Jakie efekty daje liposukcja? Skuteczne metody odsysania tłuszczu, ich przebieg, przeciwwskazania i możliwe działania uboczne

Agata Orzełowska
Liposukcja to zabieg pozwalający odessać nadmiar tkanki tłuszczowej oraz wymodelować sylwetkę. Zazwyczaj wykonuje się ją w rejonie brzucha, pośladków, policzków, podbródka, bioder, kolan, szyi, ud oraz ramion.
Liposukcja to zabieg pozwalający odessać nadmiar tkanki tłuszczowej oraz wymodelować sylwetkę. Zazwyczaj wykonuje się ją w rejonie brzucha, pośladków, policzków, podbródka, bioder, kolan, szyi, ud oraz ramion. Dmitrii Kotin/123RF
Liposukcja to dość popularny, choć bardzo inwazyjny zabieg chirurgii plastycznej. Polega na odsysaniu tłuszczu z miejsc, gdzie pozbycie się go za pomocą odchudzania i ćwiczeń jest niemożliwe lub utrudnione. Z tego względu liposukcja jest określana jako zabieg modelujący sylwetkę, a nie metoda odchudzania. Dawniej wykonywano liposukcję klasyczną, polegająca na mechanicznym odsysaniu tłuszczu. Obecnie coraz częściej stosowane są metody medycyny estetycznej, zwłaszcza liposukcja ultradźwiękowa, znana też jako kawitacyjna. Choć usuwa niechciany tłuszcz, nie jest tak naprawdę liposukcją i nie wymaga użycia skalpela. Wyjaśniamy, na czym polegają poszczególne metody wyszczuplania sylwetki oraz jakie są ich zalety, wady, przeciwwskazania i możliwe działania uboczne.

Czym jest liposukcja?

Liposukcja to inaczej odsysanie tłuszczu. Zabieg taki przeprowadza się w obrębie tych części ciała, gdzie trudno zredukować podskórną tkankę tłuszczową wyłącznie za pomocą metod naturalnych, takich jak aktywność fizyczna i niskokaloryczna dieta. Do najbardziej problematycznych miejsc należą brzuch, biodra, uda, pośladki, kark, piersi, kostki, okolica kolan, łydki, policzki i podbródek.

Podczas gdy tradycyjne sposoby odchudzania powodują jedynie obkurczanie się komórek tłuszczowych bez zmniejszenia ich liczby, zabieg liposukcji prowadzi do trwałego usunięcia części z nich.

Chociaż nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie jest ważnym czynnikiem rozwoju chorób zapalnych, zredukowanie jej za pomocą liposukcji nie ma istotnego wpływu na redukcję tego zagrożenia. Dlaczego? Ponieważ zmniejszeniu ulega jedynie ilość tkanki podskórnej, podczas gdy najbardziej szkodliwy tłuszcz trzewny w jamie brzucha pozostaje nienaruszony. Aby uszczuplić jego rezerwy, trzeba schudnąć w klasyczny sposób – wtedy częściowemu spaleniu ulegną też zapasy otaczające narządy wewnętrzne.

Dowiedz się więcej na temat:

Rodzaje liposukcji – klasyczna, kawitacyjna (ultradźwiękowa), iniekcyjna i laserowa

Istnieją różne metody wykonywania liposukcji oraz lipolizy, bo uzyskanie rozkładu komórek tłuszczowych bez ich odsysania to preferowana, mniej inwazyjna opcja).

Do najważniejszych rodzajów zabiegów liposukcji należą:

 • Liposukcja klasyczna – to chirurgiczne usuwanie tkanki tłuszczowej. Polega na mechanicznym odessaniu tłuszczu i jest poważną operacją, po której organizm potrzebuje około roku na całkowitą regenerację. Podczas klasycznej liposukcji do głębokich warstw skóry wprowadzane są specjalne igły z rurkami połączonymi z maszyną ssącą, za pomocą których usuwa się tkankę tłuszczową. Zabieg jest nie tylko bolesny i wymaga długiej rekonwalescencji, ale też niesie za sobą spore ryzyko zdrowotne, dlatego obecnie wykonywany jest coraz rzadziej.
 • Liposukcja kawitacyjna, inaczej liposukcja ultradźwiękowa – metoda nie jest liposukcją w prawdziwym tego słowa znaczeniu, ale zapewnia podobne efekty znacznie mniejszym kosztem dla organizmu. Jest zdecydowanie mniej inwazyjna, ponieważ polega na rozrywaniu błony komórkowej komórek tkanki tłuszczowej za pomocą fal ultradźwiękowych o niskiej częstotliwości. Taki masaż poprawia też krążenie krwi i limfy oraz przyspiesza procesy metaboliczne, powodując szybsze usuwanie oraz spalanie tłuszczu. Liposukcja kawitacyjna stosowana jest także w celu redukcji cellulitu. Podczas jej wykonywania można zaaplikować na skórę różne preparaty odżywcze, które dodatkowo ją odżywią i wspomogą regenerację. Liposukcja kawitacyjna może być wykonywana na dowolnym obszarze ciała z pominięciem pachwin, pach, zgięć kolan, szyi, głowy, dłoni oraz stóp.
 • Liposukcja iniekcyjna – nie jest tak naprawdę liposukcją, tylko zabiegiem rozpuszczania złogów tłuszczowych za pomocą preparatu wstrzykiwanego w problematyczne miejsca. Ze względu na sposób wykonania można więc uznać ją zabieg mezoterapii. Środek lipolityczny podawany jest małymi porcjami miejsce koło miejsca pod skórę, a do zaobserwowania pełnych efektów i ustąpienia ew. zasinień skóry upływa zwykle kilka tygodni. W ten sposób można np. zlikwidować uporczywy cellulit na udach, a efekt można uznać za trwały (chyba, że dojdzie do znacznego przyrostu masy ciała).
 • Liposukcja laserowa – jest metodą najnowocześniejszą, przeprowadzaną w znieczuleniu miejscowym. Przez nacięcie w skórze do miejsca, gdzie znajduje się zbędna tkanka tłuszczowa, wprowadzane są światłowody, za pomocą których emitowane jest promieniowanie laserowe. Podgrzewa ono komórki tłuszczowe i sprawia, że błony komórkowe ulegają rozerwaniu. Tłuszcz staje się płynny i w takiej postaci jest częściowo odsysany podczas zabiegu, natomiast większość upłynnionych lipidów (tłuszczów) jest metabolizowana w wątrobie i w naturalny sposób spalana w ciągu kilku dni po zabiegu.
Charakterystyczna pomarańczowa skórka na udach czy pośladkach to cellulit. Jak skutecznie go zwalczać? Warto wiedzieć, które informacje na jego temat są faktami, a które to mity. Sprawdź!

Skąd się bierze cellulit i co naprawdę na niego działa? Zoba...

Jak przebiega zabieg liposukcji?

Do nowoczesnych zabiegów liposukcji nie trzeba się specjalnie przygotowywać (ew. w przypadku stosowania metod iniekcyjnych dobrze jest przyjmować preparaty wzmacniające naczynka krwionośne z rutyną).

Natomiast przed zabiegiem liposukcji klasycznej należy zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i wykonać następujące badania:

 • morfologia krwi,
 • wskaźnik OB krwi,
 • wskaźniki krzepnięcia krwi (APTT, INR),
 • poziomu glukozy we krwi na czczo,
 • stężenie kreatyniny we krwi,
 • elektrolity we krwi,
 • ogólne badanie moczu.

Warto wiedzieć więcej na temat:

Liposukcja jest poważną operacją i przeprowadza ją chirurg w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Zabieg trwa około 2 godzin. Chirurg robi nacięcie w miejscu, które będzie mało widoczne i w wybranych miejscach wprowadza do głębokich warstw skóry specjalne igły z rurkami podłączone do urządzenia odsysającego. Tkanka tłuszczowa jest przez nie zasysana i w ten sposób usuwana z organizmu. Po zabiegu chirurg zakłada szwy lub klamry, które zdejmuje się po tygodniu, raz opatrunki uciskowe, które mają zapobiec powstawaniu siniaków oraz nadmiernemu krwawieniu.

Po zabiegu liposukcji pozostaje się w szpitalu przynajmniej przez dobę. Podawane są środki znieczulające. W miejscach, skąd odessany został tłuszcz, tworzą się obrzęki i zasinienie.

Dolegliwości bólowe po zabiegu klasycznej liposukcji nasilają się najbardziej po upływie 10-12 dni po operacji i mogą utrzymywać się nawet kilka tygodni. Przez około miesiąc po operacji należy nosić specjalny kombinezon obciskający, nie zdejmując go nawet na noc.

Po zabiegu odessania tłuszczu nie wolno palić papierosów (przynajmniej do czasu zagojenia obrzęków i zasinień), intensywnie ćwiczyć, dźwigać ciężkich przedmiotów, opalać się ani korzystać z sauny.

Należy też przestrzegać ścisłej diety, by uniknąć przybrania na wadze – inaczej efekty nie utrzymają się, a w miejscach, gdzie przeprowadzony został zabieg, zaczną powstawać nowe komórki tłuszczowe. Z tego powodu możliwe są też deformacje sylwetki.

Dowiesz się również:

Liposukcja kawitacyjna, czyli tzw. liposukcja bez skalpela, wykonywana jest w dwóch etapach. Najpierw tkanka tłuszczowa jest rozgrzewana za pomocą głowicy wykorzystującej promieniowanie podczerwone (IR). Kiedy tkanka tłuszczowa staje się płynna, stosuje się ultradźwięki, które rozrywają komórki tłuszczowe. Tłuszcze i trójglicerydy uwolnione z rozbitych komórek tłuszczowych zostają przetransportowane przez układ limfatyczny i naczyniowy do wątroby, gdzie są metabolizowane.

Wskazania i efekty, jakie daje liposukcja

Liposukcja pozwala wymodelować sylwetkę i twarz (np. odessać tłuszcz z podbródka), jest też pomocna przy schorzeniach takich jak lipodemia, czyli obrzęk tłuszczowy. Jest on wynikiem nadmiernego gromadzenia się tkanki zapasowej w obrębie kończyn dolnych. Za pomocą tej metody można również odessać nadmiar tłuszcz z brzucha, na przykład po ciąży. Zabieg jest odpowiedni dla osób, które nie mają problemów z utrzymaniem właściwej wagi, a jedynie z nadmiernym lokalnym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej.

Efekty klasycznej liposukcji są widoczne dopiero po upływie kilku, a nawet kilkunastu tygodni od zabiegu. Ich utrzymanie wymaga przestrzegania ścisłej diety. Tkanka zapasowa może się bowiem odbudować i sprawić, że w miejscach poddanych wcześniej zabiegowi będą tworzyć się nieregularne fałdy.

Liposukcja nie jest dla każdego, czyli przeciwwskazania i możliwe skutki niepożądane

Liposukcja to zabieg przeznaczony dla osób zdrowych i w pełni sił. Przeciwwskazania do stosowania dostępnych metod to cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby nerek oraz skóry.

Liposukcji z zasady nie przeprowadza się u osób z zaburzeniami psychicznymi, u nałogowych palaczy oraz u osób mających problemy z kontrolowaniem wagi i utrzymaniem jej na odpowiednim poziomie.

Liposukcja klasyczna jest zabiegiem obarczonym wysokim ryzykiem zdrowotnym. Jeśli odessana zostanie zbyt duża ilość tłuszczu, grozi to poważnymi konsekwencjami, łącznie z zagrażającym życiu pacjenta wstrząsem. Podczas operacji może także dojść do zatoru tłuszczowego, który stwarza ryzyko zgonu. Dzieje się tak, gdy uszkodzone zostaną naczynia krwionośne i cząstki tłuszczu przedostaną się do krwiobiegu. Grudki tłuszczu zbijają się wtedy i najczęściej tworzą zator w tętnicy płucnej, co prowadzi do nagłego zatrzymania krążenia. Uwaga! Taki stan może pojawić się nawet wiele tygodni po zabiegu liposukcji.

W przeciwieństwie do liposukcji klasycznej, do zabiegu liposukcji kawitacyjnej i laserowej nie ma aż tylu przeciwwskazań zdrowotnych – są one bardziej bezpieczne. Liposukcja kawitacyjna nie powinna być wykonywana u kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz w trakcie menstruacji (obniżona jest wówczas krzepliwość krwi).

Do przeciwwskazań do zabiegów liposukcji należą także osteoporoza, choroby skórne, posiadanie implantów lub innych ciał metalicznych, takich jak śruby po operacjach, rozrusznik czy sztuczne zastawki serca.

Liposukcja kawitacyjna nie jest też odpowiednia dla osób cierpiący na epilepsję, stwardnienie rozsiane i cukrzyków oraz przez pięć lat po zakończeniu leczenia choroby nowotworowej.

Przeczytaj również:

ZOBACZ: Wykonywał operacje odsysania tłuszczu. „Poszłyśmy do partacza, który zniszczył nam życie”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia