Spis treści
Czym w ogóle jest cholesterol?
Cholesterol to substancja niezbędna w organizmie, złożona ze związków tłuszczowych w postaci steroli. To podstawowy składnik do budowy błon komórek i struktur mózgu, a także hormonów i innych związków. Aż 23 proc. jego całkowitej ilości znajdującej się w ciele, która u dorosłego mężczyzny wynosi ok. 35 g, znajduje się w mózgu.
Choć cholesterol jest spożywany wraz z produktami odzwierzęcymi, organizm wytwarza go też samodzielnie w ilości ok. 1 g na dobę, przy czym ok. 80 proc. tej ilości pochodzi z wątroby i jelit. Związek jest też syntetyzowany w mózgu, nadnerczach i narządach rozrodczych, część pochodzi też z recyclingu własnych tkanek organizmu.
Zobacz także: Żółty tłuszcz z żył zbiera się w workach. Innowacyjny zabieg oczyszcza krew ze złego cholesterolu
Złogi cholesterolu w naczyniach krwionośnych przyczyniają się do rozwoju miażdżycy – choroby, na którą umiera w Polsce najwięcej osób zaraz po chorobie wieńcowej serca, jego niewydolności czy zawale, do których też sama prowadzi. Związek ten nie jest jednak bezpośredni, przez co na temat cholesterolu powstało wiele mitów.
Zobacz w galerii, jaki naprawdę jest wpływ cholesterolu na zdrowie i rozwój miażdżycy.
Sprawdź też:
Jak działa „dobry” i „zły” cholesterol?
Transport cholesterolu we krwi odbywa się w formie lipoprotein, czyli połączeń z białkami zwanych apoliporoteinami, a także fosfolipidami i trójglicerydami (tłuszczami właściwymi). Wyróżnia się dwa najważniejsze rodzaje tych związków zawierających duże ilości cholesterolu, które mają odmienne działanie w organizmie:
- „zły” cholesterol LDL – lipoproteina o niskiej gęstości (ang. low-density lipoprotein) – ta lipoproteina przenosi cholesterol z wątroby do komórek, a obecność jego dużej ilości we krwi ma związek z odkładaniem się cholesterolu we włóknach mięśni gładkich ścian tętnic; następnie w procesie ich wapnienia i sztywnienia powstaje płytka miażdżycowa i dochodzi do zwężania się światła naczyń krwionośnych.
- „dobry” cholesterol HDL – lipoproteina o wysokiej gęstości (ang. high-density lipoprotein) – ten rodzaj cząsteczek wiąże cholesterol we krwi i transportuje go do wątroby, a jego wysokie stężenie względem frakcji LDL ma działanie ochronne przed miażdżycą.
Zawartość obu frakcji cholesterolu, a także ich sumy (cholesterol całkowity) oraz trójglicerydów to tzw. lipidogram krwi – badanie, które powinno być wykonywane profilaktycznie już przed 40. rokiem życia. To bardzo ważne, bo zbyt wysoki cholesterol z czasem prowadzi do zagrażających życiu chorób.
O cholesterolu mówi się jednak tak wiele, że nie zwracamy na niego należytej uwagi – a także często powielamy mity. Należą do nich nawet stwierdzenia naukowe uznawane jeszcze kilka dekad temu, warto więc być na czasie.
Poznaj fakty i mity o cholesterolu. Sprawdź, czy i jak szkodzi zdrowiu, od czego zależy jego stężenie we krwi, a przede wszystkim – jak uchronić się przed miażdżycą i zadbać o zdrowe serce!