Spis treści
Liść laurowy ma wiele cennych dla zdrowia i urody właściwości
Liść laurowy, zwany też bobkowym to suszony liść wawrzynu szlachetnego (Laurus nobilis). Ten wiecznie zielony krzew występuje w regionie śródziemnomorskim. Liście laurowe stosuje się głównie jako przyprawa, jednak warto sięgać po nie częściej, bo ich właściwości nie kończą się na dodawaniu smaku i aromatu zupie czy sosom.
Liście laurowe zawierają do 3 proc. olejku eterycznego (cineol, linalol, eugenol, geraniol, pinen, felandren, terpineol), flawonoidy, lignany, laktony seskwiterpenowe, alkaloidy izochinolinowe (retikulina, boldyna), alkohol mirycylowy. Znajdziemy w nich także duże ilości witamin z grupy B (w tym kwas foliowy), witaminę A i C, a także magnez, cynk, selen i żelazo.
Stosuje się je w ziołolecznictwie jako naturalny lek na stawy i bóle reumatyczne, kaszel, schorzenia skóry. Nalewki i napary stosowane zewnętrznie do nacierania pobudzają krążenie krwi, działają antyseptycznie, bakteriobójczo i przeciwbólowo.
Natomiast stosowane doustnie pobudzają krążenie krwi w kończynach i mózgowiu, usprawniają pracę serca i wątroby, wspomagają trawienie, działają żółciopędnie, żółciotwórczo i rozkurczowo. Wspomagają także układ nerwowy i procesy myślowe. Liście laurowe można także stosować do pielęgnacji twarzy, włosów i całego ciała.
Na co pomaga maść z liści laurowych?
Liść laurowy sprawdzi się jako kosmetyk w postaci kąpieli do stóp, płukanki lub wcierki do włosów czy maści z liści laurowych. Maść z liści laurowych na skórę hamuje rozwój bakterii i grzybów, odkaża i ujednolica koloryt. Działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, ściągająco i antyoksydacyjnie.
Regularne stosowanie maści z liści laurowych wygładzi zmarszczki, ujędrni skórę i wyrówna jej kolor. Napina skórę niczym lifting, jest za to w przeciwieństwie do zabiegu – naturalna, bezinwazyjna i tania. Liść laurowy działa też przeciwutleniająco, dzięki czemu zwalcza wolne rodniki, które przyczyniają się do starzenia się skóry. Cera odzyskuje więc swój blask i młody wygląd, jest promienna, wygładzona i odżywiona.
Dodatkowo maść dzięki działaniu odkażającemu i regenerującemu niweluje niedoskonałości oraz zmiany trądzikowe, a także przyspiesza gojenie ran. Maść warto więc stosować do cery trądzikowej, problematycznej, a także dojrzałej, suchej i wrażliwej.
Jak zrobić maść z liści laurowych?
Maść laurową możesz kupić gotową w sklepie, drogerii lub aptece, ale możesz ją też przygotować samodzielnie z zaledwie 2 niedrogich składników. Ze względu na to, że w temperaturze pokojowej mają one postać stałą musisz najpierw lekko podgrzać je w kąpieli wodnej. Aby ją przygotować wlej do garnuszka wodę i zagotuj ją. Postaw na nim drugie, nieco mniejsze naczynie, np. miseczkę i w niej umieść składniki:
- 1 łyżka naturalnego olejku laurowego,
- 1 łyżka masła shea,
- 5-8 kropli olejku goździkowego (opcjonalnie).
Jak przygotować maść z liści laurowych na zmarszczki?
- Olejek laurowy umieść w kąpieli wodnej.
- Gdy się rozpuści, dodaj do niego masło shea i ewentualnie olejek goździkowy.
- Wszystkie składniki wymieszaj.
- Zdejmij ze źródła ciepła i przelej do szklanego słoiczka.
- Pozostaw do ostygnięcia. Maść nabierze stałej konsystencji.
- Stosuj 1-2 razy dziennie wmasowując kolistymi ruchami w skórę twarzy.