Cellulit pojawia się nie tylko na udach! Jak się pozbyć pomarańczowej skórki oraz odróżnić cellulit wodny i tłuszczowy?

Ewa Zwolak
U kobiet cellulit występuje znacznie częściej i w większym nasileniu niż u mężczyzn. Pomarańczowa skórka tworzy się najczęściej na udach oraz pośladkach, ale może występować także na ramionach, biodrach oraz na brzuchu.
U kobiet cellulit występuje znacznie częściej i w większym nasileniu niż u mężczyzn. Pomarańczowa skórka tworzy się najczęściej na udach oraz pośladkach, ale może występować także na ramionach, biodrach oraz na brzuchu. elenavolf/123RF
Cellulit potocznie nazywany jest pomarańczową skórką Problem ten dotyka ok. 85 proc. kobiet powyżej 25. roku życia. W terminologii medycznej cellulitem określa się: guzkowe twardniejące zwyrodnienie tłuszczowe, które zaliczane jest do stanów patologicznych. Powstaje on zazwyczaj: po okresie dojrzewania płciowego, w trakcie ciąży, cyklu menstruacyjnego oraz podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Pomocne w zwalczaniu pomarańczowej skórki są wykonywane regularnie ćwiczenia na cellulit. Dodatkowo ważna jest dieta i picie dużej ilości wody. Niekiedy błędnie cellulit określa się mianem cellulitis, które jest zapaleniem tkanki łącznej i wiąże się z bólem.

Cellulit to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Problem ten dotyka zwykle kobiet w wieku rozrodczym, choć niekiedy notowane są przypadki tzw. skórki pomarańczowej u mężczyzn. Jedną z częstych przyczyn cellulitu są zaburzenia w funkcjonowaniu układu hormonalnego.

Spis treści

Czym jest cellulit

Cellulit (lipodystrofia typu kobiecego) nazywany także skórką pomarańczową jest zmianą skórną, która dotyka nawet 85 proc. kobiet powyżej 25. roku życia. Po raz pierwszy termin pojawił się w 1920 r. Wówczas odkryto, że podłożem nieestetycznej i pofałdowanej skóry są zmiany zwyrodnieniowe, a nie jak dotąd sądzono – stan zapalny. Główną przyczyną cellulitu są nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu hormonalnego, a dokładniej dysproporcje w produkcji estrogenów (żeńskich hormonów płciowych). Z tego też powodu cellulit najczęściej pojawia się: po okresie dojrzewania płciowego, w trakcie ciąży, cyklu miesiączkowego, a także w podczas stosowania doustnej terapii hormonalnej. Cellulit jest zmianą, polegającą na nieprawidłowym rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej.

Cellulit a cellulitis

Cellulit niekiedy bywa mylony z cellulitisem, który jest stanem zapalnym tkanki podskórnej. Jest on częstą konsekwencją infekcji bakteryjnej, która powstaje na skutek zakażenia gronkowcem. Choroba ta objawia się nie skórką pomarańczową, a zaczerwienieniem. Leczenie cellulitisu polega przede wszystkim na zastosowaniu terapii antybiotykowej, która może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Warto przeczytać:

Jakie są przyczyny powstawania cellulitu?

Zdecydowanie najczęstszą i bezpośrednią przyczyną cellulitu są zaburzenia hormonalne, które zazwyczaj stanowią rezultat: dojrzewania płciowego, ciąży, menopauzy czy antykoncepcji hormonalnej. Dodatkowo wpływ na powstawanie pomarańczowej skórki mają: otyłość, cukrzyca, przewlekła niewydolność żylna w wywiadzie rodzinnym, historia zmian masy ciała kobiety, nawyki żywieniowe, poziom aktywności fizycznej.
Podstawowe i najczęstsze przyczyny cellulitu to:

 • Niedostateczna ilość ruchu.
 • Siedzący tryb życia.
 • Dieta bogata w cukier i sól.
 • Nadmiar estrogenów przy jednoczesnym niedoborze progesteronu.
 • Problemy z krążeniem.
 • Noszenie zbyt obcisłych ubrań.
 • Palenie papierosów.
 • Wady postawy, w tym w głównej mierze skrzywienie kręgosłupa.

Cellulit wodny a cellulit tłuszczowy

Wyodrębnia się kilka klasyfikacji cellulitu w tym m.in. z uwagi na charakter zmian i ich stopień zaawansowania. Biorąc pod uwagę pierwsze kryterium można wyróżnić:

 • Cellulit twardy, który charakteryzuje się zmianami usytuowanymi w tkance podskórnej. Zwykle występują one na: udach, pośladkach i wewnętrznej stronie kolan. Ta odmiana cellulitu zwykle dotyka kobiety, które nie przekroczyły 25. roku życia. Narażone są na nią również osoby aktywne fizycznie.
 • Cellulit wiotki, który występuje przede wszystkim u kobiet, preferujących siedzący tryb życia. Może się on również pojawić u kobiet, które nagle straciły kilka nadprogramowych kilogramów. Cechą charakterystyczną cellulitu wiotkiego jest: mało elastyczna skóra, widoczne zagłębienia i liczne grudki. Zmiany występują głównie w obrębie: pośladków i brzucha.
 • Cellulit obrzękowy, któremu towarzyszy obrzęk i poczucie ciężkości kończyn dolnych. Bezpośrednią przyczyną tego cellulitu jest nieprawidłowe funkcjonowanie układu limfatycznego i nadmierne gromadzenie się wody w tkankach.
 • Cellulit mieszany, który łączy w sobie cechy innych postaci pomarańczowej skórki.

Z uwagi na stopień zaawansowania cellulitu, można wyróżnić:

 • Cellulit wodny, który powstaje u kobiet, mających wrodzoną skłonność do obrzęków i zaburzeń krążenia obwodowego. Jego bezpośrednią przyczyną jest nadmierne gromadzenie się wody w tkankach podskórnych. W początkowym stadium rozwoju cellulit wodny uwidacznia się na kostkach, łydkach i kolanach. Skóra zmieniona chorobowo jest napięta, a pod wpływem nacisku pojawiają się wgłębienia w skórze.
 • Cellulit tłuszczowy (lipidowy), który zwykle jest następstwem zaburzenia gospodarki hydro-lipidowej w organizmie człowieka. Zmiany zlokalizowane są w głębokich warstwach skóry.
Charakterystyczna pomarańczowa skórka na udach czy pośladkach to cellulit. Jak skutecznie go zwalczać? Warto wiedzieć, które informacje na jego temat są faktami, a które to mity. Sprawdź!

Skąd się bierze cellulit i co naprawdę na niego działa? Zoba...

Objawy cellulitu

Cellulit objawia się różnie, w zależności od fazy rozwoju oraz charakteru zmian skórnych.
Najpowszechniejsze objawy cellulitu to:

 • Skórka pomarańczowa, będąca rezultatem gromadzenia się wody i nadmiernego rozszerzania się porów skóry.
 • Zwiotczenie skóry zmienionej chorobowo (niekiedy mówi się, że obszar dotknięty cellulitem przypomina materac z zagłębieniami).
 • Teleangiektazje, czyli pajączki naczyniowe.
 • Rozstępy skórne.
 • Bladość skóry, która pojawia się wówczas, gdy cellulitowi towarzyszą zaburzenia krążenia.

Jak się pozbyć cellulitu w łagodnej postaci

Wybór sposobu leczenia cellulitu uzależniony jest od stopnia zaawansowania rozwoju tej dolegliwości, a także od stanu skóry i motywacji do zmiany nawyków życia. Podstawą jest wyeliminowanie (lub ograniczenie do minimum) czynników ryzyka. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna, odpowiednia dieta i właściwa pielęgnacja ciała. Korzystnie na stan skóry wpływa ruch, bowiem wraz z poprawą ukrwienia mięśni, zwiększa się przepływ krwi w tkance tłuszczowej, a co za tym idzie zmniejsza się warstwa tłuszczowa. Kluczem do pozbycia się cellulitu jest regularna aktywność fizyczna, której jednym z następstw jest zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Oprócz tego ważna w leczeniu cellulitu jest dieta. Chcąc pozbyć się cellulitu do swojego codziennego jadłospisu należy włączyć: warzywa i owoce, produkty wielozbożowe, oleje roślinne, orzechy. Natomiast stanowczo należy wykluczyć ze swojej diety: sól, cukier, tłuszcze, produkty z białej mąki, konserwanty i produkty wysokoprzetworzone. Jedną z najważniejszych zasad dietetycznych przy zwalczaniu cellulitu jest picie dużej ilości wody w ciągu dnia. Pomocne są również ćwiczenia na cellulit.

Niesprzymierzeniem w walce z cellulitem jest długotrwały stres, który przyczynia się do zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego. Kortyzol – związek, który wydzielany jest podczas sytuacji stresogennych, przyczynia się do odkładania tkanki tłuszczowej. Jest to związane z tym, że napięcie mięśni, które jest fizyczną reakcją organizmu na stres, utrudnia przepływ krwi. Niekorzystnie działają także: zaburzenia emocjonalne, palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu.

Zobacz, jak nałóg tytoniowy wpływa na nasz wygląd i zdrowie

Palenie papierosów niszczy nie tylko twoje zdrowie, ale i wygląd. Sprawdź w galerii, jakie są skutki palenia papierosów i działania nikotyny na organizm, a łatwiej pozbędziesz się nałogu.

Postarza, niszczy zdrowie i wygląd. Oto 9 przerażających sku...

Cellulit – leczenie ciężkich postaci

Przy leczeniu zaawansowanego cellulitu należy podjąć bardziej radykalne kroki. W takiej sytuacji nie wystarczą działania zapobiegawcze – trzeba zastosować kompleksowe leczenie. Wszystkie zabiegi medyczne i kosmetyczne przy cellulicie skupiają się na: poprawie krążenia, wzmocnieniu naczyń krwionośnych, wytwarzaniu tkanki łącznej, produkcji kolagenu i elastyny. Obecnie wyróżnia się cały wachlarz zabiegów antycellulitowych. Dzieli się na: zabiegi medyczne i kosmetyczne. Pierwsze z nich przeprowadzane są przez lekarza, a drugie – przez kosmetologa lub kosmetyczkę.

Do zabiegów medycyny estetycznej redukujących cellulit należą:

 • Mezoterapia igłowa, która polecana jest w szczególności w przypadku zaawansowanego cellulitu. Polega ona na wstrzykiwaniu w skórę składników aktywnych (zaleca się przeprowadzenie serii ok. 10-15 tego typu zabiegów).
 • Lipoliza laserowa, która jest zabiegiem niechirurgicznym zbliżonym do liposukcji. Polega on na lekkim nacięciu skóry i wprowadzeniu w nią światłowodów po to, by transmitować energię do tkanki podskórnej.
 • Liposukcja (rzeźbienie tkanki tłuszczowej), która polega na chirurgicznym poprawianiu konturów ciała przez redukcję tkanek podskórnych.
 • Karboksyterapia, która polega na uszkadzaniu dwutlenkiem węgla komórek tłuszczowych. Celem tego zabiegu jest poprawa mikrokrążenia krwi i eliminacja toksyn.

Polecamy również:

Kosmetyczne zabiegi na cellulit to:

 • Endermologia, która jest zabiegiem przeciwstarzeniowym, polegającym na wejściu do hermetycznej komory i poddaniu się ciśnieniu, generowanemu przez sterowane rolki.
 • Jonoforeza, która jest zabiegiem, polegającym na dostarczeniu specjalnych substancji czynnych do głębszych warstw skóry za pośrednictwem prądu elektrycznego.
 • Mezoterapia bezigłowa, która jest nieinwazyjnym zabiegiem, polegającym na wprowadzeniu do skóry substancji leczniczych.
 • Ultradźwięki, które są zabiegiem, polegającym na poddaniu pacjenta wibracjom o wysokiej częstotliwości.
 • Laseroterapia, która polega na wykorzystaniu wiązek światła w celu wywołania efektu termicznego. Dzięki temu naczynia ulegają rozszerzeniu, co ułatwia przepływ krwi.
 • Fale radiowe (diatermia krótkofalowa), która polega na przegrzaniu pod wpływem pola elektrycznego lub magnetycznego.
 • Elektrostymulacja, która jest zabiegiem elektroleczniczym, polegającym na wykorzystaniu prądu zmiennego (impulsowego) w celu pobudzenia układu nerwowego, mięśniowego i krążeniowego.
 • Krioterapia, która jest zabiegiem wykonywanym w celu stymulacji naczyń krwionośnych. Polega ona na poddaniu skóry działaniu niskiej temperatury, co skutkuje skurczem naczyń krwionośnych skóry i tkanki podskórnej.
 • Body wrapping (szczelnie owijanie ciała), który jest zabiegiem, polegającym na aromatoterapii i bandażowaniu obciskającym. Można go przeprowadzić samodzielnie w warunkach domowych.

Źródła:

 1. Janda K., Tomikowska A., Cellulit – przyczyny, profilaktyka, leczenie. Roczniki Polskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. 2014; 60: 29-38.
 2. Gałązka M., Galębia A., Nurien H., Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie. Public Health. 2014; 49: 425-430.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sandra
Jak doraźne kosmetyki nie pomagają a zwłaszcza w połączeniu z ćwiczeniami, to warto jest poszukać problemu głębiej. U mnie np miało to związek z przyjmowanymi tabletkami antykoncepcyjnymi, a że ich odstawienie zbiegło się z chęcią starań o dziecko to zauważyłam tę zależność. Po urodzeniu syna nie wróciłam do pigułek, szukałam anty. która będzie bezpieczna no i przede wszystkim skuteczna. Teraz zabezpieczam się kapturkiem diafragma caya i znowu mam jędrne i gładkie ciało- oczywiście ćwiczę no i dieta!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia