Spis treści
Kto nie powinien jeść bananów?
Banany to wyjątkowo zdrowe owoce, jednak ze względu na obecność niektórych substancji aktywnych nie powinny być spożywane przez osoby przyjmujące określone leki, a także chorujące na pewne schorzenia.
Sprawdź, czy znajdujesz się w grupie osób, którym może zaszkodzić jedzenie bananów. Wśród tych szczególnie zagrożonych są pacjenci z wysokim poziomem potasu we krwi oraz alergią na tyraminy.
Sprawdź, kto nie powinien jeść bananów?
Objawy alergii pokarmowej. Jak rozpoznać uczulenie na banany?
Alergią pokarmową określa się nieprawidłową i niewspółmierną do bodźca reakcję układu odpornościowego na dany alergen, dostarczony wraz z żywnością. Uczulenie może się przejawiać w postaci różnych objawów klinicznych. Wśród najczęstszych wymieniane są:
- zaburzenia układu żołądkowo-jelitowego (wymioty, biegunki),
- zaburzenia pracy układu oddechowego (kaszel, katar),
- zmiany na skórze (pokrzywka, egzema),
- zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego.
Reakcja alergiczna na dany pokarm może wystąpić u osoby w każdym wieku, choć większość uczuleń daje objawy już u niemowląt i małych dzieci (ok. 8 proc. dzieci cierpi z powodu alergii pokarmowej). Nie oznacza to jednak, że będzie ona towarzyszyła dziecku, gdy dorośnie. Zaledwie 1 do 2 proc. ludzi dorosłych cierpi z powodu alergii pokarmowych.
Uczulenie na banany jest dość powszechną alergią pokarmową. Obejmuje szereg różnych objawów, są to m.in.:
- zaczerwienienie, mrowienie, pieczenie i swędzenie oraz obrzęk w obrębie jamie ustnej i jej okolicy,
- świąd, pokrzywka i wypryski na skórze całego ciała,
- objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak bóle brzucha, wymioty czy biegunki,
- zaczerwienienie i łzawienie oczu,
- trudności w oddychaniu, kaszel i katar.
- wstrząs anafilaktyczny jest rzadką, ale najsilniejszą reakcją alergiczną, która wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.
Sprawdź: Tak zrobisz bananówkę i likier bananowy
Uczulenie na banany często idzie w parze z alergią na inne owoce np. awokado, kiwi, owoce cytrusowe czy kasztany jadalne. Objawy uczulenia występują najczęściej w przypadku alergii krzyżowej, którą w tym przypadku wywołuje podobieństwo między białkiem zawartym w owocach a tym, które znajdziemy w lateksie lub innym pożywieniu.
Alergię na banany można potwierdzić wykonując oznaczanie poziomu IgE we krwi, natywne testy skórne lub próby prowokacyjne.
Leczenie alergii opiera się na diecie eliminacyjnej, a także na podawaniu środków przeciwalergicznych i antyhistaminowych. Z menu alergika muszą zniknąć nie tylko surowe owoce, ale także wypieki z dodatkiem bananów np. chlebek bananowy, a także syropy i inne przetwory, które mają je w swoim składzie.
Sprawdź w galerii, kto nie powinien jeść bananów:
Źródła:
- Downsides of Eating a Banana Every Day, Say Experts Eat This
- Why Bananas Should Not Be a Part of Your Daily Diet The Science Times
- Co warto wiedzieć o alergii pokarmowej? Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej