Jak wyjechać do sanatorium z mężem? Podpowiadamy, jak powinien wyglądać wniosek

Katarzyna Wąś-Zaniuk
Wideo
od 7 lat
Jak wyjechać do sanatorium z mężem lub żoną? Temat ten budzi zainteresowanie wielu par. Okazuje się, że wspólny wyjazd na leczenie uzdrowiskowe jest możliwe. Ważne jest dopełnienie wszelkich formalności.

Spis treści

Kiedy małżonkowie mogą jechać razem do sanatorium?

Do sanatorium mogą pojechać osoby, spełniające określone kryteria. Zainteresowani wyjazdem muszą być objęci ubezpieczeniem zdrowotnym w Narodowym Funduszu Zdrowia i posiadać skierowanie od lekarza pracującego w ramach NFZ. Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe powinno uwzględniać wskazania medyczne.

Decyzja o tym, czy małżonkowie będą mogli wyjechać razem do sanatorium, zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj leczenia, na które dana osoba została zakwalifikowana, oraz schorzenie, które stanowi podstawę skierowania na leczenie uzdrowiskowe. Takie wyjazdy są zazwyczaj dostępne dla małżonków, którzy potrzebują leczenia w tym samym czasie i mają podobne schorzenia.

Profil rehabilitacji w wielu sytuacjach decyduje o tym, do jakiego uzdrowiska trafi dany pacjent. Gdy zainteresowani wyjazdem połączą skierowania i złożą je w tym samym terminie, szanse na wspólny pobyt w uzdrowisku mogą być wyższe.

Jak ubiegać się o wspólny wyjazd do sanatorium?

Aby ubiegać się o wspólny wyjazd do sanatorium, należy przygotować następujące dokumenty:

  • wypełniony przez pacjenta formularz wniosku,

  • kopia dowodu osobistego – pacjent nie powinien zapomnieć o kopii dowodu tożsamości,

  • dodatkowe dokumenty – osoby z niepełnosprawnościami mogą zostać poproszone o dostarczenie dodatkowych dokumentów potwierdzających ich stan zdrowia,

  • podanie o wspólny wyjazd do sanatorium.

    Warto zaznaczyć, że e-skierowanie jest automatycznie przesyłane do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ – nie musisz niczego składać w oddziale.

Wiele par marzy o wspólnym wyjeździe do sanatorium.
Wiele par marzy o wspólnym wyjeździe do sanatorium.
Freepik

Jak napisać podanie o wspólny wyjazd z mężem do sanatorium?

Małżonkowie powinni jednocześnie dołączyć do dokumentacji podanie o wspólny wyjazd do sanatorium. Może być to jeden dokument z podpisami obu małżonków lub dwa podania (jeden żony, drugi męża).

We wniosku należy podać miejscowość i datę jego sporządzenia.

Wskazanie odbiorcy wniosku jest bardzo ważne. Z reguły będzie to instytucja odpowiedzialna za organizację wyjazdów sanatoryjnych, np. Narodowy Fundusz Zdrowia. Należy podać pełne dane adresowe instytucji, do której skierowane jest pismo. W tytule pisma należy w prosty sposób wskazać cel wniosku, czyli prośbę o wspólny wyjazd do sanatorium.

Kolejnym krokiem jest umieszczenie pełnych danych osoby składającej wniosek i małżonka. Powinny to być następujące informacje:

  1. Imię i nazwisko;

  2. Adres zamieszkania;

  3. Numer telefonu kontaktowego;

  4. Numer PESEL.

W głównej części wniosku należy szczegółowo opisać powód, dla którego składamy prośbę o wspólny wyjazd. Przykłady argumentów:

  • „Wspólny wyjazd do sanatorium jest dla nas kluczowy, ponieważ wzajemne wsparcie emocjonalne pozwala nam lepiej radzić sobie z trudnościami zdrowotnymi.”

  • „Z uwagi na wysokie koszty związane z podróżą i pobytem w sanatorium, wspólny wyjazd z moim mężem/żoną pozwoli nam znacznie zmniejszyć wydatki. Dzielenie się kosztami transportu, pozwoli nam na skuteczniejszą organizację wyjazdu.”

  • „Oboje wymagamy rehabilitacji po operacjach ortopedycznych i wspólny wyjazd do sanatorium pozwoli nam równocześnie skorzystać z odpowiednich zabiegów”.

Dodatkowo należy wskazać, jakie dokumenty zostały dołączone do wniosku. Zwykle wymagane są:

  • zaświadczenie lekarskie, które potwierdza wskazania do sanatorium,

  • wypełniony formularz wyjazdowy, jeśli jest wymagany przez instytucję.

Warto zakończyć pismo grzecznościowym podziękowaniem za rozważenie wniosku. Na samym końcu powinien znaleźć się podpis osoby składającej podanie.

Gdzie złożyć podanie o wspólny wyjazd do sanatorium z mężem lub żoną?

Pacjenci, którzy chcą wyjechać do sanatorium wraz z mężem lub żoną, muszą skontaktować się z lokalnym oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. Podanie o wspólny wyjazd do sanatorium można złożyć osobiście lub za pośrednictwem internetu. Służy do tego platforma e-PUAP i system NFZ.

Jak się dostać do sanatorium?

Wielu Polaków marzy o leczeniu w uzdrowiskach, ale proces dostania się do sanatorium może wydawać się skomplikowany. Na szczęście, nie jest to aż tak trudne.

Co trzeba zrobić, aby dostać się do sanatorium?

Aby dostać się do sanatorium, musisz otrzymać e-skierowanie od lekarza. Skierowanie elektroniczne automatycznie trafia do oddziału wojewódzkiego NFZ, a Ty możesz śledzić jego status na Internetowym Koncie Pacjenta. Jeśli NFZ pozytywnie rozpatrzy wniosek, przydzieli Ci miejsce w sanatorium oraz termin wyjazdu.

Jak przyspieszyć wyjazd do sanatorium?

Aby przyspieszyć wyjazd do sanatorium, warto skorzystać z tzw. zwrotów, czyli wolnych miejsc wynikających z rezygnacji innych pacjentów. W tym celu skontaktuj się z NFZ i zapytaj o dostępność takich terminów. Jeśli twoje skierowanie jest już zaakceptowane, a od ostatniego pobytu w sanatorium minęło co najmniej 18 miesięcy, masz szansę na szybszy wyjazd – nawet w ciągu 14 dni od potwierdzenia skierowania. Dodatkowo, możesz rozważyć wybór mniej popularnej lokalizacji, skorzystać z leczenia ambulatoryjnego, zdecydować się na prywatne sanatorium lub poszukać dodatkowego dofinansowania, by skrócić czas oczekiwania.

Kto nie może jechać do sanatorium?

Istnieją pewne przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego. To m.in. choroby zakaźne i pasożytnicze, choroby weneryczne, ogniska zapalne, choroby onkologiczne oraz stan po leczeniu onkologicznym, wirusowe zapalenie wątroby (WZW) i objawy żółtaczki, niewydolność wątroby, pełnoobjawowa niewydolność krążenia i oddychania, choroby o ostrym przebiegu, takie jak kamica pęcherzyka żółciowego, kamica nerki, krwawienia z przewodu pokarmowego, niektóre choroby psychiczne, uzależnienie od alkoholu bądź narkotyków, ciąża i okres laktacji.

Ile trwa pobyt w sanatorium?

Pobyt w sanatorium w ramach rehabilitacji leczniczej standardowo trwa 21-28 dni, jednak istnieje możliwość jego przedłużenia lub skrócenia, zależnie od decyzji ordynatora ośrodka uzdrowiskowego.

Co, jeśli skierowanie do sanatorium zostanie odrzucone?

Jeśli skierowanie zostanie odrzucone, zostaniesz o tym poinformowany. Od tej decyzji można się jednak odwołać. Postaraj się, jak najszybciej skontaktować ze specjalistą, który wypisywał e-skierowanie.

Jak sprawdzić kolejkę do sanatorium?

Aby sprawdzić swoje miejsce w kolejce do sanatorium na NFZ, skorzystaj ze specjalnej przeglądarki udostępnionej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Na stronie https://skierowania.nfz.gov.pl wpisz numer skierowania oraz datę urodzenia w odpowiednie pola. System automatycznie wyświetli aktualny status Twojego skierowania.

Ile się czeka na sanatorium z NFZ 2025?

W 2025 roku średni czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium z NFZ wynosi około 10 miesięcy.

Złożyłem skierowanie do sanatorium – co dalej?

Jeśli złożyłeś skierowanie do NFZ, lekarz balneolog rozpatrzy, czy możesz pojechać do sanatorium. Dostaniesz informację o numerze skierowania, decyzji i czasie oczekiwania – zobaczysz to na Internetowym Koncie Pacjenta lub dostaniesz list. Jeśli będzie brakowało jakichś dokumentów, NFZ poprosi o ich uzupełnienie.

Jaki lekarz wypisuje skierowanie do sanatorium?

Po skierowanie do sanatorium musisz udać się do lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, który oceni Twój stan zdrowia i zasadność leczenia uzdrowiskowego. Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego to taki, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia