Spis treści
Kto nie powinien jeść cebuli? Sprawdź, czy jesteś w tej grupie
Cebula to warzywo o wielu zastosowaniach, i to nie tylko kulinarnych. Ze względu na bogactwo składników aktywnych, wykorzystywana jest w medycynie naturalnej do wspomagania leczenia przeziębień, oparzeń i ukąszeń oraz… na blizny i porost włosów.
Badania pokazują, że cebula jest pomocna w obniżaniu poziomu glukozy we krwi, a także stężenia „złego” cholesterolu LDL. Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, głównie flawonoidów takich jak kwercetyna, ma pozytywny wpływ na układ krążenia. Naukowcy dopatrują się też związku między jej spożywaniem a zmniejszeniem ryzyka zachorowania na niektóre nowotwory. Zawarty w niej selen dodatkowo zmniejsza stan zapalny w organizmie i stymuluje jego funkcje obronne.
Najbardziej znanym mankamentem cebuli jest przykry zapach, który utrzymuje się na ciele na długo po jej zjedzeniu. Po rozpadzie związków siarki w organizmie wydzielany jest wraz z oddechem i potem. Jednak część osób może po zjedzeniu cebuli odczuwać zdecydowanie cięższe skutki uboczne. Sprawdź w naszej galerii, czy jesteś w grupie osób, które nie powinny jeść cebuli lub muszą ograniczyć jej obecność w swojej diecie.
Te osoby powinny ograniczyć jedzenie cebuli!
Należy pamiętać, że najbardziej drażniąco działa na układ pokarmowy cebula surowa i smażona. Osoby, które powinny uważać z jedzeniem tego warzywa, mogą sprawdzić, jak zareagują na cebulę gotowaną lub duszoną.
Poznaj także: 10 produktów, które powodują wzdęcia i gazy.
Dlaczego płaczemy podczas krojenia cebuli?
Większość ludzi podczas krojenia cebuli doświadcza podrażnienia i łzawienia oczu. Z czego to wynika? Z uwalniania się do powietrza czynnika łzawiącego, czyli związków siarki, które powodują pieczenie oczu, a następnie nadmierną produkcję łez. W ten sposób bronią się one przed ich działaniem.
Jak uniknąć płakania przy krojeniu cebuli? Jedną z metod jest szatkowanie jej pod bieżącą wodą, co blokuje rozpuszczanie gazu w powietrzu. Inny sposób polega na nienaruszaniu końca korzenia, co może zmniejszyć ilość wydzielanej substancji, której jest więcej w podstawie warzywa. Znaleźć można także porady mówiące o wcześniejszym schłodzeniu cebuli oraz zakładaniu do jej krojenia... gogli narciarskich lub okularów pływackich.