Spis treści
Liść laurowy – uprawa
Liście laurowe, zwane także bobkowymi, to przyprawa pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego i części Azji Zachodniej. Pozyskuje się je przez zrywanie z wiecznozielonego drzewka laurowego (Laurus nobilis) i suszenie.
Zobacz także: Zaparz i pij. Po 3 dniach kaszel i ból gardła zniknie
Liście bobkowe mają gładkie, lekko faliste krawędzie, są głęboko żyłkowane, owalne i mierzą około 7,5 cm długości. Gdy są świeże mają ciemnozielony odcień i mocno błyszczą, po ususzeniu robią się twarde i zmieniają kolor na oliwkowy.
Sprawdź także: Przepis na zupę z brukwi na gęsinie
Wawrzyn szlachetny, to kolejna nazwa drzewka laurowego. Jego uprawa możliwa jest w miejscach, w których zimy są łagodne, dlatego w Polsce możemy pokusić się jedynie o wersję doniczkową wawrzynu.
Laur lubi światło słoneczne i umiarkowane podlewanie. Warto znaleźć dla niego miejsce w kuchni i zawsze mieć pod ręką świeże liście bobkowe, które mają zdecydowanie intensywniejszy aromat niż te suszone. Należy pamiętać, że drzewko powinno być odpowiednio przezimowane, mając zapewnioną temperaturę od 4 do 10 stopni Celsjusza.
Zastosowanie w kuchni wawrzynu szlachetnego
To śródziemnomorskie zioło ma szerokie zastosowanie kulinarne. Głęboki, drzewny aromat oraz właściwości wspomagające trawienie, sprawiają, że chętnie dodajemy jeden lub dwa listki do wielu potraw:
- ciężkostrawnego mięsa, czyli wołowiny, wieprzowiny, baraniny i dziczyzny,
- potraw z roślin strączkowych np. fasoli, soi czy soczewicy i kapusty z grochem,
- marynowanych grzybów i warzyw,
- zup grzybowych, zupy ogonowej, zupy ziemniaczanej i sosów.
W trakcie gotowania liście laurowe nie miękną, a ich krawędzie mogą zrobić się ostre. Może to doprowadzić do zranienia, a nawet zadławienia. Dlatego zalecane jest używanie ich w całości i wyławianie z potrawy po zakończeniu gotowania.
Dowiedz się więcej:
Właściwości zdrowotne liści bobkowych
Liście laurowe znane są od czasów starożytnych. Od zawsze przypisywano im właściwości medyczne. W irańskiej medycynie ludowej wykorzystywane były w leczeniu padaczki, nerwobólów i choroby Parkinsona.
Liście bobkowe są bogate w związki o działaniu przeciwzapalnym i antyutleniającym oraz przeciwdrobnoustrojowym, skutecznym w działaniu przeciwko różnym szczepom bakterii i grzybów.
Zobacz także: Nie tylko do zupy, ale też na twarz. Maść z tych liści to naturalny i tani lifting
Tradycyjnie stosuje się je doustnie w leczeniu problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak niestrawność i wzdęcia oraz w celu oczyszczenia organizmu z toksyn. Badania naukowe potwierdzają ich wpływ na poziom cukru i cholesterolu we krwi.
Napar z liści laurowych
Napar z liścia laurowego pobudza krążenie krwi, działa żółciopędnie i żółciotwórczo oraz rozkurczowo. Spożycie naparu z liści laurowych może także wspomóc trawienie, zahamować rozwój grzybów i bakterii.
Zastosowany zewnętrze poprawia wygląd skóry i ułatwia walkę z trądzikiem. Używany w formie płukanki wzmacnia włosy, nadaje im blasku i pomaga w walce z łupieżem. Napar z liści laurowych przyrządza się następująco:
- 2 łyżki liści zalewamy szklanką wrzącej wody.
- Przykrywamy i odstawiamy na ok. pół godziny.
- Przecedzamy.
Napar należy pić 3-4 razy dziennie po 100-150 ml. Spożycie go w nadmiarze może mieć działanie odurzające, alergiczne i prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi.
Z braku odpowiednich badań nie powinny po niego sięgać kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz małe dzieci. Ostrożnością powinny wykazać się osoby cierpiące na cukrzycę i choroby z wiązane z krzepliwością krwi.
Zobacz także:
Nietypowe zastosowania liścia laurowego – olejek i palenie
Olejek pozyskiwany z liści i owoców wawrzynu szlachetnego to bardzo silnie działająca substancja. Bywa stosowany jako środek wspomagający w leczeniu wielu dolegliwości:
- kaszlu,
- chorób skóry,
- chorób stawów,
- w celu zwiększenia ukrwienia narządów płciowych.
W kilku badaniach odnotowano właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwutleniające olejku laurowego. Ponadto został zastosowany do łagodzenia bólów hemoroidalnych i reumatycznych. Ma również działanie moczopędne i przeciwgrzybicze.
Jako jeden z nielicznych ma udokumentowanie działanie przeciw koronawirusowe. Na początku XXI w. wspomagał walkę z epidemią wirusa SARS-CoV. Jego główne składniki aktywne uniemożliwiają wnikanie wirusa do komórek i jego namnażanie.
Ze względu na zawartość linalolu – naturalnego związku, który ma działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne – liście laurowe bywają także palone. Powstały dym służący do aromaterapii, może mieć działanie uspokajające, jednak na razie brak silnych naukowych dowodów potwierdzających tę tezę.
Warto też wspomnieć, że z liści laurowych robi się ziołową nalewkę.
Źródła:
- Wawrzyn – Laurus Medycyna dawna i współczesna
- Przyprawy, które leczą, przyprawy, które szkodzą… Farmacja Krakowska
- Which Bay Leaf is in Your Spice Rack? – A Quality Control Study Planta Medica
- Laurus nobilis: Composition of Essential Oil and Its Biological Activities Molecules
- Everything You Need to Know About Burning Bay Leaves Healthline