Spis treści
Picie soku przed snem powoduje wzrost poziomu cukru
Podczas gdy glukoza powoduje natychmiastowy skok insuliny, fruktoza zawarta w sokach działa inaczej. Zanim zostanie przekształcona w glukozę, musi zostać przetworzona przez wątrobę, nerki i układ trawienny. Prowadzi to do opóźnionego wzrostu poziomu cukru we krwi, co może skutkować nagłym przypływem energii wtedy, gdy organizm powinien pracować już na wolnych obrotach. Zamiast wypijać szklankę soku pomarańczowego czy jabłkowego, sięgnij po wodę mineralną lub źródlaną.
Noc to czas regeneracji, a odpowiednie nawodnienie wspiera prawidłową pracę narządów, w tym nerek i wątroby, które oczyszczają organizm z toksyn. Woda jest łatwo przyswajalna i nie podnosi poziomu cukru we krwi. Jest ona zdecydowanie korzystniejszą opcją niż sok jabłkowy przed snem.
Picie soku przed snem wzmaga objawy refluksu żołądkowo-przełykowego
U osób cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy dochodzi do zarzucania treści z żołądka do przełyku. Warto zdawać sobie sprawę, że wiele soków owocowych, zwłaszcza cytrusowych (pomarańczowy, grejpfrutowy, ananasowy), ma wysoką kwasowość. Może to podrażniać przełyk i nasilać objawy choroby refluksowej.
Osoby zmagające się z refluksem powinny unikać kwaśnych soków, ale jeśli koniecznie chcą spożywać napój owocowy, powinny wybrać mniej kwaśną opcję. Dobrą alternatywą dla soku pomarańczowego jest np. sok gruszkowy.

Picie soku na noc a wzrost masy ciała
Choć sok owocowy wydaje się całkiem zdrowym produktem, może sprzyjać przybieraniu na wadze – bardziej niż całe owoce. Dlaczego?
Jabłka, gruszki, morele czy maliny w naturalnej postaci dostarczają błonnika, który pomaga regulować apetyt i stabilizować poziom cukru we krwi. Tymczasem sok to głównie skoncentrowane cukry, które szybko podnoszą glukozę w organizmie, prowadząc do napadów głodu i nadwyżki kalorii.
Dr Nate Wood, który jest lekarzem w Yale School of Medicine, wyjaśnia:
– Czasami zapominamy, jak podobne są napoje gazowane i soki owocowe. Chociaż sok owocowy pochodzi z całego owocu (a wiemy, że całe owoce są zdrowe), napoje gazowane są produkowane w fabryce. Poza tym, te dwa napoje są w dużej mierze takie same: każdy z nich jest bardzo słodką wodą. Ponieważ nie jesteś aktywny w nocy, masz znacznie mniej okazji do spalenia kalorii występujących w napoju. W rezultacie, dodatkowa energia jest przekształcana w tkankę tłuszczową, co prowadzi do przyrostu masy ciała.
Problemy żołądkowe po wypiciu soku przed snem
Wypicie soku przed położeniem się spać może w przypadku wielu osób zakończyć się problemami żołądkowymi. Główną przyczyną odczuwanego dyskomfortu jest naturalny cukier znajdujący się w owocach.
Dr Brian Lacy, gastroenterolog, który koncentruje swoje badania i zainteresowania kliniczne na zaburzeniach motoryki przewodu pokarmowego i jest profesorem medycyny w Mayo Clinic, przekonuje:
– Za głównych sprawców uznać należy soki zawierające fruktozę lub syrop kukurydziany, napoje dla sportowców, napoje energetyzujące i napoje gazowane.
Zawarte w niektórych sokach jabłka i gruszki zawierają duże ilości fruktozy i sorbitolu. Naturalnie obecny w owocach sorbitol może wykazywać działanie przeczyszczające u niektórych osób. Warto mieć to na uwadze.