Spis treści
Na co zmarł Val Kilmer?
Urodzony w Los Angeles, 65-letni aktor Val Kilmer, zmarł we wtorek 1 kwietnia. Jak podał New York Times, przyczyną śmierci aktora było zapalenie płuc. Informację o śmierci przekazała córka artysty, Mercedes Kilmer.
Aktor ogromną popularność zyskał w dzięki roli Toma Icemana Kazansky'ego w kultowym filmie „Top Gun” gdzie wystąpił u boku Toma Cruise’a. Jego postać była rywalem głównego bohatera, Pete’a Mavericka Mitchella, ale ich dynamiczna relacja na ekranie stała się jednym z najbardziej pamiętnych elementów fabuły.
Światowa premiera filmu miała miejsce 12 maja 1986 roku. Kilka lat później, Val Kilmer zachwycił kinomanów swoim występem w filmie „The Doors”. Zagrał pierwszoplanową rolę, wcielając się w postać Jima Morrisona.
W 2005 roku aktor otrzymał nagrodę Satelita w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy w komedii lub musicalu za postać Gaya Perry'ego w „Kiss Kiss Bang Bang” Shane'a Blacka.

W 2022 roku powrócił do roli admirała Toma Icemana Kazansky'ego w filmie „Top Gun: Maverick”. Jego postać w filmie zmagała się z chorobą nowotworową krtani, co odzwierciedlało rzeczywiste doświadczenia aktora. W 2014 roku rozpoznano u niego nowotwór gardła.
W filmie Iceman Kazansky komunikuje się z Petem Maverickiem, głównie za pomocą klawiatury, co odzwierciedla rzeczywistość wielu pacjentów onkologicznych, którzy w wyniku choroby i leczenia często tracą zdolność mówienia.
Na co chorował Val Kilmer?
W 2014 roku u Vala Kilmera zdiagnozowano nowotwór gardła. W wyniku choroby, aktor przeszedł szereg trudnych zabiegów, w tym tracheotomię. Artysta zmuszony był także korzystać z sondy pokarmowej.
Co warto wiedzieć o chorobie Vala Kilmera?
Rak gardła zaliczany jest do nowotworów złośliwych i może rozwijać się zarówno w strunach głosowych, migdałkach, jak i tkankach gardła.
Na rozwój raka gardła szczególnie narażone są:
osoby palące,
osoby, u których występuje niedobór witamin A i E,
osoby, które regularnie sięgają po alkoholu
osoby cierpiące na refluks przełyku.
Ekspozycja na takie czynniki jak azbest, pyły drzewne, farby, chemikalia przemysłowe oraz dymy spawalnicze również może doprowadzić do rozwoju choroby nowotworowej gardła.
Rak gardła u pacjentów może manifestować się w różnorodny sposób. Zazwyczaj, powoduje on chrypkę, zmianę barwy głosu, problemy z mówieniem, trudności z połykaniem, powiększenie węzłów chłonnych. Wskutek rozwoju raka gardła, pacjenci mogą uskarżać się też na dysfagię, jednostronny ból ucha.