Spis treści
Co hamuje siwienie włosów? Luteolina!
Siwienie włosów, choć może wystąpić także u osób stosunkowo młodych, to typowy objaw starzenia się. Naukowcy z Uniwersytetu Nagoya w Japonii pod kierownictwem profesora Masashi Kato i Takumi Kagawy odkryli, że przeciwutleniacz o nazwie luteolina wydaje się zatrzymywać proces siwienia u myszy. Chociaż nie został on jeszcze przetestowany na ludziach, naukowcy uważają, że może mieć podobny efekt. O niesamowitym odkryciu informuje pismo „Antioxidants”.

Co najlepsze, przeciwutleniacz ten można znaleźć w kilku popularnych warzywach. Są to m.in.:
Japońskie badanie zostało przeprowadzone na myszach, które były hodowane tak, aby siwiały jak ludzie. Skupiło się na trzech przeciwutleniaczach – luteolinie, hesperetynie i diosmetynie. Różnica była wyraźnie widoczna: myszy, którym podano luteolinę, zachowały czarne futro, nawet gdy futro pozostałych gryzoni stało się szare, niezależnie od tego, czy luteolina była podawana zewnętrznie, czy wewnętrznie.
– Ten wynik był zaskakujący – mówi profesor Kato. – Chociaż spodziewaliśmy się, że przeciwutleniacze mogą przeciwdziałać siwieniu, tylko luteolina, a nie hesperetyna lub diosmetyna, wykazały znaczące działanie. To odkrycie sugeruje, że luteolina może mieć wyjątkowe działanie lecznicze, które zapobiega siwieniu.
W czym jest luteolina? Jest nie tylko w warzywach
Zapobiegające siwieniu działanie luteoliny jest ściśle powiązane z jej wpływem na endoteliny – białka, które odgrywają kluczową rolę w komunikacji komórkowej. Podawanie luteoliny pozwoliło zachować ekspresję endotelin i ich receptorów, wspierając zdrowe ścieżki sygnałowe, zapobiegając spadkowi aktywności wytwarzających ciemny barwnik melanocytów.
– Co ciekawe, luteolina miała ograniczony wpływ na cykle włosów, co wskazuje, że jej główny wpływ dotyczy pigmentacji, a nie wzrostu lub wypadania włosów – mówi profesor Kato. – To ukierunkowane działanie sprawia, że luteolina jest szczególnie intrygującym kandydatem do rozwiązania problemu siwienia włosów związanego z wiekiem.
Oprócz występowania w warzywach luteolina jest dostępna jako suplement do stosowania miejscowego i doustnego, co czyni ją realnym kandydatem do dalszego rozwoju jako kuracji przeciw siwieniu.
Dr Kagawa przewiduje szersze zastosowania luteoliny w badaniach związanych z wiekiem.
– Ciekawe byłoby zbadanie, czy działanie przeciwstarzeniowe luteoliny można by również zastosować w przypadku innych zmian związanych z wiekiem, w tym łysienia – dodaje.
Źródło: