Spis treści
Myć czy nie myć? Często stajemy przed tym pytaniem sięgając po różne produkty spożywcze. Umycie części z nich może prowadzić do rozprzestrzeniania się w naszej kuchni groźnych bakterii, z kolei nie umycie innych – do zarażenia się pasożytami np. glistą ludzką lub lamblią albo do niestrawności spowodowanej pozostałościami pestycydów. Zobacz, jak należy obchodzić się z produktami, które najczęściej budzą nasze wątpliwości.
Czy myć mięso i ryby?
W pierwszym odruchu wydaje nam się, że powinniśmy umyć świeże mięso. Według naukowców nie jest to jednak wskazane! Badania pokazują, że podczas mycia mięsa drobiowego, doprowadzamy do rozprzestrzeniania się bakterii po kuchni. W 60 proc. przypadków trafiają one do zlewu, a w kolejnych 26 proc. do innych potraw. W kurczaki znaleźć się mogą bakterie Campylobacter, powodujące ostre zapalenie żołądka, a także pałeczki salmonelli i zgorzeli gazowej (Clostridium perfringens).
Najbezpieczniejszym sposobem zabicia wszystkich bakterii znajdujących się w mięsie jest doprowadzenie go do odpowiedniej temperatury wewnętrznej. Wołowina, wieprzowina, jagnięcina i cielęcina (steki, pieczenie i kotlety) są bezpieczne do spożycia po obróbce w temperaturze powyżej 62 stopni Celsjusza. Mielone mięso można bezpiecznie jeść po przygotowaniu w temperaturze powyżej 71 stopni, a drób (cały lub mielony) jest bezpieczny do spożycia w temperaturze ponad 73 stopni Celsjusza.
Sytuacja wygląda podobnie w kwestii ryb – nie ma potrzeby mycia ich przed obróbką cieplną. Jedynie kupione świeże małże, ostrygi i przegrzebki, należy opłukać z piasku i brudu. Czy myć mięso przed mrożeniem? Także nie. Należy najpierw schodzić je w lodówce i jak najszybciej umieścić w zamrażarce.
Czy myć sałatę „gotową do spożycia”?
Jeśli na opakowaniu sałaty znajduje się informacja, mówiąca o tym, że była już umyta, nie ma potrzeby mycia jej po raz drugi. Wiele gotowych do spożycia sałat jest czyszczona nawet trzykrotnie w celu usunięcia z niej wszystkich zanieczyszczeń.
Czy myć jajka przed użyciem?
Jajka pochodzące od certyfikowanych producentów są czyszczone w sposób, który nie narusza naturalnej warstwy chroniącej skorupkę przed przeniknięciem bakterii do wewnątrz jajka. Przed schowaniem jajek do lodówki, a także przed ich użyciem nie ma potrzeby ich ponownego mycia.
Czy myć pieczarki przed dodaniem do potrawy?
Mycie grzybów jest zalecane, ale powinniśmy robić to tak, aby uniknąć nasiąkania przez nie wodą. Te kupione w sklepie wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką. Zbierane w lesie należy oczyścić, a następnie namoczyć w osolonej letniej wodzie przez 30 minut, a na koniec spłukać czystą wodą.
Czy trzeba myć awokado i banany?
Wszystkie owoce, które jemy bez skórki – melony, banany, awokado – i tak należy umyć przed spożyciem, aby uniknąć przenoszenia znajdujących się na zewnętrznej warstwie brudu, bakterii i np. pozostałości pestycydów do miąższu.
Czy należy myć puszki z napojami?
Przed wypiciem napoju z puszki należy ją bezwzględnie umyć wodą z mydłem, aby pozbyć się bytujących na jej powierzchni drobnoustrojów.
Jak prawidłowo myć owoce i warzywa?
Najpierw dokładnie umyj ręce gorącą wodą z mydłem. Następnie użyj czystej, zimnej wody do umycia produktu i osusz go ręcznikiem papierowym. Do umycia warzyw i owoców o grubej skórce np. jabłek czy melonów użyj dodatkowo czystej szczotki. Kalafiora, brokuły i sałatę zanurz przez 2 minuty w zimnej wodzie. Delikatne owoce jagodowe umieść na sitku i spryskaj wodą destylowaną tuż przed ich spożyciem.
Pamiętaj, aby dokładnie wyczyścić i zdezynfekować każdą powierzchnię, która miały potencjalny kontakt z surowym mięsem. Wyczyść zlewozmywak i blaty gorącą wodą z mydłem, a następnie zastosuj środek dezynfekujący. Zawsze, natychmiast po kontakcie z surowym mięsem umyj ręce gorącą wodą z mydłem.
Źródła: