Spis treści
Czy picie oliwy z oliwek jest zdrowe?
Oliwa z oliwek różni się znacznie od olejów wyciskanym z nasion, ponieważ stanowi naturalny sok wyciśnięty z owoców oliwki europejskiej. Choć ma równie dużo kalorii, króluje nad innymi tłuszczami kulinarnymi pod względem stężenia prozdrowotnych związków. Dzięki nim przyjmowana jak suplement diety zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób.
Oliwa z oliwek jest podstawowym produktem w kuchni rejonu Morza Śródziemnego, która została uznana za najzdrowsze menu świata. To główne źródło tłuszczu obok tłustych ryb morskich, bogatych w kwasy omega-3, czy orzechów.
Wypróbuj Dietę Roku. To same korzyści z utratą wagi włącznie
Która dieta jest najlepsza? Zwycięzcą rankingu 2024 r. został plan żywienia pełen pysznych produktów i posiłków. To ocena ekspertów, którzy wzięli pod uwagę wiele różnych czynników, w tym również pod ...
Dieta w stylu śródziemnomorskim wydłuża życie i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych. W dużej mierze to zasługa właśnie oliwy, której w jadłospisie jest całkiem sporo. Nie od dziś wiadomo, że włączenie oliwy do diety jest sprawdzonym sposobem na zmniejszenie zagrożenia chorobami serca, w tym rozwojem wieńcówki. Wykazano także, że osoby sięgające po oliwę rzadziej umierają przedwczesną śmiercią.
Co jednak ważne, najlepsze działanie ma dobrej jakości oliwa świeża tłoczona na zimno wyłącznie za pomocą środków mechanicznych, nazywana dziewiczą i oznaczana jako extra virgin.
Eliksir długowieczności to sposób Włochów na zdrowe i długie życie. Spróbuj go zrobić
Włochy, a dokładnie Sardynia, to jedno z miejsc na świecie, gdzie ludzie żyją najdłużej na świecie. W czym tkwi sekret włoskiego dolce vita? Duży udział ma tutaj dieta śródziemnomorska, która opiera s...
Ile można pić oliwy z oliwek dziennie?
Choć korzyści dla zdrowia przynosi już jedna łyżeczka oliwy dziennie, najczęściej zalecana dawka to 40 ml, czyli około 36 g. Odpowiada to mniej więcej 2,5 łyżki oliwy, ponieważ pojemność każdej to 10-14 g. Pozytywne efekty może zapewnić jednak już łyżka dziennie.
Co może niektórych zaszokować, rzadkością nie są osoby, które każdego ranka wypijają aż 1/4 szkl. oliwy z oliwek, czyli 60 ml. Popularną praktyką jest też ssanie oliwy na pusty żołądek w porcji 1-2 łyżek. Ma to szczególne znaczenie dla układu pokarmowego. Oliwa z oliwek pokrywa od wewnątrz błonę śluzową, działając ochronnie, usuwając niepożądane związki rozpuszczalne w tłuszczu, wspomagając mikroflorę jelita grubego, a także jego opróżnianie.
Olej jak suplement z omega-3. Pij łyżkę dziennie i zobacz korzyści
Picie oleju to sposób, by zapewniać sobie niezbędne kwasy omega-3. Wystarczy łyżka dziennie, a korzyści są ogromne. To nie tylko wzmocnienie odporności i ochrona mózgu, ale także wspomaganie dla suche...
Co daje picie oliwy z oliwek?
Picie oliwy, tzn. spożywanie bez jedzenia, może zapewnić spore korzyści jeśli chodzi o profilaktykę chorób. Jest to zdrowy tłuszcz obfitujący w przeciwzapalne związki. Pomaga też zwiększyć spożycie jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, ponieważ należy do jego najbogatszych roślinnych źródeł.
Nie możesz zrobić kupy? Kawa z magicznym dodatkiem oczyszcza jelita i odchudza
Kawa z mlekiem, cukrem czy cynamonem już ci się znudziły? W takim razie co powiesz na dodatek tłuszczu? Tak, kawa z oliwą z oliwek to oryginalne połączenie, które urozmaici smak twojego napoju. Przy t...
Spożywanie kilku łyżek oliwy dziennie może pomóc w przypadku tych problemów:
- Zaparcia – w badaniu przyjmowanie zaledwie łyżeczki oliwy w ciągu 4 tygodniu skutkowało znacznym zmiękczeniem stolca, co ułatwia wypróżnienie. To równie skuteczny oraz bezpieczniejszy, a przy tym dobry dla zdrowia zamiennik polecanej wtedy czasem parafiny otrzymywanej z ropy naftowej.
- Demencja – łyżeczka oliwy dziennie zmniejsza ryzyko śmierci z powodu demencji, która wg WHO jest siódmą główną przyczyną zgonów na świecie. Niektóre z zawartych w oliwie antyoksydantów mogą przenikać przez barierę krew-mózg i wywierać efekt ochronny, znany jest też korzystny wpływ na mózg poprzez poprawę funkcjonowania układu krążenia.
- Choroba nowotworowa – przyjmowanie nieco więcej niż połowy łyżki oliwy dziennie może zmniejszyć ryzyko śmierci na raka (a także spowodowanej przez choroby oddechowe).
- Układ sercowo-naczyniowy – oliwa składa się w większości ze zdrowych tłuszczów, które zwiększają ochronę przed chorobami serca. W jednym z badań z udziałem prawie 7,5 tys. osób udowodniono, że picie min. 4 łyżek oliwy dziennie (60 ml) zmniejsza częstotliwość występowania chorób serca na przestrzeni 5 lat aż o 30 procent w porównaniu ze stosowaniem diety niskotłuszczowej. Zastąpienie tłuszczów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe (zwierzęcych, utwardzonych) tymi bogatymi w kwasy jednonienasycone pomaga zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób serca już przy wymianie (ale nie dodaniu) porcji równej 1,5 łyżki (22 ml).
- Glikemia i cukrzyca – oliwa z oliwek pomaga utrzymać stabilny poziom cukru we krwi. Tak, jak inne tłuszcze, obniża indeks glikemiczny posiłku, bo spowalnia opróżnianie żołądka i wchłanianie glukozy do krwi. W jednym z badań spożycie posiłku z oliwą poskutkowało obniżeniem glikemii o 22 proc. względem grupy kontrolnej.
- Kości – oliwa z oliwek zawiera fitozwiązki wspierające mineralizację kości, wspomaga wchłanianie wapnia również poprzez lepszą rozpuszczalność witaminy D. W jednym z badań kobiety przyjmujące ponad 20 ml (18 g) oliwy dziennie miały znacznie większą masę kostną niż te, które spożywały mniejsze porcje.
- Stan zapalny i ból – bogactwo przeciwzapalnych związków z oliwy, do których należą m.in. polifenole takie, jak oleokantal, zapewnia naturalne działanie przeciwbólowe tego oleju. Porcja 4 łyżek (50 ml) ma działanie porównywalne do jednej dziesiątej dawki ibuprofenu dla dorosłego.
- Skóra – jako źródło witaminy E i innych antyoksydacyjnych związków oliwa zwalcza wolne rodniki i spowalnia starzenie się skóry, kuracja pomaga też spłycić zmarszczki i ujędrnić skórę twarzy oraz ciała. Warto stosować ją więc w domowych kosmetykach.
Choć oliwa to produkt energetyczny, bo łyżka to 90-120 kcal, najlepiej zastąpić nią tłuszcze spożywane zwyczajowo w diecie, by nie zwiększać kaloryczności menu. Można też włączyć ją do menu w miejscu słodyczy, Wtedy może szczególnie pomóc w utracie nadmiernej masy ciała, ponieważ ma korzystny wpływ na obniżenie apetytu oraz glikemii, a to z kolei ułatwia spalanie tłuszczu w organizmie.
Źródła: