Wysoki cholesterol – objawy zobaczysz w oczach. Mroczki, grudki i niewyraźne widzenie mogą świadczyć o wysokim poziomie cholesterolu LDL

Marta Siesicka-Osiak
Każda zmiana w obrębie oczu powinna być skonsultowana z okulistą. Może świadczyć nie tylko o chorobie narządu wzroku, ale także o schorzeniach innych organów.
Każda zmiana w obrębie oczu powinna być skonsultowana z okulistą. Może świadczyć nie tylko o chorobie narządu wzroku, ale także o schorzeniach innych organów. peakSTOCK/GettyImages
Szacuje się, że ponad połowa Polaków ma zbyt wysoki poziom cholesterolu, ale większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. Dlaczego? Ponieważ w większości przypadków nie daje on wyraźnych objawów, dlatego nazywany jest „cichym zabójcą”. Jego oznak można jednak doszukiwać się np. w oczach. Czy grudki na powiece i mroczki przed oczami mogą świadczyć o problemach z cholesterolem? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, podejrzewając hipercholesterolemię.

Spis treści

Czym jest cholesterol i jakie objawy daje jego zbyt wysoki poziom?

Cholesterol to organiczny związek chemiczny, który odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Jest niezbędny do produkcji hormonów steroidowych, bierze także udział w syntezie witaminy D3 oraz w procesie trawienia spożytych tłuszczów. Ponadto jest budulcem błon komórkowych i jako składnik otoczki mielinowej komórek nerwowych wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Jednak jego nadmiar może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Sprawdź: Cholesterol całkowity i trójglicerydy mogą wskazywać na ryzyko alzheimera

Wyróżniamy dwa rodzaje cholesterolu: „dobry” (HDL) i „zły” (LDL), którego stężenie we krwi należy kontrolować. Podwyższenie poziomu cholesterolu frakcji LDL często nie daje żadnych wyraźnych oznak, do czasu aż dojdzie do rozwinięcia miażdżycy, a co za tym idzie, poważnych chorób: zawału serca, zatoru płucnego czy udaru mózgu.

Zobacz: Dlaczego po statynach bolą mięśnie? Naukowcy podali powód: leki obniżające cholesterol rozregulowują układ endokannabinoidowy, który hamuje stan zapalny

Objawy zbyt dużego stężenia cholesterolu we krwi można jednak zauważyć, gdy pojawiają się m.in. dyskomfort związany z obrzękiem, marznięciem i skurczami nóg i stóp oraz np. ból w klatce piersiowej spowodowany zwężeniem tętnic. Przy hipercholesterolemii – przewlekłym przekroczeniu norm stężenia cholesterolu we krwi – może również występować problem z gojeniem się ran, w szczególnie tych znajdujących się na nogach.

6 ziół, które łagodnie obniżą poziom cholesterolu i wspomogą pracę serca

6 ziół, które łagodnie obniżą poziom cholesterolu i wspomogą pracę serca

Jak obniżyć cholesterol? Zastanawiają się nad tym codziennie miliony ludzi na świecie. Nie lekceważ tego problemu, bo wysoki cholesterol znacznie zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy, a tym samym chorób ...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Wysoki poziom cholesterolu widać w oczach. Na co zwrócić uwagę?

Mniej specyficzne objawy wysokiego stężenia cholesterolu we krwi można zaobserwować, przyglądając się oczom. U osób, u których dochodzi do zbyt dużego stężenia poziomu cholesterolu we krwi, mogą pojawiać się następujące objawy:

  1. Rąbek starczy rogówki (Arcus senilis) to biała, jasnoszara lub niebieskawa obwódka pojawiająca się wokół tęczówki, na początku może obejmować tylko część na górze i dole rogówki, aby następnie objąć całą tęczówkę. Jego powstawanie spowodowane jest wyciekiem lipoprotein z naczyń włosowatych rąbka do zrębu rogówki. U osób obciążanych genetycznie wysokim poziomem cholesterolu może świadczyć o jego nieprawidłowym stężeniu.
  2. Kępki żółte, żółtaki (xanthelasma), czyli żółte grudki występujące zazwyczaj na powiekach lub wokół nich, mogą także pojawić się na łokciach i w okolicy ścięgien Achillesa. Ich pojawienie się związane jest z odkładaniem się złogów cholesterolu w skórze. U około połowy osób z żółtakami mają one związek ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu.
  3. Męty w oku nazywane popularnie mroczkami, to szare lub czarne plamki, punkty czy nitki, które widzimy poruszając gałkami ocznymi. Zazwyczaj są to mikroskopijne włókienka kolagenowe zawieszone w ciele szklistym oka, których przybywa wraz z wiekiem i rozrzedzaniem się substancji galaretowatej wypełniającej gałkę oczną. Ich obecność może także wskazywać na podwyższony poziom cholesterolu. Mogą bowiem innymi produktami przemiany materii, np. kryształami cholesterolu, które przedostają się z naczyń krwionośnych do ciała szklistego oczu.
  4. Niedrożność żył siatkówki może wystąpić w momencie, kiedy dojdzie do zablokowania przepływu krwi w żyle doprowadzającej ją do oka, co prowadzi do wylewu krwi do siatkówki. Towarzyszyć mogą temu ból, niewyraźne widzenie w jednym oku oraz pojawienie się ciemnych plam w polu widzenia. W najgorszym wypadku „udar oka” może pogorszyć widzenie lub prowadzić do utraty wzroku. Badania pokazują, że wysoki poziom cholesterolu występuje dwa razy częściej u chorych z niedrożnością żyły ośrodkowej siatkówki w porównaniu do zdrowych osób.
Naturalne sposoby na podwyższony cholesterol

Naturalne sposoby na podwyższony cholesterol

Wysoki poziom cholesterolu to powszechny problem, który dotyczy coraz to młodszych osób. Na wzrost jego stężenia wpływa przede wszystkim niewłaściwa dieta obfitująca w tłuszcze nasycone i cholesterol,...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Soczewki kontaktowe w okazyjnych cenach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia