Masaż tajski, bańką chińską, lomi lomi, a może masaż sportowy - który najlepiej wybrać? Sprawdź, jakie efekty daje masaż twarzy

Monika Żurawska
Masaż tajski, bańką chińską, lomi lomi, a może masaż sportowy?
Masaż tajski, bańką chińską, lomi lomi, a może masaż sportowy? Jasper Aggergaard [unsplash.com]
Masaże różnego rodzaju są coraz bardziej popularne. Natomiast każdy z nich ma nieco inne zastosowanie. Niektóre masaże dają uczucie ulgi i pozwalają osiągnąć efekt rozluźnienia. Inne wspomagają sportowców w ich ścieżce zawodowej. Przy tak dużym wyborze rodzi się pytanie, który masaż najlepiej wybrać? Masaż tajski, bańką chińską, lomi lomi, a może twarzy? Sprawdź, na czym polegają najpopularniejsze masaże, aby móc znaleźć najlepszy dla siebie.

Masaż tajski, inaczej nazywany masażem głębokim łączy w sobie pasywną jogę z akupresurą i rozciąganiem. Przede wszystkim podczas tego masażu możemy się wyciszyć i odprężyć po całym dniu.

Masaż tajski - na czym polega?

Słynie on ze swoich relaksacyjnych właściwości, dzięki czemu może być, np. uzupełnieniem farmakologicznego i psychologicznego leczenia depresji i zaburzeń emocjonalnych. Wykonywany jest poprzez uciskanie konkretnych partii ciała i układanie ich w pozycje przypominające jogę. Dużo osób twierdzi, że jest to dobry wybór na ćwiczenia dla leniwych. Jednak ideą tego masażu jest maksymalny relaks.

Warto przeczytać:

Dla osiągnięcia jeszcze lepszego efektu w niektórych gabinetach masaż tajski wykonywany jest przez dwie osoby jednocześnie. Do uścisków używają one dłoni, łokci, przedramion oraz stóp. Ruchy muszą być bardzo precyzyjne i rytmiczne, aby pobudzać przebiegające aorty, by nastąpiło odczucie ulgi, lub pozbycie się ewentualnego bólu. Masaż ten wpływa intensywnie na tkanki miękkie i mobilizację stawów. Masowany nie leży w jednej pozycji spoczynkowej. Pozycją wyjściową jest leżenie przodem, a następnie przechodzi się do leżenia tyłem, bokiem oraz do siedzenia. Kompleksowy masaż tajski nie powinien trwać krócej niż 2 godziny. Czas w tym masażu jest bardzo istotny, ponieważ musi w nim znaleźć się także etap rozciągania ciała. Kierowany jest głównie do osób przemęczonych, bez sił i takich, którym ciężko jest uzyskać w inny sposób efekt regeneracji. Na nich sesja takiego masażu powinna zadziałać rewitalizująco.

Masaż tajski - efekty w postaci zaniku:

  • bólu migrenowego,
  • bólu pleców,
  • zaburzeń tkanek miękkich,
  • bólu stawów,
  • przykurczów mięśni,
  • stanów zapalnych organizmu,
  • przykurczów ścięgien.

Masaż sportowy - efekty

O masażu sportowym i jego efektach opowiada masażysta, Krystian Stępień:

Masaż sportowy, jak sama nazwa wskazuje polecany jest osobom czynnie uprawiającym sport. Nie jest dedykowany jedynie zawodowcom. To bardzo dobra alternatywa dla wszystkich, którzy postanowili zwiększyć ilość aktywności fizycznej w swoim życiu, chociażby rekreacyjnie. Jest to masaż połączony z wykorzystaniem dużej siły i energii masującego. Główne jego założenia to: likwidowanie bólów spowodowanych intensywnymi treningami, usuwanie zakwasów, rozciąganie ścięgien, likwidacja przykurczów i rozluźnienie mięśni. Dodatkowo pomaga zapobiegać kontuzjom i poprawia dopływ produktów odżywczych do mięśni.

Masaż lomi lomi nui - opis

Masaż lomi lomi nui - podczas niego możemy przenieść się myślami na Hawaje, ponieważ właśnie z tego miejsca pochodzi. W realizacji masażu ważne są takie kwestie jak: odpowiednio ogrzane pomieszczenie, rytualna muzyka z dźwiękiem bębnów oraz odpowiedni materac pokryty olejkami, umożliwiający masażyście włożenie rąk pod ciało masowanego. Idą masażu jest nie tylko regeneracja ciała, ale i duszy. Osoba decydująca się na taki relaks powinna przed zabiegiem wybrać sobie cel, na którym chce się skupić w życiu w najbliższej przyszłości i oczyścić z wszelkich negatywnych emocji związanych z minionym już czasem. Masaż lomi lomi nui odbywa się w półśnie. Zaspokaja on potrzebę na dotyk, ponieważ masażysta ruchami o różnych natężeniu masuje całe ciało. Przechodzi od mocniejszych ucisków do delikatnego gładzenia opuszkami palców. Korzystający z usługi w trakcie okryty jest wyłącznie ręcznikiem, a masażysta [z wykluczeniem okolic intymnych] po kolei odkrywa jedynie te części ciała, które mają być w danej chwili masowane. Masaż lomi lomi nui potocznie nazywany jest zabiegiem “troskliwych rąk”.

Masaż lomi lomi nui - efekty:

  • rozluźnia ścięgna i mięśnie,
  • poprawia krążenie krwi i limfy,
  • wycisza/ relaksuje,
  • koi nerwy.

Masaż bańką chińską

Masaż bańką chińską jest trudny? O tym, jak go wykonać i jakich efektów po regularnym stosowaniu można się spodziewać, opowiada masażystka, Monika Kozak:

Masaż bańką chińską - efekty i przeciwwskazania

Masaż twarzy

Masaż twarzy robiony regularnie jest lepszym rozwiązaniem niż inwazyjne alternatywy kojarzone z igłami. Jego efekt potęguje zastosowanie naturalnych kremów lub olejków, dobranych indywidualnie, w zależności od typu cery. Wykonywanie tego masażu wpływa bezpośrednio na grupę dziesięciu mięśni mimiki twarzy. Polega na rytmicznym uciskaniu różnych punktów, co w efekcie poprawić mikrokrążenie, zmniejsza zastoje limfatyczne oraz niweluje obrzęki. Po kilkunastu masażach twarzy widoczna jest znaczna poprawa kolorytu skóry, ale także jej jędrności. Oczywiście, nie jest to rozwiązanie, które zlikwiduje całkowicie zmarszczki powstające z wiekiem, ale zdecydowanie może wspomagać efekt widocznego odmłodzenia, łagodząc ich wyrazistość. Masaż twarzy zazwyczaj odbywa się w postaci delikatnego pocierania/ uciskania wokół oczu, w kierunku od wewnętrznego do zewnętrznego ich kącika. Ten ruch wykonywany jest na powiece, ale także pod okiem. W miejscu, w którym zazwyczaj występują, tzw. “worki pod oczami” i widoczna jest zmiana koloru na siny. Policzki masowane są przez pocieranie od granicy oczu w kierunku nosa. Na czole stosuje się uciski oburącz od brwi w stronę skroni. Efekty potęguje stosowanie peelingów przed masażem.

Masaż twarzy - efekty:

  • poprawa jędrności skóry twarzy,
  • redukcja zmarszczek,
  • uczucie odprężenia,
  • poprawa kolorytu skóry,
  • zmniejszenie obrzęków twarzy.

Dowiedz się

Masaż gorącymi kamieniami

Masaż gorącymi kamieniami stanowi dobre uzupełnienie fizykoterapii. Może być także stosowany wyłącznie jako forma odprężenia po długotrwałym stresie. Do jego wykonania masażyści używają białego marmuru bądź nagrzanych bazaltowych kamieni pochodzenia wulkanicznego, które mają bardzo delikatne krawędzie i opływowy kształt. Spowodowane jest to wieloletnim, naturalnym procesem, podczas którego oblewane są falami morskimi. Po nagrzaniu ich masażysta układa je zgodnie z rozmieszczeniem czakr w ludzkim organizmie, aby na skutek tego doszło do odblokowania przepływu energii. Coraz częściej wykonywane są także masaże polegające na naprzemiennym układaniu ciepłych i wychłodzonych kamieni na plecach (wychłodzone kamienie stanowią alternatywę wspomagającą wychodzenie z kontuzji).

Masaż gorącymi kamieniami - efekty:

  • wspomaga redukcję cellulitu,
  • ułatwia oddychanie skórne,
  • poprawia napięcie i elastyczność mięśni,
  • poprawia pracę układu krwionośnego,
  • łagodzi objawy stresu.

Zobacz 15 popularnych pozycji zwanych asanami, które są pomocne przy różnych chorobach i dolegliwościach

Asany jogi są dobre na ból pleców, skrzywienie kręgosłupa, a nawet nadciśnienie. Oto popularne pozycje, które w potwierdzony sposób pomagają przy określonych chorobach i dolegliwościach. Zobacz, jak je wykonywać.

Joga leczy! Nie uwierzysz, na ile różnych problemów pomagają...

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia