Ćwiczenia na dolne partie brzucha w domu i na siłowni. Sprawdź, jak prawidłowo je wykonywać [ZDJĘCIA]

Monika Żurawska
Ćwiczenia na dolne partie brzucha w domu i na siłowni
Ćwiczenia na dolne partie brzucha w domu i na siłowni Kamil Krzywda (Krzykam)
Ćwiczenia na dolne partie brzucha są bardzo istotnym elementem w treningach całego ciała chociażby dlatego, że często bywają one słabe nawet u osób trenujących regularnie. W ćwiczeniach na dolne partie brzucha należy przede wszystkim zachować rozsądek oraz wyrzucić z głowy kilka mitów dotyczących treningu tych partii. Codziennie ćwiczenia brzucha, nawet te trwające godzinę to nie jest dobry pomysł. Przeczytaj instruktaż przykładowych ćwiczeń na dolne partie brzucha, które pozwolą ci wzmocnić ten odcinek.

Często osoby z dolegliwościami związanymi z kręgosłupem rozpoczynają intensywny trening mięśni pleców. Faktycznie, mięśnie te odpowiadają, m.in. za możliwość utrzymywania przez ludzi pionowej postawy. Uczestniczą w każdym ruchu wykonywanym przez nas, ale jeśli mamy wzmacniać je poprzez stymulowaniem treningiem - musimy spojrzeć na organizm jak na całość. Aby prawidłowo funkcjonował warto ćwiczyć naprzemiennie różne partie ciała, w tym także dolne partie brzucha.

Spis treści

Jakie ćwiczenia na dolne partie brzucha?

Ćwiczenia na dolne partie brzucha to zazwyczaj takie, które w jakiejś ze swoich faz angażują cały brzuch do pracy, a konkretnie mięśnie proste brzucha i mięśnie skośne. Niestety, najczęściej to odcinek dolnych partii brzucha bywa najsłabszy, więc jeśli mamy możliwość regularnych ćwiczeń jak najbardziej powinniśmy wprowadzić taki trening do naszego codziennego grafiku. Nie można jednak zapominać, że aktywność fizyczna jest jedynie uzupełnieniem zdrowej i zbilansowanej diety. Zwłaszcza jeśli mamy na myśli wygląd brzucha i chcemy osiągnąć efekt w postaci wyrzeźbienia sylwetki.

Ćwiczenia na dolne partie partie brzucha - rozgrzewka

Badania wskazują, że rozgrzewka najczęściej pomijana jest podczas treningu mięśni brzucha. Takie zjawisko może mieć swoje podłoże w związku z faktem, że często ćwiczenia angażujące brzuch są rozgrzewką przed innym rodzajem treningów, a w następstwie utożsamiane są z rozgrzewką samą w sobie. Otóż, mięśnie umiejscowione w brzuchu działają analogicznie do wszystkich pozostałych w ludzkim ciele i przed treningiem właściwym również należy je odpowiednio rozgrzać, aby zapobiegać kontuzjom. Pomocne w tym przypadku mogą okazać się: skręty tułowia, krążenia bioder lub skłony.

Ćwiczenia na dolne partie brzucha dla mężczyzn czy dla kobiet?

Ćwiczenia na dolne partie brzucha polecane są zarówno mężczyznom, jak i kobietom. W XXI wieku ludzie coraz więcej czasu w ciągu swojego życia spędzają w pozycji siedzącej. Często wynika to z obowiązków zawodowych, ale także ze stylu życia. Obciążając w ten sposób swój kręgosłup powinniśmy wprowadzić również działania naprawcze, które niwelują np. różnego rodzaje dolegliwości występujące w odcinku lędźwiowym. Z pomocą wychodzą nam naprzeciw ćwiczenia na dolne partie brzucha, które nie tylko mogą poprawić wygląd naszej sylwetki, ale także pozwolić zapomnieć o dolegliwościach kręgosłupa.

Ćwiczenia na dolne partie brzucha i boczki - instruktaż

Połóż się wygodnie na ręczniku lub macie w zależności od tego czym na daną chwilę dysponujesz. Ręce ułóż wzdłuż tułowia, nogi wyprostuj (jak na zdjęciu poniżej). W tej pozycji podnoś naprzemiennie raz prawą, raz lewą nogę uginając ją pod kątem 90 stopni względem tułowia. Nie machaj nogami bardzo szybko. Więcej korzyści przyniesie ci wolny ruch. Zwłaszcza w momencie kiedy będzie następowało odkładanie nogi. Skup się na ćwiczeniu, które wykonujesz. Myśl o tym, aby w jego trakcie maksymalnie napinać dolne partie brzucha.

Ćwiczenie na dolne partie brzucha
Ćwiczenie na dolne partie brzucha Kamil Krzywda (Krzykam)

Ćwiczenia na dolne partie brzucha - bieg górski

Oprzyj się o matę na rękach i stopach z twarzą zwróconą w kierunku podłogi. Rozstawienie rąk powinno być klasyczne na szerokość barków, stóp - na szerokość bioder. W tej pozycji z maksymalnym zaangażowaniem dolnych partii brzucha kieruj prawe kolano w stronę łokcia prawej ręki. To samo ćwiczenie wykonuj z zaangażowaniem lewej nogi i ręki. Liczba powtórzeń na każdą ze stron powinna być taka sama. Podczas tego ćwiczenia pamiętaj, aby nie wypychać za mocno bioder i pośladków ku górze. Postaraj się, aby twoja pozycja była stabilna i żebyś w trakcie nie “bujał się” na łokciach bądź nie skręcał zbyt mocno miednicy. W momencie uniesionej nogi wypuść ustami całe powietrze z płuc. Podczas powrotów do pozycji wyjściowej wciągaj je nosem. Pamiętaj, że regularny oddech również stanowi kluczową kwestię podczas treningu.

Ćwiczenie na dolne partie brzucha
Ćwiczenie na dolne partie brzucha Kamil Krzywda (Krzykam)

Ćwiczenia na dolne partie brzucha - kołyska

Znajdź miejsce, w którym będziesz mógł ustawić się w pozycji jak na zdjęciu poniżej. Ćwiczenie to możesz spokojnie wykonać na podłodze, ale np. na ławeczce, gdzie możesz dodatkowo ustabilizować ciało za pomocą rąk może być ci lepiej ćwiczyć. Rozpoczynasz serie od ustawienia ciała niemalże w linii prostej, po czym “składasz się” tworząc, tzw. kołyskę. W fazie końcowej ruchu mocno wypuszczasz powietrze ustami. Nie śpiesz się. Wykonuj ćwiczenia powoli z zaznaczeniem momentu opuszczania do dołu nóg, a poczujesz prace brzucha jeszcze intensywniej.

Ćwiczenie na dolne partie brzucha
Ćwiczenie na dolne partie brzucha Kamil Krzywda (Krzykam)
Ćwiczenie na dolne partie brzucha
Ćwiczenie na dolne partie brzucha Kamil Krzywda (Krzykam)

Ćwiczenia na dolne partie brzucha - unoszenie nóg w zwisie

Na siłowni lub w domu, jeśli masz zamontowany drążek ustaw się w pozycji, w której będziesz mógł złapać go podchwytem lub nachwytem i pozwolić nogom swobodnie zwisać. Ręce powinny być rozstawione na szerokość barków. Zachowując tę pozycję wyjściową przejdź do ćwiczeń. Możesz zastosować kilka wariantów wykonywania ruchu. Dowolnie, zwiększając lub zmniejszając stopień trudności ćwiczeń. W tej pozycji możesz unosić złączone i wyprostowane nogi (jak na zdjęciach poniżej). W momencie maksymalnego napięcia dolnych partii brzucha powinny znajdować się pod kątem 90 stopni względem tułowia. Nie bujaj się na drążku i nie machaj miednicą. Każdy twój ruch wynikający z pracy mięśni powinien być kontrolowany.

Możesz modyfikować to ćwiczenie, np. poprzez podnoszenie ugiętych nóg w kolanach ze skrętem miednicy w prawą i lewą stronę. W tym przypadku jednak zaangażujesz mięśnie skośne brzucha. Łatwiejszą opcja może być robienie tego ćwiczenia przy drabinkach na siłowni. Będą one stanowiły wtedy oparcie dla pleców.

Ćwiczenie na dolne partie brzucha
Ćwiczenie na dolne partie brzucha Kamil Krzywda (Krzykam)
Ćwiczenie na dolne partie brzucha
Ćwiczenie na dolne partie brzucha Kamil Krzywda (Krzykam)

O ćwiczeniach na brzuch Kamil Krzywda, trener personalny znany jako “Krzykam”:

Jeśli mówimy o treningu mięśni brzucha zazwyczaj głównym celem jest chęć zniwelowania zalegających na nim fałdek tłuszczu. Niestety, taka opinia to mit. Poprzez ćwiczenia ukierunkowane na brzuch nie spalimy nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jest to największy błąd w myśleniu jaki panuje w świecie fitness. Tkanka tłuszczowa znika z naszego ciała równomiernie. Zazwyczaj na brzuchu jest jej najwięcej i stamtąd pozbywamy się jej najwolniej. Nie ma konieczności wykonywania treningu codziennie. Mięśnie te, jak każde inne w naszym ciele potrzebują czasu na regenerację. Wykonywanie setek powtórzeń brzuszków nie przyniesie nadzwyczajnych rezultatów. Dlatego sugeruję większą dokładność w treningu tych partii, a już niewielka ilość ruchów w serii sprawi, że wasz brzuch zapłonie.

Zobacz również

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia