Spis treści
Jak wygląda włókniak i czy jest groźny?
Włókniak (łac. fibroma) to łagodna niewielka zmiana o nieregularnym kształcie powstająca na skórze na skutek nadmiernego rozrostu tkanki łącznej włóknistej. Nie jest ona złośliwa i zwykle nie ulega zezłośliwieniu. Są to najczęstsze zmiany skórne pojawiające się u osób w każdym wieku, jednak może ich się rozwijać coraz więcej wraz z upływem czasu. Powstają również pod wpływem zmian hormonalnych takich jak np. ciąża oraz urazów.
Włókniaki nie powodują żadnych dolegliwości ani bólu, nie stanowią też zagrożenia dla zdrowia. Jednak nie znikają samoistnie i jeśli występują w miejscach narażonych na tarcie ubrania czy biżuterii może to prowadzić do ich urazu, naderwania, zaczerwienienia i bólu. Z tego powodu oraz ze względu na aspekty estetyczne niektóre osoby decydują się na ich usunięcie.
Czerniak nie jest nieuleczalny. Grunt to się o nim dowiedzieć
Słońca coraz więcej, tymczasem eksperci apelują o rozsądek. Wciąż nie chronimy skóry. Widać to po liczbie zachorowań na czerniaka, która w ciągu ostatniej dekady wzrosła w Polsce aż dwukrotnie. Nieste...
Włókniak twardy a włókniak miękki – czym się od siebie różnią?
Ze względu na kształt, umiejscowienie i twardość wyróżnia się dwa rodzaje włókniaków: włókniak twardy i miękki.
Włókniak twardy najczęściej występuje w postaci twardych w dotyku pojedynczych podskórnych guzków o kształcie workowatym lub kulistym o średnicy od 2 milimetrów do 5 centymetrów. Ma gładką lub szorstką powierzchnię, a przy dotyku przemieszcza się lekko pod skórą. Może mieć kolor cielisty, brązowy lub czerwony. Zwykle pojawia się u osób dorosłych na nogach.
Włókniaki twarde to zwykle zmiany nabyte powstające na skutek miejscowego stanu zapalnego wywołanego urazem np. po ukąszeniu owadów, wbiciu drzazgi czy przez wrastające po goleniu włoski. Włókniaki twarde najczęściej pojawiają się u osób z cukrzycą, otyłością czy zaburzeniami hormonalnymi.
Włókniak miękki występuje częściej niż twardy. Ma on nieregularny kształt i lekko pofałdowaną powierzchnię. Zwykle włókniaki miękkie mają kilka milimetrów średnicy, kolor od cielistego po ciemnobrązowy i występują w skupiskach po kilka obok siebie. Często pojawiają się one w fałdach skórnych, czyli w pachwinach, pod pachami lub piersiami, na karku, szyi, górnych powiekach, ale też na prąciu, wargach sromowych, wokół odbytu czy w jamie ustnej.
Włókniaki miękkie często towarzyszą zespołowi metabolicznemu na który składają się takie schorzenia jak otyłość, cukrzyca, insulinooporność, nadciśnienie tętnicze, czy dyslipidemia. Mogą się też pojawić na skutek częstego podrażniania danej okolicy.
Twardy guzek pod skórą? To nie musi być nowotwór
Guzek na skórze lub pod nią wytworzony z komórek Schwanna to tzw. nerwiakowłókniak. Dobra wiadomość jest taka, że grudki znajdujące się pod skórą mają przeważnie charakter niezłośliwy, a zła – że pozo...
Diagnostyka i leczenia włókniaków. Czy włókniaki trzeba usuwać?
Nie ma konieczności usuwania włókniaków, ponieważ nie są to zmiany złośliwe i zagrażają one zdrowiu. Jednak jeśli zauważysz na swojej skórze włókniaki najlepiej udaj się do dermatologa, który oceni czy to na pewno włókniak czy może inny rodzaj zmiany skórnej taki jak brodawka, tłuszczak, włókniakomięsak czy czerniak.
Usunięcie włókniaka to najczęściej zabieg estetyczny. Medycznym wskazaniem do niego jest natomiast m.in. wielkość zmiany, jej narażenie na podrażnienia lub rozrastanie się. Włókniaki twarde najczęściej usuwa się chirurgicznie, czyli wycina zmianę, która jest osadzona głęboko w skórze.
Natomiast włókniaki miękkie mogą być usuwane za pomocą elektrokoagulacji (wypalenia za pomocą prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości) lub krioterapii (mrożenia ciekłym azotem). Można też zastosować laserowe usuwanie włókniaków za pomocą lasera frakcyjnego CO2.