Val Kilmer nie żyje. Aktor przez lata walczył z tą chorobą nowotworową

Katarzyna Wąś-Zaniuk
Wideo
od 16 lat
Nie żyje Val Kilmer. Aktor zmarł w wieku 65 lat. Znany był między innymi z ról w filmach „Top Gun”, „Top Gun Maverick”, „Batman Forever”, „The Doors” i „Fałszywa tożsamość”. Wiadomość o śmierci hollywoodzkiego gwiazdora przekazała jego córka.

Spis treści

Na co zmarł Val Kilmer?

Urodzony w Los Angeles, 65-letni aktor Val Kilmer, zmarł we wtorek 1 kwietnia. Jak podał New York Times, przyczyną śmierci aktora było zapalenie płuc. Informację o śmierci przekazała córka artysty, Mercedes Kilmer.

Aktor ogromną popularność zyskał w dzięki roli Toma Icemana Kazansky'ego w kultowym filmie „Top Gun” gdzie wystąpił u boku Toma Cruise’a. Jego postać była rywalem głównego bohatera, Pete’a Mavericka Mitchella, ale ich dynamiczna relacja na ekranie stała się jednym z najbardziej pamiętnych elementów fabuły.

Światowa premiera filmu miała miejsce 12 maja 1986 roku. Kilka lat później, Val Kilmer zachwycił kinomanów swoim występem w filmie „The Doors”. Zagrał pierwszoplanową rolę, wcielając się w postać Jima Morrisona.

W 2005 roku aktor otrzymał nagrodę Satelita w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy w komedii lub musicalu za postać Gaya Perry'ego w „Kiss Kiss Bang Bang” Shane'a Blacka.

Val Kilmer zmarł z powodu zapalenia płuc. Przez lata cierpiał na nowotwór gardła.
Val Kilmer zmarł z powodu zapalenia płuc. Przez lata cierpiał na nowotwór gardła.
East News

W 2022 roku powrócił do roli admirała Toma Icemana Kazansky'ego w filmie „Top Gun: Maverick”. Jego postać w filmie zmagała się z chorobą nowotworową krtani, co odzwierciedlało rzeczywiste doświadczenia aktora. W 2014 roku rozpoznano u niego nowotwór gardła.

W filmie Iceman Kazansky komunikuje się z Petem Maverickiem, głównie za pomocą klawiatury, co odzwierciedla rzeczywistość wielu pacjentów onkologicznych, którzy w wyniku choroby i leczenia często tracą zdolność mówienia.

Na co chorował Val Kilmer?

W 2014 roku u Vala Kilmera zdiagnozowano nowotwór gardła. W wyniku choroby, aktor przeszedł szereg trudnych zabiegów, w tym tracheotomię. Artysta zmuszony był także korzystać z sondy pokarmowej.

Co warto wiedzieć o chorobie Vala Kilmera?

Rak gardła zaliczany jest do nowotworów złośliwych i może rozwijać się zarówno w strunach głosowych, migdałkach, jak i tkankach gardła.

Na rozwój raka gardła szczególnie narażone są:

  • osoby palące,

  • osoby, u których występuje niedobór witamin A i E,

  • osoby, które regularnie sięgają po alkoholu

  • osoby cierpiące na refluks przełyku.

Ekspozycja na takie czynniki jak azbest, pyły drzewne, farby, chemikalia przemysłowe oraz dymy spawalnicze również może doprowadzić do rozwoju choroby nowotworowej gardła.

Rak gardła u pacjentów może manifestować się w różnorodny sposób. Zazwyczaj, powoduje on chrypkę, zmianę barwy głosu, problemy z mówieniem, trudności z połykaniem, powiększenie węzłów chłonnych. Wskutek rozwoju raka gardła, pacjenci mogą uskarżać się też na dysfagię, jednostronny ból ucha.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia