Czy cholesterol jest naprawdę szkodliwy? Zobacz fakty i mity na temat cholesterolu i miażdżycy. Sprawdź, jak skutecznie chronić swoje serce

Anna Rokicka-Żuk
Cholesterol to niezbędny składnik w organizmie, a jego związek z rozwojem miażdżycy i chorób serca jest bezpośredni. Dlatego wiele stwierdzeń na jego temat nie jest do końca prawdziwych. Zobacz fakty i mity na temat cholesterolu. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Cholesterol to niezbędny składnik w organizmie, a jego związek z rozwojem miażdżycy i chorób serca jest bezpośredni. Dlatego wiele stwierdzeń na jego temat nie jest do końca prawdziwych. Zobacz fakty i mity na temat cholesterolu. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. yuliadavidovich/123RF
Cholesterol to grupa związków lipidowych we krwi, które wpływają na ryzyko rozwoju miażdżycy, a także jej powikłań w postaci chorób sercowo-naczyniowych. Choć zatykająca arterie substancja tłuszczowa ma tak wielki wpływ na nasze zdrowie i życie, na jej temat wciąż krąży wiele mitów. Wyjaśniamy, jaka jest rzeczywista rola cholesterolu w rozwoju miażdżycy oraz jak skuteczniej chronić swój układ krążenia przed rozwojem poważnych schorzeń.

Spis treści

Czym w ogóle jest cholesterol?

Cholesterol to substancja niezbędna w organizmie, złożona ze związków tłuszczowych w postaci steroli. To podstawowy składnik do budowy błon komórek i struktur mózgu, a także hormonów i innych związków. Aż 23 proc. jego całkowitej ilości znajdującej się w ciele, która u dorosłego mężczyzny wynosi ok. 35 g, znajduje się w mózgu.

Choć cholesterol jest spożywany wraz z produktami odzwierzęcymi, organizm wytwarza go też samodzielnie w ilości ok. 1 g na dobę, przy czym ok. 80 proc. tej ilości pochodzi z wątroby i jelit. Związek jest też syntetyzowany w mózgu, nadnerczach i narządach rozrodczych, część pochodzi też z recyclingu własnych tkanek organizmu.

Zobacz także: Żółty tłuszcz z żył zbiera się w workach. Innowacyjny zabieg oczyszcza krew ze złego cholesterolu

Złogi cholesterolu w naczyniach krwionośnych przyczyniają się do rozwoju miażdżycy – choroby, na którą umiera w Polsce najwięcej osób zaraz po chorobie wieńcowej serca, jego niewydolności czy zawale, do których też sama prowadzi. Związek ten nie jest jednak bezpośredni, przez co na temat cholesterolu powstało wiele mitów.

Zobacz w galerii, jaki naprawdę jest wpływ cholesterolu na zdrowie i rozwój miażdżycy.

Sprawdź też:

Jak działa „dobry” i „zły” cholesterol?

Transport cholesterolu we krwi odbywa się w formie lipoprotein, czyli połączeń z białkami zwanych apoliporoteinami, a także fosfolipidami i trójglicerydami (tłuszczami właściwymi). Wyróżnia się dwa najważniejsze rodzaje tych związków zawierających duże ilości cholesterolu, które mają odmienne działanie w organizmie:

  • „zły” cholesterol LDL – lipoproteina o niskiej gęstości (ang. low-density lipoprotein) – ta lipoproteina przenosi cholesterol z wątroby do komórek, a obecność jego dużej ilości we krwi ma związek z odkładaniem się cholesterolu we włóknach mięśni gładkich ścian tętnic; następnie w procesie ich wapnienia i sztywnienia powstaje płytka miażdżycowa i dochodzi do zwężania się światła naczyń krwionośnych.
  • „dobry” cholesterol HDL – lipoproteina o wysokiej gęstości (ang. high-density lipoprotein) – ten rodzaj cząsteczek wiąże cholesterol we krwi i transportuje go do wątroby, a jego wysokie stężenie względem frakcji LDL ma działanie ochronne przed miażdżycą.

Czytaj też: Zioła na cholesterol, miażdżycę i polecane po zawale serca. Po te herbatki warto sięgać, aby naturalnie wspomóc pracę układu krążenia

Zawartość obu frakcji cholesterolu, a także ich sumy (cholesterol całkowity) oraz trójglicerydów to tzw. lipidogram krwi – badanie, które powinno być wykonywane profilaktycznie już przed 40. rokiem życia. To bardzo ważne, bo zbyt wysoki cholesterol z czasem prowadzi do zagrażających życiu chorób.

O cholesterolu mówi się jednak tak wiele, że nie zwracamy na niego należytej uwagi – a także często powielamy mity. Należą do nich nawet stwierdzenia naukowe uznawane jeszcze kilka dekad temu, warto więc być na czasie.

Poznaj fakty i mity o cholesterolu. Sprawdź, czy i jak szkodzi zdrowiu, od czego zależy jego stężenie we krwi, a przede wszystkim – jak uchronić się przed miażdżycą i zadbać o zdrowe serce!

Miej ciśnienie pod kontrolą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia