Spis treści
Komu szkodzi jedzenie bobu? Sprawdź, czy jesteś w tej grupie
Wczesne lato to sezon, w którym chętnie sięgamy po bób. Jednak nie każdy powinien spożywać go na co dzień. Wielu z nas cierpi po jego zjedzeniu z powodu wzdęć i gazów – winne mogą być zarówno zawarte w nim oligosacharydy, jak i fruktoza oraz błonnik.
Z tego samego powodu, po jego zjedzeniu gorzej mogą poczuć się także osoby z zespołem jelita drażliwego (IBS) oraz zespołem nadmiernego wzrostu bakterii jelita cienkiego (SIBO).
Zobacz w naszej galerii, które schorzenia są przeciwwskazaniami do jedzenia bobu oraz z którymi lekami bób może wchodzić w interakcję?
Co skrywa w sobie bób?
Bób to warzywo, które dostarcza licznych antyoksydantów, witamin oraz składników mineralnych. Zawiera przeciwutleniające flawonoidy i karotenoidy, witaminy A, C i K oraz witaminy z grupy B, a także żelazo, potas i kwas foliowy.
To bogactwo substancji aktywnych sprawia, że jest on odpowiednim pożywieniem dla większości osób, a w szczególności dla borykających się z niedoborami oraz mających za wysoki poziom cholesterolu lub cukru we krwi.
3 powody, dla których warto jeść bób
- Bób jest ceniony przede wszystkim jako świetnie źródła białka roślinnego (7,6 g). Z włączenia go do codziennej diety skorzystają przede wszystkim osoby na diecie bezmięsnej.
- Bób dostarcza dużych ilości błonnika pokarmowego, który jest niezbędny do prawidłowego przebiegu procesu trawienia, regulowania uczucia sytości oraz poziomu cukru i cholesterolu we krwi.
- Osoby będące na diecie odchudzającej skorzystają z włączenia bobu do swojej codziennej diety, ponieważ jest on nie tylko sycący, ale także niskokaloryczny – surowy dostarcza 89 kcal, a gotowany 110 kcal w 100 g.