Jak pozbyć się cellulitu? Jak wybrać masażer antycellulitowy? Które zabiegi są polecane? Jakie składniki powinien zawierać krem na cellulit?

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Grudki i wgłębienia w skórze z czasem się pogłębiają. Zgrubienia stają się większe, łączą się ze sobą, powstają zwłóknienia i głębokie dołki. Z cellulitem warto walczyć, zanim problem stanie się zaawansowany.
Grudki i wgłębienia w skórze z czasem się pogłębiają. Zgrubienia stają się większe, łączą się ze sobą, powstają zwłóknienia i głębokie dołki. Z cellulitem warto walczyć, zanim problem stanie się zaawansowany. elenavolf/123RF
Cellulit to zmiany w budowie podskórnej tkanki tłuszczowej, skóry właściwej i naskórka, które wpływają niekorzystnie na wygląd ciała. Zmiany nazwana też pomarańczową skórką lub skórą materacową są źródłem kompleksów, ale też fizycznego dyskomfortu u kobiet – zmaga się z nim większość pań. Cellulit to jednak nie tylko problem estetyczny, bo z czasem zmiany sprawiają ból i się pogłębiają. Warto z nimi walczyć, zanim grudki i dołki w skórze będą widoczne przez ubrania. Sprawdź najnowsze odkrycia dotyczące tego problemu i sprawdź skuteczne sposoby zwalczania cellulitu. Wyjaśniamy, dlaczego i jak wybrać masażer, które zabiegi są najskuteczniejsze i jakie składniki aktywne powinien zawierać krem antycellulitowy.

Jak powstaje cellulit? Najnowsze odkrycia

Cellulit, czyli tak zwana pomarańczowa skórka, występuje z różnym nasileniem u co najmniej 90 procent kobiet po 25. roku życia, a nawet połowa zauważa pierwsze jej objawy już w wieku 15-20 lat. Jest to więc zjawisko powszechne.

Nierówności pojawiają się nie tylko pod skórą ud i pośladków – zmiany mogą rozwinąć się również w innych partiach ciała, które zawierają wyższy poziom tkanki tłuszczowej, takich jak biodra, brzuch, ramiona, łydki, a nawet piersi.

Niedoskonałości wynikają z niewłaściwego rozmieszczenia i ukształtowania tkanki zapasowej w skórze. Wciąż jednak nie ustalono dokładnego mechanizmu ich rozwoju. To sprawia, że na temat cellulitu panuje wiele różnych i często sprzecznych poglądów.

Jak więc rozwijają się te zmiany i na czym tak naprawdę polegają? Aktualnie uważa się, że nadmierny rozrost komórek tłuszczowych to zjawisko drugorzędne – główny powód powstawania cellulitu to osłabienie struktur skóry, które są zniekształcane przez te komórki wraz z ich powiększaniem się. Do takich wniosków doszli naukowcy amerykańscy, którzy dokonali analizy dostępnych badań, a jej wyniki przedstawili pod koniec 2020 r. na łamach pisma „Dermatologic Surgery”.

W efekcie w skórze powstają wzmocnienia w postaci zwłóknień z nieregularnie ułożonych włókien kolagenu. Badacze stwierdzili także, że stanowią one nawet lepszy cel zabiegów antycellulitowych niż sama tkanka tłuszczowa!

Wellness to skuteczne antidotum na dzisiejszy stresujący, zabiegany tryb życia. Działania ukierunkowane na zwiększenie dobrostanu ciała i ducha pomagają ograniczyć poziom stresu, rozluźnić mięśnie, zrelaksować umysł i uzyskać wiele innych korzyści zdrowotnych. Takie efekty zapewniają nie tylko masaże wykonywane od stóp do głów, ale przede wszystkim zabiegi z wykorzystaniem wody, bazujące na jej właściwościach oczyszczających, związanych z termiką, ciśnieniem i rodzajem rozpuszczonych składników.

SPA, wellness i relaks – polecamy TOP 15 zabiegów

Czy istnieje męski cellulit?

Cellulit to defekt, który praktycznie nie dotyczy mężczyzn – choć z pewnymi wyjątkami. Na jego rozwój wpływa przede wszystkim nadmiar kobiecych estrogenów. Skutkuje zakłóceniami gospodarki wodno-elektrolitowej, zatrzymywaniem wody w organizmie i tworzeniem się obrzęków, a także zaburzeniami krążenia limfy i krwi.

Rozwojowi cellulitu sprzyjają wahania masy ciała, zaburzenia metaboliczne i osłabienie skóry, np. na skutek ubogiej odżywczo diety i niezdrowego stylu życia, zwłaszcza sięgania po używki.

Naturalną przyczyną skłonności do powstawania cellulitu jest też odmienne ułożenie włókien kolagenowych i elastynowych skóry u kobiet niż u mężczyzn – u pań są one równoległe, a przez to łatwiej deformowane przez rosnące komórki tłuszczowe (adipocyty), podczas gdy u panów tworzą rodzaj mocnej siatki.

U kobiet występuje też inna budowa tkanki tłuszczowej (większe adipocyty), a także znacznie wyższa ich zawartość w damskim ciele.

Cellulit może jednak pojawić się u panów z zaburzeniami hormonalnymi, zwłaszcza niedoborem męskich hormonów i leczonych estrogenami, m.in. sięgających po anaboliki w celu rozbudowy tkanki mięśniowej czy chorych na raka prostaty.

Polecamy też:

Cellulit wodny u szczupłych kobiet

Cellulit powstaje nawet u pań bez nadmiaru kilogramów i aktywnych fizycznie, choć jest mniej widoczny i zwykle pojawia się dopiero po uciśnięciu skóry. Jest to jednak inny typ cellulitu niż klasyczna postać tłuszczowa, która ma wyraźne grudki.

Skórka pomarańczowa może przybrać klasyczną postać tłuszczową (miękką) oraz wodną (twardą). Ten drugi rodzaj dotyka głównie kobiet szczupłych, objawia się w postaci obrzęków i często występuje wraz z rozstępami oraz popękanymi naczynkami (w tym tzw. pajączkami), ale bez grudek i dołków.

Powstawaniu tego typu zmian sprzyjają m.in. wysokie spożycie soli i cukrów prostych, a także zaburzenia metaboliczne i hormonalne. Łatwiej jednak je zwalczyć.

Zobacz ponadto:

Sposoby na cellulit – masażery, zabiegi i kosmetyki

Zwalczanie cellulitu to proces, który trwa wiele tygodni i wymaga systematyczności. Aby poprawić wygląd skóry objętej zmianami, poleca się połączenie działania zabiegów i dedykowanych kosmetyków.

Podstawowym zabiegiem antycellulitowym jest masaż – nie tylko za pomocą peelingu, rękawicy złuszczającej naskórek lub szczotki do stosowania na sucho. Takie zabiegi pobudzają mikrokrążenie tylko w wierzchnich warstwach skóry i przede wszystkim złuszczają naskórek, co ułatwia wnikanie składników kosmetycznych.

Do walce z pomarańczową skórką polecane są regularnie stosowane masażery antycellulitowe, które występują w wielu różnych wersjach, również elektrycznych. Gadżety takie bywają też sprzedawane w zestawach z kosmetykami. Najlepiej, gdy ta kombinacja stosowana jest jednocześnie podczas zabiegu domowego.

Z zabiegów profesjonalnych szczególnie polecana jest endermologia – głęboki masaż podciśnieniowy tkanek, wykonywany za pomocą specjalnej głowicy na ciele ubranym w ochronną „pończochę”. Zabieg pobudza krążenie krwi i limfy, redukując obrzęki, poprawia jakość skóry i wspomaga odchudzanie.

Polecane procedury dostępne w gabinetach medycyny estetycznej wykorzystują też działanie innych czynników fizycznych, m.in. niskiej temperatury czy lasera i innych rodzajów fal elektromagnetycznych.

Efektywne są również metody takie jak ostrzykiwanie skóry, m.in. karboksyterapia (terapia dwutlenkiem węgla) czy mezoterapia – najlepsze rezultaty zapewnia bowiem wprowadzanie substancji aktywnych bezpośrednio do problematycznych miejsc.

Do likwidowania cellulitu tą metodą używa się koktajli składników czynnych, a do tych najskuteczniejszych należą m.in. kolagenaza (enzym rozkładający kolagen, który pozwala rozbić zwłóknienia skóry), a także fosfatydylocholina z deoksycholanem sodu oraz inne, bardziej nowoczesne detergenty pozwalające usuwać tkankę tłuszczową. Często towarzyszą im związki stosowane też w kosmetykach antycellulitowych.

Należy pamiętać, że do zabiegów przeprowadzanych tymi metodami istnieją różne przeciwwskazania, które bezwzględnie należy brać pod uwagę.

Naturalny znaczy bezpieczny – tak uważają klientki, które na co dzień wybierają kosmetyki z tej kategorii. To jednak nie zawsze prawda, jeśli oczekuje się produktu hipoalergicznego czy wolnego od konserwantów. Sprawdź, jakie mity wpływają na nasze decyzje przy zakupie naturalnych kosmetyków i jak nie popełniać wtedy błędów!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Co warto wiedzieć o kosmetykach naturalnych? Poznaj mity na ...

Co powinien zawierać krem antycellulitowy?

W walce z pomarańczową skórką pomocne są specjalne, takie jak kremy, żele i mgiełki o działaniu pobudzającym krążenie krwi, metabolizm komórkowy i regenerację tkanek. Często pozwalają też wzmocnić naczynia krwionośne i zmniejszyć ich przepuszczalność, by przeciwdziałać obrzękom.

Preparaty nakładane na skórę w domu nie są tak skuteczne, jak podawane do skóry. Często zapewniają głównie efekty optyczne. Takie właściwości ma kofeina, która odwadnia wierzchnie warstwy skóry, minimalizując jej nierówności, choć może pobudzać także rozkład tłuszczów.

Do składników, które wspierają kondycję skóry objętej cellulitem, należą także:

 • sulfokarabioza,
 • retinol i jego pochodne,
 • L-karnityna,
 • piperyna,
 • koenzym Q,
 • witamina E,
 • witamina C,
 • rutyna, diosmina i inne flawonoidy,
 • olejki eteryczne, np. cynamonowy, lawendowy, rozmarynowy czy jałowcowy,
 • wyciągi roślinne, np. z ziół takich jak ruszczyk kolczasty, algi czerwone, skrzyp polny, miłorząb japoński, kasztanowiec zwyczajny, arnika górska, oczar wirginijski, bluszcz pospolity, wąkrotka azjatycka i innych.
Naturalne olejki eteryczne poprawiają samopoczucie psychiczne i fizyczne, co zostało potwierdzone w badaniach. Jak stosować olejki aromatyczne na co dzień? To zależy od konkretnych potrzeb. Sprawdź, jakie działanie mają twoje ulubione zapachy. Zobacz kolejne slajdy.

Jaki olejek eteryczny do aromaterapii? Zobacz, na co działaj...

Jak wybrać masażer antycellulitowy? Co daje masaż bańką chińską?

Efektywność domowych kuracji zwiększaja znacznie stymulacja mechaniczna. Masaż ciała objętego cellulitem poprawia ukrwienie skóry, usprawniając w ten sposób działanie tkanek i wnikanie w głąb składników aktywnych zawartych w kosmetykach. Pobudza też tkanki do regeneracji.

Masażery antycellulitowe mogą być urządzeniami ręcznymi – zazwyczaj mają ruchome wypustki, choć do tej kategorii należą też przyrządy zasysające ciało. Kosztują zwykle od 20 zł do kilkudziesięciu złotych.

Urządzenia zasilane prądem (na baterie lub podłączane do sieci) mogą wykonywać masaż mechaniczny za pomocą wypustek lub podciśnienia. Dobrej jakości model elektryczny można już kupić za ok. 100 zł.

Najbardziej zaawansowane masażery wykorzystują różne metody oraz ich połączenia, m.in.:

 • wibracje,
 • podczerwień,
 • ultradźwięki,
 • fala dźwiękowa,
 • fale radiowe,
 • jonoforeza,
 • fototerapia.

Przyrządu należy używać przynajmniej kilka razy w tygodniu wraz z kosmetykiem antycellulitowym lub bezpośrednio przed jego nałożeniem. Masaż można wykonywać np. przez pół godziny 2-3 razy w tygodniu lub po 5-10 minut (lub krócej, co zależy od rodzaju urządzenia)

Efekty można zauważyć po upływie kilku tygodni, zwłaszcza jeśli kuracja będzie wspierana przez zmianę diety i zwiększenie poziomu aktywności fizycznej. Przed przystąpieniem do korzystania zwłaszcza z bardziej nowoczesnych zabiegów należy sprawdzić przeciwwskazania.

Obok wielu typów masażerów polecana jest bańka chińska. Poprawę można zaobserwować już po 3 tygodniach codziennego 3-minutowego masażu z olejkiem, najlepiej dedykowanym zwalczaniu pomarańczowej skórki. W jego trakcie wszystkie ruchy należy wykonywać w kierunku serca.

Zabieg nie jest zalecany m.in. w przypadku skóry naczynkowej, zaburzeń krzepliwości krwi czy problemów żylnych.

Przeczytaj także:

Źródło badań:
Insights Into the Pathophysiology of Cellulite: A Review Dermatologic Surgery

Charakterystyczna pomarańczowa skórka na udach czy pośladkach to cellulit. Jak skutecznie go zwalczać? Warto wiedzieć, które informacje na jego temat są faktami, a które to mity. Sprawdź!

Skąd się bierze cellulit i co naprawdę na niego działa? Zoba...

ZOBACZ: Jak radzić sobie z cellulitem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia