Dlaczego warto jeść bób?
Bób to wartościowe warzywo strączkowe o dużej zawartości białka i błonnika, które dostarcza zaledwie 88 kcal w 100 g surowych ziaren i 110 kcal w takiej samej porcji gotowanych ziaren. Jest źródłem witaminy C i witamin z grupy B, kwasu foliowego i żelaza, a także manganu i fosforu. Jego spożywanie nie dostarcza do organizmu cholesterolu i tłuszczu.
Jako skarbnica białka i błonnika polecany jest osobom ograniczającym spożycie mięsa oraz znajdującym się na diecie, a także osobom z chorobami układu naczyniowo-sercowego. Ze względu na zawartość kwasu foliowego może uzupełnić dietę ciężarnych, o ile nie mają problemów trawiennych. Dostarczając duże ilości witaminy C i żelaza powinien znaleźć się jadłospisie osób z anemią.
Przepis na bób. Trzy triki, dzięki którym ugotujesz go idealne
Jaki bób jest najzdrowszy? Surowy. Świeże, młode i dokładnie umyte ziarna można jeść razem ze skórką, bez gotowania. Świetnie sprawdzają się jako dodatek do sałatek. Jednak najchętniej sięgamy po ugotowany bób, który często jemy jako samodzielną przekąskę lub używamy jako składnik sałatek, past lub sosów.
Gotowanie bobu przysparza często trudności – ziarna wychodzą za twarde lub za miękkie. Drugim problemem, jaki pojawia się w kontekście gotowania bobu, są wzdęcia. Występują one, gdy organizm nie jest wstanie strawić zawartych w bobie oligosacharydów, ulegających fermentacji z udziałem bakterii jelitowych.
Tymczasem znając sprawdzone triki można z łatwością ugotować go tak, aby był smaczny i nie powodował niekomfortowych wzdęć i bólu brzucha. Oto one:
- Namocz bób w gorącej wodzie – na godzinę przed planowanym gotowaniem należy namoczyć bób w bardzo ciepłej wodzie. Następnie wylewamy wodę i zagotowujemy świeżą, do której wrzucamy ziarna i gotujemy bez przykrycia przez 15 minut.
- Dodaj do gotującego się bobu kminek – w trakcie gotowania należy osolić wodę i dodać łyżeczkę przyprawy, która wspiera układ trawienny i sprawi, że bób będzie zdecydowanie bardziej lekkostrawny.
- Na koniec gotowania dodaj gałązki świeżego koperku – zamiast kminku, można dorzucić gałązkę aromatycznego koperku, który stymuluje wydzielanie soków trawiennych i żółci, dzięki czemu łagodzi wzdęcia i niestrawność.
Na koniec należy przelać ugotowane ziarna zimną wodą. Chcąc uniknąć nieprzyjemności ze strony układu pokarmowego, dodatkowo można zrezygnować z jedzenia skórek bobu, w szczególności, jeśli nie pochodzą z młodych ziaren.