Spis treści
Zakres nowych uprawnień farmaceutów w 2025 roku. Ważne zmiany dla pacjentów
Recepta bez kodu uprawniającego do bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów nie będzie już problemem. Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia w sprawie nowych uprawnień dla farmaceutów i techników farmaceutycznych. Chodzi o możliwość uzupełnienia brakujących kodów „Dz” (dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia) i „S” (dla osób powyżej 65. roku życia) oraz wydanie darmowego leku. Osoba wydająca lek będzie mogła zweryfikować uprawnienie do nich na podstawie numeru PESEL.
– W efekcie pacjent zrealizuje receptę bezpłatnie w aptece albo punkcie aptecznym (po uzupełnieniu tej recepty w aptece), bez konieczności ewentualnego korygowania recepty przez osobę, która ją wystawiła – podaje Ministerstwo Zdrowia.
To ważna zmiana dla pacjentów, a także odciążenie przychodni i innych placówek medycznych.
– To duże ułatwienie dla pacjentów, którzy dotąd w analogicznej sytuacji zmuszeni byli wrócić do osoby wystawiającej receptę. Dzięki zmianie przepisów odpowiednia poprawka zostanie naniesiona w aptece bez angażowania pacjenta. Co więcej – nowelizacja umożliwi uzupełnienie uprawnienia „S” lub „Dz” w oparciu o wiek wynikający z numeru PESEL, nawet bez konieczności okazywania dokumentów – których dziecko może przecież nie posiadać – komentuje Sylwia Krauze-Nowakowska, Kierownik ds. Prawa Farmaceutycznego dla Aptek w Aptekarskiej Szkole Zarządzania z Grupy Neuca.
Jak nowe przepisy wpłyną na codzienną pracę aptek? Farmaceuci chcą jasnych zasad
Jak podkreśla Marian Witkowski, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, farmaceuci będą dążyli do tego, by przy dopisywaniu kodu na recepcie osoba wydająca lek nie była zobowiązana do weryfikacji wskazań refundacyjnych dla danego preparatu.
Przypomnijmy, że od 1 września 2023 roku dzieci oraz seniorzy (od 65. roku życia) mają prawo do bezpłatnego otrzymania leków, które znajdują się w wykazie ministra zdrowia. Warunkiem nieodpłatnego wydania leku jest również zdiagnozowane u pacjenta schorzenie, które znajduje się na liście wskazań refundacyjnych dla danego preparatu.
Zmiany w przepisach dotyczących leków, NFZ i e-Zdrowia
Zapisy nowego rozporządzenia mają na celu poprawę dostępności do:
bezpłatnych produktów leczniczych,
środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego,
wyrobów medycznych.
Wprowadzają również zmiany dotyczące Narodowego Funduszu Zdrowia i Centrum e-Zdrowia. Dla NFZ oznacza to m.in. zmianę praktyki kontrolowania aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych pod kątem legalności i prawidłowości korygowania recept przez farmaceutów i techników farmaceutycznych. Centrum e-Zdrowia będzie musiało wprowadzić dostosowania techniczne, które umożliwią uzupełnianie w aptekach ogólnodostępnych i punktach aptecznych kodów uprawnienia „S” i „DZ”.
Projekt został skierowany do konsultacji publicznych i opiniowania przez 27 podmiotów, w tym m.in. NRA, NRL, Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych, Pracodawców RP, Związek Aptek Franczyzowych, GIF, Centrum e-Zdrowia oraz Prezesa NFZ. Uwagi można zgłaszać przez 21 dni.
