Liść laurowy – uprawa, napar, olejek i palenie. Poznaj nietypowe zastosowanie wawrzynu szlachetnego w kuchni i medycynie alternatywnej

Marta Siesicka-Osiak
Gotując bulion odruchowo wrzucamy do garnka dwa listki laurowe, często nie wiedząc, jakie właściwości ma ta niepozorna roślina.
Gotując bulion odruchowo wrzucamy do garnka dwa listki laurowe, często nie wiedząc, jakie właściwości ma ta niepozorna roślina. monicore/pixabay
Kiedyś zdobiły ważne głowy, dziś królują w kuchni. Liście laurowe to jednak nie tylko przyprawa, bez której nie wyobrażamy sobie rosołu. To także naturalny lek doceniony w walce z wieloma dolegliwościami. Pomoże na trądzik i łupież, ale także na poważniejsze schorzenia, jak infekcje koronawirusowe. Poznaj nietypowe zastosowania liści laurowych.

Spis treści

Liść laurowy – uprawa

Liście laurowe, zwane także bobkowymi, to przyprawa pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego i części Azji Zachodniej. Pozyskuje się je przez zrywanie z wiecznozielonego drzewka laurowego (Laurus nobilis) i suszenie.

Zobacz także: Zaparz i pij. Po 3 dniach kaszel i ból gardła zniknie

Liście bobkowe mają gładkie, lekko faliste krawędzie, są głęboko żyłkowane, owalne i mierzą około 7,5 cm długości. Gdy są świeże mają ciemnozielony odcień i mocno błyszczą, po ususzeniu robią się twarde i zmieniają kolor na oliwkowy.

Sprawdź także: Przepis na zupę z brukwi na gęsinie

Wawrzyn szlachetny, to kolejna nazwa drzewka laurowego. Jego uprawa możliwa jest w miejscach, w których zimy są łagodne, dlatego w Polsce możemy pokusić się jedynie o wersję doniczkową wawrzynu.

Czytaj także: Barszcz biały czy żurek wielkanocny? Czym się od siebie różnią? Decyduje jeden składnik. Wypróbuj przepisy na te wielkanocne dania

Laur lubi światło słoneczne i umiarkowane podlewanie. Warto znaleźć dla niego miejsce w kuchni i zawsze mieć pod ręką świeże liście bobkowe, które mają zdecydowanie intensywniejszy aromat niż te suszone. Należy pamiętać, że drzewko powinno być odpowiednio przezimowane, mając zapewnioną temperaturę od 4 do 10 stopni Celsjusza.

Zastosowanie w kuchni wawrzynu szlachetnego

To śródziemnomorskie zioło ma szerokie zastosowanie kulinarne. Głęboki, drzewny aromat oraz właściwości wspomagające trawienie, sprawiają, że chętnie dodajemy jeden lub dwa listki do wielu potraw:

W trakcie gotowania liście laurowe nie miękną, a ich krawędzie mogą zrobić się ostre. Może to doprowadzić do zranienia, a nawet zadławienia. Dlatego zalecane jest używanie ich w całości i wyławianie z potrawy po zakończeniu gotowania.

Dowiedz się więcej:

Właściwości zdrowotne liści bobkowych

Liście laurowe znane są od czasów starożytnych. Od zawsze przypisywano im właściwości medyczne. W irańskiej medycynie ludowej wykorzystywane były w leczeniu padaczki, nerwobólów i choroby Parkinsona.

Liście bobkowe są bogate w związki o działaniu przeciwzapalnym i antyutleniającym oraz przeciwdrobnoustrojowym, skutecznym w działaniu przeciwko różnym szczepom bakterii i grzybów.

Zobacz także: Nie tylko do zupy, ale też na twarz. Maść z tych liści to naturalny i tani lifting

Tradycyjnie stosuje się je doustnie w leczeniu problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak niestrawność i wzdęcia oraz w celu oczyszczenia organizmu z toksyn. Badania naukowe potwierdzają ich wpływ na poziom cukru i cholesterolu we krwi.

Napar z liści laurowych

Napar z liścia laurowego pobudza krążenie krwi, działa żółciopędnie i żółciotwórczo oraz rozkurczowo. Spożycie naparu z liści laurowych może także wspomóc trawienie, zahamować rozwój grzybów i bakterii.

Zastosowany zewnętrze poprawia wygląd skóry i ułatwia walkę z trądzikiem. Używany w formie płukanki wzmacnia włosy, nadaje im blasku i pomaga w walce z łupieżem. Napar z liści laurowych przyrządza się następująco:

  1. 2 łyżki liści zalewamy szklanką wrzącej wody.
  2. Przykrywamy i odstawiamy na ok. pół godziny.
  3. Przecedzamy.

Napar należy pić 3-4 razy dziennie po 100-150 ml. Spożycie go w nadmiarze może mieć działanie odurzające, alergiczne i prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi.

Z braku odpowiednich badań nie powinny po niego sięgać kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz małe dzieci. Ostrożnością powinny wykazać się osoby cierpiące na cukrzycę i choroby z wiązane z krzepliwością krwi.

Zobacz także:

Lotne esencje zapachowe destylowane z roślinnych surowców takich jak liście, kwiaty, owoce czy kora, które nazywane są olejkami eterycznymi, to bogate w różnorodne składniki mieszanki związków. Mają działanie m.in. przewiwwirusowe oraz antybakteryjne.

Olejki eteryczne przeciw COVID-19 – które są najskuteczniejs...

Nietypowe zastosowania liścia laurowego – olejek i palenie

Olejek pozyskiwany z liści i owoców wawrzynu szlachetnego to bardzo silnie działająca substancja. Bywa stosowany jako środek wspomagający w leczeniu wielu dolegliwości:

  • kaszlu,
  • chorób skóry,
  • chorób stawów,
  • w celu zwiększenia ukrwienia narządów płciowych.

W kilku badaniach odnotowano właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwutleniające olejku laurowego. Ponadto został zastosowany do łagodzenia bólów hemoroidalnych i reumatycznych. Ma również działanie moczopędne i przeciwgrzybicze.

Jako jeden z nielicznych ma udokumentowanie działanie przeciw koronawirusowe. Na początku XXI w. wspomagał walkę z epidemią wirusa SARS-CoV. Jego główne składniki aktywne uniemożliwiają wnikanie wirusa do komórek i jego namnażanie.

Ze względu na zawartość linalolu – naturalnego związku, który ma działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne – liście laurowe bywają także palone. Powstały dym służący do aromaterapii, może mieć działanie uspokajające, jednak na razie brak silnych naukowych dowodów potwierdzających tę tezę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
Na bóle stawów
na bóle reumatyczne i ogóle osłabienie i braku witalności ja stosuję olej CBD 5% Cannatopia oraz ashwagandhę, które są tak naprawdę popularne wśród osób szukają[wulgaryzm]h naturalnych metod łagodzenia dolegliwości bólowych i podniesienia witalności organizmu . Oba te produkty przynoszą mi niesamowita ulgę w przypadku bólu reumatycznego oraz wyciszenia organizmu ... to są produkty które powinien spróbować każdy kto cierpi na ta chorobę.

Od czasu do czasu piję tez napar z liści laurowych, możesz go pić ale nie ciągle przez tydzień i przerwa , aby złagodzić ból i oczyścić organizm. Liście laurowe zawierają związki, które mają właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. napar, przygktowuje się łatwo dodaj kilka liści laurowych do wrzącej wody, gotując przez kilka minut, a następnie przecedzić go i pić całe dnie małymi łykami. Suplementacja minerału tzw budulca każdej naszej chrząstki-siarki organicznej MSM

Jeśli chodzi o smarowanie bolą[wulgaryzm]h stawów możesz wypróbować maść laurową z ekstraktem eukaliptusem i olejem konopnym ukraińska ale bardzo dobra! Ta masc przyniesie natychmiastowa ulgę oraz dobrze jest robić kąpiele w soli z morza martwego i oleju konopnego Palacio - minerały wnika przez skórę. To też przynosi niebywałą ulgę i można spać cała noc !

Ja akurat nie mam problemu z zakupem tych produktów kupije w Konopnej Farmacji w Poznaniu ale ty możesz sprawdzić ich ofertę na stronie internetowe i tam zakupić Jeśli nie znajdziesz tych produktów w swoim mieście, zawsze możesz poszukać innych sklepów z suplementami konopnymi. Ale napewno warto wypróbować te produkty przyniosą Ci ulgę
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia