność należy wykazać, kupując gotowe dania, takie jak np. sałatki z sosem majonezowym lub ciastka z kremem.
Należy unikać także produktów bogatych w kofeinę, która może zarówno rozgrzewać, jak prowadzić do nieprzyjemnych objawów ze strony serca. Niewskazany jest także alkohol, które rozszerza naczynia krwionośne i podnosi temperaturę ciała.
A co jeść w upał? Zobacz w naszej galerii.