Cellulit (pomarańczowa skórka) – charakterystyka, przyczyny, objawy i leczenie. Jak odróżnić cellulit wodny od cellulitu tłuszczowego?

Ewa Zwolak
Cellulit nazywany jest również pomarańczową skórką.
Cellulit nazywany jest również pomarańczową skórką. domenicogelermo [123rf.com]
Cellulit, nazywany potocznie skórką pomarańczową, dotyka ok. 80% kobiet powyżej 25. roku życia. W terminologii medycznej mianem tym określa się: guzkowe twardniejące zwyrodnienie tłuszczowe, które zaliczane jest do stanów patologicznych. Cellulit powstaje zazwyczaj: po okresie dojrzewania płciowego, w trakcie ciąży, cyklu menstruacyjnego, a także podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Pomocne w zwalczaniu pomarańczowej skórki są ćwiczenia na cellulit, które należy wykonywać regularnie. Oprócz tego ważna jest dieta i picie dużej ilości wody. Przy tym warto podkreślić, że niekiedy błędnie cellulit określa się mianem cellulitis, które jest zwyrodnieniem tkanki podskórnej.

Cellulit jest nieprawidłowym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej. Zwykle dotyka kobiet w wieku rozrodczym, ale niekiedy notowane są przypadki pojawienia się pomarańczowej skórki u mężczyzn. Jedną z częstych przyczyn cellulitu są zaburzenia w funkcjonowaniu układu hormonalnego.

Cellulit – charakterystyka

Cellulit (lipodystrofia typu kobiecego) nazywany także skórką pomarańczową jest zmianą skórną, która dotyka blisko 80% kobiet powyżej 25. roku życia. Po raz pierwszy terminem tym posłużono się w 1920 r., kiedy to odkryto, że podłożem nieestetycznej i pofałdowanej skóry są zmiany zwyrodnieniowe, a nie jak dotąd sądzono – stan zapalny. Główną przyczyną cellulitu są nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu hormonalnego, a dokładniej dysproporcje w produkcji estrogenów (żeńskich hormonów płciowych). Z tego też powodu cellulit najczęściej pojawia się: po okresie dojrzewania płciowego, w trakcie ciąży, cyklu miesiączkowego, a także w podczas stosowania doustnej terapii hormonalnej. Cellulit jest zmianą, polegającą na nieprawidłowym rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej.

Cellulit a cellulitis

Cellulit niekiedy bywa mylony z cellulitisem, który jest stanem zapalnym skóry tkanki podskórnej. Jest on częstą konsekwencją infekcji bakteryjnej, która powstaje na skutek zakażenia gronkowcem. Choroba ta objawia się nie skórką pomarańczową, a zaczerwienieniem. Leczenie cellulitisu polega przede wszystkim na zastosowaniu terapii antybiotykowej, która może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Warto przeczytać:

Cellulit – przyczyny

Zdecydowanie najczęstszą i bezpośrednią przyczyną cellulitu są zaburzenia hormonalne, które zazwyczaj stanowią rezultat: dojrzewania płciowego, ciąży, menopauzy czy antykoncepcji hormonalnej. Dodatkowo wpływ na powstawanie pomarańczowej skórki ma: ma: otyłość, cukrzyca, przewlekła niewydolność żylna w wywiadzie rodzinnym, historia wagi kobiety, nawyki żywieniowe, poziom aktywności fizycznej. Do podstawowych i najczęstszych przyczyn cellulitu można zaliczyć:

 • Niedostateczną ilość ruchu.
 • Siedzący tryb życia.
 • Dieta bogata w cukier i sól.
 • Nadmiar estrogenów przy jednoczesnym niedoborze progesteronu.
 • Problemy z krążeniem.
 • Noszenie zbyt obcisłych ubrań.
 • Palenie papierosów.
 • Wady postawy w tym w głównej mierze: skrzywienie kręgosłupa.

Cellulit wodny a cellulit tłuszczowy

Wyodrębnia się kilka klasyfikacji cellulitu w tym m.in. z uwagi na charakter zmian i ich stopień zaawansowania. Biorąc pod uwagę pierwsze kryterium można wyróżnić:

 • Cellulit twardy, który charakteryzuje się zmianami usytuowanymi w tkance podskórnej. Zwykle występują one na: udach, pośladkach i wewnętrznej stronie kolan. Ta odmiana cellulitu zwykle dotyka kobiety, które nie przekroczyły 25. roku życia. Narażone są na nią również osoby aktywne fizycznie.
 • Cellulit wiotki, który występuje przede wszystkim u kobiet, preferujących siedzący tryb życia. Może się on również pojawić u kobiet, które nagle straciły kilka nadprogramowych kilogramów. Cechą charakterystyczną cellulitu wiotkiego jest: mało elastyczna skóra, widoczne zagłębienia i liczne grudki. Zmiany występują głównie w obrębie: pośladków i brzucha.
 • Cellulit obrzękowy, któremu towarzyszy obrzęk i poczucie ciężkości kończyn dolnych. Bezpośrednią przyczyną tego cellulitu jest nieprawidłowe funkcjonowanie układu limfatycznego i nadmierne gromadzenie się wody w tkankach.
 • Cellulit mieszany, który łączy w sobie cechy innych postaci pomarańczowej skórki.

Z uwagi na stopień zaawansowania cellulitu, można wyróżnić:

 • Cellulit wodny, który powstaje u kobiet, mających wrodzoną skłonność do obrzęków i zaburzeń krążenia obwodowego. Jego bezpośrednią przyczyną jest nadmierne gromadzenie się wody w tkankach podskórnych. W początkowym stadium rozwoju cellulit wodny uwidacznia się na kostkach, łydkach i kolanach. Skóra zmieniona chorobowo jest napięta, a pod wpływem nacisku pojawiają się wgłębienia w skórze.
 • Cellulit tłuszczowy (lipidowy), który zwykle jest następstwem zaburzenia gospodarki hydro-lipidowej w organizmie człowieka. Zmiany zlokalizowane są w głębokich warstwach skóry.

Cellulit. Top 11 najpopularniejszych faktów i mitów!

Cellulit – objawy

Objawy cellulitu różnią się w zależności od fazy rozwoju tej dolegliwości, a także od charakteru zmian skórnych.
Najpowszechniejsze objawy cellulitu to:

 • Skórka pomarańczowa, będąca rezultatem gromadzenia się wody i nadmiernego rozszerzania się porów skóry.
 • Zwiotczenie skóry zmienionej chorobowo (niekiedy mówi się, że obszar dotknięty cellulitem przypomina materac z zagłębieniami).
 • Teleangiektazje, czyli pajączki naczyniowe.
 • Rozstępy skórne.
 • Bladość skóry, która pojawia się wówczas, gdy cellulitowi towarzyszą zaburzenia krążenia.

Cellulit – leczenie łagodnych postaci

Wybór sposobu leczenia cellulitu uzależniony jest od stopnia zaawansowania rozwoju tej dolegliwości, a także od stanu skóry i motywacji do zmiany nawyków życia. Podstawą jest wyeliminowanie (lub ograniczenie do minimum) czynników ryzyka. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna, odpowiednia dieta i właściwa pielęgnacja ciała. Korzystnie na stan skóry wpływa ruch, bowiem wraz z poprawą ukrwienia mięśni, zwiększa się przepływ krwi w tkance tłuszczowej, a co za tym idzie zmniejsza się warstwa tłuszczowa. Kluczem do pozbycia się cellulitu jest regularna aktywność fizyczna, której jednym z następstw jest zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Oprócz tego ważna w leczeniu cellulitu jest dieta. Chcąc pozbyć się cellulitu do swojego codziennego jadłospisu należy włączyć: warzywa i owoce, produkty wielozbożowe, oleje roślinne, orzechy. Natomiast stanowczo należy wykluczyć ze swojej diety: sól, cukier, tłuszcze, produkty z białej mąki, konserwanty i produkty wysokoprzetworzone. Jedną z najważniejszych zasad dietetycznych przy zwalczaniu cellulitu jest picie dużej ilości wody w ciągu dnia. Pomocne są również ćwiczenia na cellulit.

Niesprzymierzeniem w walce z cellulitem jest długotrwały stres, który przyczynia się do zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego. Kortyzol – związek, który wydzielany jest podczas sytuacji stresogennych, przyczynia się do odkładania tkanki tłuszczowej. Jest to związane z tym, że napięcie mięśni, które jest fizyczną reakcją organizmu na stres, utrudnia przepływ krwi. Niekorzystnie działają także: zaburzenia emocjonalne, palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu.

Zobacz, jak nałóg tytoniowy wpływa na nasz wygląd i zdrowie

Skutki palenia papierosów. Jak nałóg tytoniowy wpływa na Twó...

Cellulit – leczenie ciężkich postaci

Przy leczeniu zaawansowanego cellulitu należy podjąć bardziej radykalne kroki. W takiej sytuacji nie wystarczą działania zapobiegawcze – trzeba zastosować kompleksowe leczenie. Wszystkie zabiegi medyczne i kosmetyczne przy cellulicie skupiają się na: poprawie krążenia, wzmocnieniu naczyń krwionośnych, wytwarzaniu tkanki łącznej, produkcji kolagenu i elastyny. Obecnie wyróżnia się cały wachlarz zabiegów antycellulitowych. Dzieli się na: zabiegi medyczne i kosmetyczne. Pierwsze z nich przeprowadzane są przez lekarza, a drugie – przez kosmetologa lub kosmetyczkę.

Medyczne zabiegi na cellulit to:

 • Mezoterapia igłowa, która polecana jest w szczególności w przypadku zaawansowanego cellulitu. Polega ona na wstrzykiwaniu w skórę składników aktywnych (zaleca się przeprowadzenie serii ok. 10-15 tego typu zabiegów).
 • Lipoliza laserowa, która jest zabiegiem niechirurgicznym, zbliżonym do liposukcji. Polega on na lekkim nacięciu skóry i wprowadzeniu w nią światłowodów po to, by transmitować energię do tkanki podskórnej.
 • Liposukcja (rzeźbienie tkanki tłuszczowej), która polega na chirurgicznym poprawianiu konturów ciała przez redukcję tkanek podskórnych.
 • Karboksyterapia, która polega na uszkadzaniu dwutlenkiem węgla komórek tłuszczowych. Celem tego zabiegu jest poprawa mikrokrążenia krwi i eliminacja toksyn.

Polecamy również:

Kosmetyczne zabiegi na cellulit to:

 • Endermologia, która jest zabiegiem przeciwstarzeniowym, polegającym na wejściu do hermetycznej komory i poddaniu się ciśnieniu, generowanemu przez sterowane rolki.
 • Jonoforeza, która jest zabiegiem, polegającym na dostarczeniu specjalnych substancji czynnych do głębszych warstw skóry za pośrednictwem prądu elektrycznego.
 • Mezoterapia bezigłowa, która jest nieinwazyjnym zabiegiem, polegającym na wprowadzeniu do skóry substancji leczniczych.
 • Ultradźwięki, które są zabiegiem, polegającym na poddaniu pacjenta wibracjom o wysokiej częstotliwości.
 • Laseroterapia, która polega na wykorzystaniu wiązek światła w celu wywołania efektu termicznego. Dzięki temu naczynia ulegają rozszerzeniu, co ułatwia przepływ krwi.
 • Fale radiowe (diatermia krótkofalowa), która polega na przegrzaniu pod wpływem pola elektrycznego lub magnetycznego.
 • Elektrostymulacja, która jest zabiegiem elektroleczniczym, polegającym na wykorzystaniu prądu zmiennego (impulsowego) w celu pobudzenia układu nerwowego, mięśniowego i krążeniowego.
 • Krioterapia, która jest zabiegiem wykonywanym w celu stymulacji naczyń krwionośnych. Polega ona na poddaniu skóry działaniu niskiej temperatury, co skutkuje skurczem naczyń krwionośnych skóry i tkanki podskórnej.
 • Body wrapping (szczelnie owijanie ciała), który jest zabiegiem, polegającym na aromatoterapii i bandażowaniu obciskającym. Można go przeprowadzić samodzielnie w warunkach domowych.

Źródła:

 1. Janda K., Tomikowska A., Cellulit – przyczyny, profilaktyka, leczenie. Roczniki Polskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. 2014; 60: 29-38.
 2. Gałązka M., Galębia A., Nurien H., Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie. Public Health. 2014; 49: 425-430.

Pierwsza w Polsce skin coach mówi o cellulicie: o czym należy pamiętać i co może mieć wpływ na tworzenie się cellulitu?.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sandra

Jak doraźne kosmetyki nie pomagają a zwłaszcza w połączeniu z ćwiczeniami, to warto jest poszukać problemu głębiej. U mnie np miało to związek z przyjmowanymi tabletkami antykoncepcyjnymi, a że ich odstawienie zbiegło się z chęcią starań o dziecko to zauważyłam tę zależność. Po urodzeniu syna nie wróciłam do pigułek, szukałam anty. która będzie bezpieczna no i przede wszystkim skuteczna. Teraz zabezpieczam się kapturkiem diafragma caya i znowu mam jędrne i gładkie ciało- oczywiście ćwiczę no i dieta!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3