Dieta oxy to komercyjny program dietetyczny, w ramach którego użytkownicy zamawiają jadłospisy przez internet, zyskując jednocześnie dostęp do szeroko pojętego doradztwa i oferty produktów wspomagających stosowanie kuracji.
Na czym polega dieta oxy
Pomimo stosunkowo niewielkiej liczby informacji o programie, dostępnej na stronie dietaoxy.pl, jego wiarygodność podnosi fakt, że projekt stworzenia usługi był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Jego celem było dostarczeniu spersonalizowanych planów dietetycznych, które powstają w oparciu o badania psychometryczne, a e-usługa miała umożliwić „wygenerowanie spersonalizowanej diety” oraz „korzystanie z systemu motywacyjnego przypominającego i nakłaniającego do osiągnięcia zaplanowanego celu”.
Najważniejsze badanie wstępne przed zamówieniem diety to ankieta online zawierająca 16 podobnych do siebie stwierdzeń typu „Bycie na diecie sprawia, że jestem bardzo nerwowa”, „Już wiele razy próbowałam schudnąć, ale jeszcze nie osiągnęłam oczekiwanego efektu” czy „Wyobrażam sobie, jak będę wyglądać w stroju kąpielowym, gdy już schudnę”. Są to dość oczywiste kwestie, nieobce chyba żadnej osobie, która kiedykolwiek stosowała dietę redukcyjną. Wynik otrzymany w ankiecie nie wpływa raczej na to, czy zamawiający otrzyma menu zgodne z jego osobistymi preferencjami – a to jest najważniejszy czynnik decydujący o tym, że diety nie przerwiemy i w efekcie osiągniemy założone cele. Podczas lektury dostępnych materiałów można mieć wrażenie, że najważniejsza jest motywacja – sama dieta wydaje się tu kwestią drugorzędną.
Zasady, jakim podlega dieta oxy
Twórcy diety oxy nazywają ją dietą „białkowo-rotacyjną”, co sugeruje zwiększoną podaż białka i zmienne proporcje składników w czasie jej stosowania. I rzeczywiście, na stronie programu mowa jest o rotacji tłuszczów i białek czy też „zastosowaniu zwiększonej podaży białka naprzemiennie ze standardowym rozkładem mikroskładników”. Problem w tym, że jadłospisy w poszczególnych etapach diety wyglądają podobnie: praktycznie w każdym posiłku pojawiają się białkowe produkty zwierzęce i tylko ograniczone ilości pokarmów węglowodanowych. Właśnie takie proporcje składników sprawiają, że niskokaloryczna dieta działa szybciej – działanie to potwierdziło wiele niezależnych badań.
Jednak dieta, która z niewyjaśnionych powodów nosi nazwę „oxy”, to więcej niż tylko dostępny za opłatą jadłospis o odpowiednio dopasowanej kaloryczności (oraz usługi takie jak „wsparcie dietetyków online, darmowy dostęp do treningów, poradniki i plan walki z cellulitem”). Wraz z planem posiłków sprzedawane są produkty, które mają zapewniać wysoką skuteczność kuracji. To m.in. koktajl o nazwie „Oxy shake”, zawierający sproszkowaną żurawinę wielkoowocową (jej dawna nazwa łacińska to „Oxycoocus” – można wnioskować, że właśnie stąd wzięła się nazwa diety). Inne oferowane produkty to wzbogacana herbata i kawa, proszek owocowy do koktajli oraz krem antycellulitowy.
Przeczytaj również:
Pod względem zasad i podziału na etapy kuracja przypomina okrytą złą sławą dietę Dukana, którą uznano za jedną z najbardziej niezdrowych diet wszech czasów, a jej autorowi odebrano prawo praktykowania zawodu lekarza w rodzimej Francji. Autorzy diety oxy twierdzą jednak, że nowy sposób odchudzania jest pozbawiony wad oryginalnej kuracji białkowej. Na czym więc polega oxy dieta?
Dieta oxy – fazy
Podobnie jak dieta Dukana, oxy dieta również składa się z faz. Chociaż jednak mówi się o czterech tygodniowych etapach diety, w rzeczywistości cały program trwa 6 tygodni.
- Kuracja zaczyna się od menu nazwanego „detox”, w którym nacisk kładzie się na zwiększoną ilość owoców, warzyw i koktajli.
- Następnie w ramach fazy „fat burning” jada się zwiększone ilości białka z produktów zwierzęcych, takich jak mięso, ryby, jaja i produkty mleczne (są też dostępne wersje diety zawierające jedynie produkty mleczne oraz mleczne i ryby).
- Kolejna faza „step” zakłada wprowadzenie roślinnych źródeł białka, których proporcje w stosunku do tych zwierzęcych według ogólnie przyjętych zaleceń mają wynosić 1:1.
- W następnej fazie „balance” wprowadza się wykluczone wcześniej produkty zbożowe i owoce.
- Na koniec przypada tydzień pod hasłem „stabilizacja”, który ma „wyprowadzać” z diety i zapobiegać efektowi jo-jo – w przypadku diety odchudzającej, która jest tutaj domyślna (na stronie diety pisze się głównie o redukcji masy ciała) – bo program jest też dostępny wersje „stabilizującej” i „na przytycie”.
Jadłospis i przepisy diety oxy
Kupując dietę oxy otrzymuje się jadłospisy na miesiąc lub dłużej wraz z przepisami na poszczególne dania i listami potrzebnych zakupów. Jadłospis diety oxy przewiduje jedzenie 5 posiłków dziennie.
Posiłki diety oxy są dość monotonne. Na śniadania są np. jajka albo twaróg z dodatkami. Na drugie śniadanie – koktajl z kefiru albo ryba. Na obiad jada się mięso i warzywa, na podwieczorek – znowu nabiał, na kolację – rybę, jajka, ew. danie z dodatkiem nasion roślin strączkowych (w diecie pojawiają się też niezdrowe kotlety sojowe, które są odpadem z produkcji białka sojowego). Dopiero w trzeciej fazie sięga się po dodatki do dań w postaci płatków czy pieczywa, wciąż jednak na każdy posiłek jada się produkty zwierzęce.
Uzupełnieniem diety ma być „Oxy shake” z firmowej mieszanki suszonej żurawiny, łusek babki jajowatej i ksylitolu (związek ten nie należy do słodzików, które są ogólnie dobrze tolerowane), uzupełnionej o otręby i kefir. Taki napój ma neutralizować uboczne skutki diety protei
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Koniec stanu epidemii w Polsce