Sposoby na wysoki cholesterol. Tak obniżysz go za pomocą prostych zmian, nie tylko w diecie

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wysoki cholesterol to stan, w którym łatwo o rozwój miażdżycy i chorób serca. Aby obniżyć podniesiony poziom „złego” cholesterolu, nie trzeba od razu brać leków. Są inne sposoby, by poprawić wyniki lipidogramu, i to nie tylko dietetyczne.

Spis treści

Czym jest wysoki cholesterol?

Wysoki cholesterol, jak nazywa się hipercholesterolemię, to podniesione stężenie cholesterolu całkowitego we krwi ponad normę wynoszącą 3,0-4,9 mmol/l (114-190 mg/dl) oraz cholesterolu LDL. Frakcja ta stanowi „zły rodzaj” związku transportowany z wątroby, gdzie powstaje. Łatwo ulega utlenianiu i odkładaniu w naczyniach krwionośnych jako płytka miażdżycowa, przyczyniając się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Wysoki cholesterol nie jest po prostu nieprawidłowym wynikiem badania. To także sygnał o przewlekłych zaburzeniach gospodarki lipidowej organizmu, które zagrażają sercu
Wysoki cholesterol nie jest po prostu nieprawidłowym wynikiem badania. To także sygnał o przewlekłych zaburzeniach gospodarki lipidowej organizmu, które zagrażają sercu toeytoey, jarun011-małe/Getty Images

Prawidłowy poziom cholesterolu LDL zależy od ryzyka sercowo-naczyniowego. U osób zdrowych maksymalne stężenie to 3 mmol/l (115 mg/dl), jednak przy dużym zagrożeniu trzeba obniżyć go do 2,6 mmol/L (100 mg/dl) lub nawet bardziej.

W skład cholesterolu całkowitego wchodzi jeszcze frakcja HDL. Odpowiada za transport cholesterolu do wątroby, a więc jego usuwanie z krwiobiegu. Działa więc ochronnie, przez co wysoki cholesterol HDL jest pożądany.

Na ryzyko chorób układu krążenia wpływa ponadto zawartość trójglicerydów we krwi (wraz z wymienonymi rodzajami cholesterolu oznacza się je w badaniu zwanym lipidogramem). Najczęściej jest podwyższona wraz z LDL, a interwencje obniżające cholesterol obniżają również stężenie lipidów.

Jak się okazuje, na wysoki cholesterol działają nie tylko leki. Te powinny być przyjmowane, gdy proste zmiany stylu życia nie przynoszą efektów. To w nawykch leży źródło zaburzeń godpodarki lipidowej, dlatego właśnie od nich trzeba zacząć działania.

Jakie tłuszcze przy wysokim cholesterolu?

Przy wysokim cholesterolu nie są polecane tłuszcze bogate w cholesterol, a więc te zwierzęce, obecne w mięsie, jajach czy mleku. Poziom cholesterolu we krwi nie zależy jednak bezpośrednio od jego spożycia w diecie, bo związek obecny we krwi jest wytwarzany w wątrobie. Na jej pracę wpływa jednak nadmiar tego związku, a także nasyconych kwasów tłuszczowych. Te natomiast są typowe właśnie dla tłuszczów zwierzęcych (oraz kokosowego).

Obniżenie spożycia tych tłuszczów do ilości zapewniającej 7 proc. energii w diecie (ok. 15 g w menu 2 tys. kcal) pomaga obniżyć cholesterol LDL o 8-10 procent.

Cholesterol obniżają też tłuszcze wielonienasycone, zwłaszcza omega-3, które nie mają wprawdzie wpływu na poziom LDL, ale obniżają wysokie trójglicerydy i podwyższają poziom HDL. Spadek cholesterolu LDL zapewniają natomiast fitosterole zawarte w warzywach, owocach czy nasionach roślin strączkowych, a także dodane do produktów takich, jak margaryny. Drugą grupą takich związków są różne rodzaje błonnika rozpuszczalnego w wodzie. Aby natomiast zadziałać całościowo na lipidogram od strony menu, warto zmienić dietę na śródziemnomorską.

Są też niedietetyczne sposoby na wysoki cholesterol, które przynoszą szczególne korzyści wraz z lepszym menu. Nie chodzi wcale o suplementy diety czy zioła na cholesterol!

Jak obniżyć cholesterol domowymi sposobami poza dietą?

Wysoki cholesterol to skutek zaburzeń gospodarki lipidowej w organizmie, na którą działa nie tylko dieta. Ważne są też inne czynniki, które wpływają m.in. na pracę wątroby, wydzielanie hormonów czy stres oksydacyjny w organizmie.

  • Poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów można obniżyć aktywnością fizyczną, która podwyższa jednocześnie stężenie dobrego cholesterolu HDL.

  • Aby zbić cholesterol, warto schudnąć. Pozbycie się nadwagi prowadzi do spadku poziomu LDL i wzrostu HDL.

  • W poprawie lipidiogramu pomaga rzucenie palenia. Prowadzi do wzrostu ilości ochronnej frakcji cholesterolu HDL we krwi, co pomaga obniżać stężenie LDL. Natomiast palenie obniża HDL o ok. 8 proc., a zwiększa LDL o 2 proc., a trójglicerydy – o 11 procent.

  • Na wysoki cholesterol LDL i całkowity poleca się regularny sen. Co najmniej 7 godzin dziennie pomaga obniżyć te wskaźniki we krwi.

  • Przy wysokim cholesterolu LDL trzeba zadbać o relaks. Chroniczny stres jest bowiem źródłem wysokich wyników stężenia tego parametru (zwiększa go o 5 mg/dl), a także obniżenia frakcji HDL (o 1,6 mg/dl).

  • Aby mieć lepszy wynik badania cholesterolu LDL, warto zredukować spożycie alkoholu. Przekłada się ono również na wyższe stężenie cholesterolu całkowitego i trójglicerydów. Zmniejszenie ilości w wieku do 65. roku życia do 1 porcji dla kobiet i 2 dla mężczyzn pomaga natomiast podnieść poziom cholesterolu frakcji HDL.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia