Spis treści
Czy suplementy na „zdrowe serce” rzeczywiście obniżają poziom cholesterolu?
Powszechnie wiadomo, że do utrzymania cholesterolu na właściwym poziomie niezbędna jest odpowiednia profilaktyka, która polega na zastosowaniu zbilansowanej diety z ograniczeniem nasyconych kwasów tłuszczowych, utrzymaniu prawidłowej masy ciała i uprawianiu umiarkowanej aktywności fizycznej.
Jednak coraz więcej osób decyduje się na przyjmowanie różnego rodzaju suplementów, które często opisywane są jako preparaty na „zdrowe serce”. Warto wspomnieć, że suplementy diety, w porównaniu do leków nie muszą przechodzić szczegółowych badań dotyczących ich składu i bezpieczeństwa na organizm człowieka. Dlatego taki preparat nie zawsze zawiera dokładnie taki sam skład i dawkę, jak podano na opakowaniu – wyjątek stanowią przebadane suplementy z certyfikatem jakości.
Sprawdź też: Wysoki cholesterol może być dziedziczny. Sprawdź, na czym polega hipercholesterolemia
W najnowszych badaniach naukowcy postanowili sprawdzić, czy popularne suplementy stosowane na obniżenie cholesterolu rzeczywiście są tak skuteczne jak rozuwastatyna, czyli specjalistyczny lek obniżający cholesterol we krwi. Eksperci udowodnili, że 6 popularnych preparatów nie dorównuje działaniu rozuwastatyny, a nawet nie wykazuje większego działania niż tabletki placebo.
Wśród tych suplementów, które nie wykazały lepszego działania niż statyny wymienia się:
- olej rybi,
- cynamon,
- czosnek,
- kurkumę,
- sterole roślinne,
- czerwone drożdże.
– Badanie wykazało, że testowane suplementy nie radziły sobie lepiej niż placebo przy obniżaniu poziomu LDL. Jednak rozuwastatyna obniżyła poziom LDL o 37,9 proc. w porównaniu z placebo – skomentowali autorzy badania.
Przyjmowanie suplementów diety a poziom cholesterolu we krwi
Na potrzeby badania naukowcy przez 4 tygodnie śledzili poziom cholesterolu LDL u osób w wieku 40-75 lat. Stężenie LDL wahało się od 70 mg/dl do 189 mg/dl. Na podstawie tych wyników eksperci oszacowali, że ryzyko rozwoju miażdżycy u uczestników w ciągu najbliższych 10 lat wynosiło od 5 do 20 proc.
Badacze losowo wybrali uczestników, którzy przyjmowani placebo każdego dnia, 5 mg rozuwastatyny lub dzienną dawkę jednego z suplementów:
- 2 400 mg oleju rybnego,
- 2 400 mg cynamonu,
- 5 000 mcg czosnku,
- 4 500 mg kurkumy,
- 1 600 mg steroli roślinnych,
- 2 400 mg czerwonych drożdży.
Pod koniec badania eksperci zauważyli, że u osób stosujących rozuwastatynę poziom cholesterolu spadł o blisko 40 proc., natomiast u osób przyjmujących placebo lub suplementy nie wykazano tej zależności. Co ciekawe, uczestnicy przyjmujący satyny dodatkowo cechowali się 19 proc. niższym poziomem trójglicerydów we krwi. Ciekawym wnioskiem z badania jest również to, że tylko ekstrakt z czosnku wpłynął na podwyższenie poziomu cholesterolu frakcji HDL.
— Oczywiście, nie każdy musi przyjmować statyny, ale osoby z podwyższonym poziomem LDL i podwyższonym wysokim ryzykiem chorób sercowo-naczyniowym powinny przynajmniej porozmawiać z lekarzem na temat potencjalnych korzyści terapii statynami, oczywiście w połączeniu z wyborem zdrowego stylu życia. Natomiast nie widzę żadnych korzyści w przyjmowaniu suplementu dla „zdrowia serca” — skomentował dr Luke Laffin, współdyrektor Centrum Zaburzeń Ciśnienia Krwi w Ohio.
Eksperci sugerują, że wyżej wymienione suplementy diety być może przy dłuższym okresie stosowania wpływałyby na obniżenie poziomu cholesterolu frakcji LDL we krwi, jednak istnieje konieczność dalszych i dłuższych badań, które pozwoliłyby lepiej poznać uzyskane zależności. Jednak najlepszym sposobem na obniżenie poziomu cholesterolu jest stosowanie zbilansowanej diety i uprawianie umiarkowanego wysiłku fizycznego.
Sposoby na naturalne obniżenie cholesterolu i profilaktykę miażdżycy
Cholesterol to wbrew pozorom bardzo ważny związek, który w organizmie pełni wiele funkcji. Przede wszystkim odpowiada za produkcję hormonów płciowych i ochronę błon komórkowych przed uszkodzeniem. Warto również wspomnieć, że cholesterol wchodzi w skład żółci, która wspiera proces trawienia tłustych i ciężkostrawnych produktów.
Cholesterol można podzielić na dwa rodzaje:
- HDL, czyli „dobry”,
- LDL – „zły”.
To właśnie nadmiar LDL jest groźny dla zdrowia, ponieważ zwiększa ryzyko rozwoju wielu poważnych chorób, w tym miażdżycy, zawału serca, udaru mózgu, a także zakrzepicy żył głębokich. Lekarze zalecają, aby poziom „złego” cholesterolu we krwi utrzymywać poniżej 115 mg/dl.
Jak w naturalny sposób obniżyć poziom cholesterolu? Poniżej przedstawiamy kilka zasad:
- Ogranicz spożycie produktów obfitujących w tłuszcze zwierzęce: smalec, słonina, boczek, baleron, kiełbasy, tłuste kawałki mięsa wieprzowego i wołowego.
- Unikaj potraw smażonych na głębokim tłuszczu.
- Unikaj produktów typu fast-food.
- Utrzymuj prawidłową masę ciała.
- Uprawiaj umiarkowaną aktywność fizyczną minimum 30 minut dziennie.
- Wprowadź do diety produkty z dużą zawartością błonnika lub kwasów omega-3: tłuste ryby morskie, surowe warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste.
- Możesz wspomagać się również herbatkami na wysoki cholesterol: karczoch zwyczajny, ostropest plamisty, czarnuszka siewna, len zwyczajny, kozieradka pospolita, imbir lekarski.