Wysoki poziom cholesterolu LDL i nadciśnienie tętnicze zwiększają ryzyko chorób układu krążenia, w tym zawału serca oraz udaru mózgu

Agata Siemiaszko
Wysokie ciśnienie tętnicze krwi ma obecnie 10 mln Polaków, a na miażdżycę choruje blisko 700 tys. osób. To pokazuje, jak poważnym problemem zdrowotnym w naszym kraju są schorzenia układu sercowo-naczyniowego.
Wysokie ciśnienie tętnicze krwi ma obecnie 10 mln Polaków, a na miażdżycę choruje blisko 700 tys. osób. To pokazuje, jak poważnym problemem zdrowotnym w naszym kraju są schorzenia układu sercowo-naczyniowego. GlobalStock/GettyImages
Nadciśnienie tętnicze krwi i miażdżyca to jedne z najczęstszych schorzeń układu sercowo-naczyniowego. W profilaktyce tych chorób ważna jest zmiana stylu życia, zbilansowana dieta, utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz regularne badanie ciśnienia i poziomu cholesterolu we krwi. W najnowszych badaniach udowodniono, że równoczesne występowanie nadciśnienia tętniczego i wysokiego cholesterolu może zwiększać ryzyko rozwoju zawału serca i udaru mózgu.

Spis treści

Nadciśnienie i wysoki cholesterol zwiększają ryzyko rozwoju chorób krążeniowych

Choroby układu krążenia to główna przyczyna hospitalizacji w Polsce. Szacuje się, że obecnie w naszym kraju na różne schorzenia układu sercowo-naczyniowego co roku umiera blisko 175 tys. osób. Wśród najczęstszych jednostek chorobowych wymienia się:

  • nadciśnienie tętnicze krwi,
  • miażdżycę,
  • zawał serca,
  • niewydolność krążenia,
  • udar mózgu.

Sprawdź: Cholesterol całkowity i trójglicerydy mogą wskazywać na ryzyko alzheimera

W profilaktyce tych schorzeń najważniejsza jest zmiana stylu życia, w tym stosowanie odpowiedniej diety z ograniczeniem cukru, soli i tłuszczy zwierzęcych, utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz uprawianie umiarkowanej aktywności fizycznej. Dodatkowo warto również wykonywać regularne badania ciśnienia tętniczego w obu rękach oraz morfologię krwi z uwzględnieniem ilości cholesterolu całkowitego, LDL i HDL, a także trójglicerydów.

By sprawdzić wpływ cholesterolu frakcji LDL i HDL na ryzyko chorób krążeniowych, naukowcy postanowili przeanalizować dane pochodzące z Wieloetnicznego Badania Miażdżycy (MESA) od ponad 6,6 tys. osób. Średni wiek uczestników wynosił 62 lata, a u każdego z nich oceniono poziom lipoprotein z podziałem na frakcje. Następnie uczestników podzielono na 4 grupy pod względem ilości cholesterolu oraz występowania nadciśnienia tętniczego krwi:

  • 1 grupa – LDL < 50 mg/dl bez nadciśnienia tętniczego,
  • 2 grupa – LDL > 50 mg/dl bez nadciśnienia tętniczego,
  • 3 grupa – LDL < 50 mg/dl z nadciśnieniem tętniczym,
  • 4 grupa – LDL >50 mg/dl z nadciśnieniem tętniczym.

Przez okres 14 lat uczestników obserwowano i notowano ewentualne incydenty krążeniowe, takie jak udar mózgu i zawał serca. Jak się okazało, osoby z nadciśnieniem tętniczym krwi wykazywały większe ryzyko zawału i udaru niż osoby bez nadciśnienia.

– Odkryliśmy, że wśród osób z nadciśnieniem tętniczym, które nigdy wcześniej nie doświadczyły udaru lub zawału serca, cholesterol frakcji LDL wydaje się zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i ryzyko poważnego zdarzenia sercowo-naczyniowego, takiego jak zawał serca lub udar mózgu – stwierdził główny autor badania dr Rishi Rikhi, specjalista medycyny sercowo-naczyniowej z Karolini Północnej.

Jak wysoki cholesterol wpływa na ryzyko zawału serca i udaru mózgu?

Wysoki poziom cholesterolu LDL we krwi powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych, a także zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy, a w konsekwencji nadciśnienia tętniczego krwi. W licznych badaniach wykazano, że ciśnienie powyżej 140/85 może odpowiadać za rozwój 36 proc. wszystkich udarów mózgu oraz 25 proc. choroby niedokrwiennej serca. Natomiast inne badanie udowodniło, że chorzy na nadciśnienie tętnicze krwi, którzy regularnie palą papierosy często cierpią na brak równowagi poziomu cholesterolu między frakcjami LDL i HDL.

Dowiedz się więcej: Miód jest dobry na serce. Obniża poziom cholesterolu we krwi i reguluje ciśnienie

Nieleczona hipercholesterolemia i wysokie ciśnienie mogą zatem wyrządzić wiele szkód w organizmie. W najnowszym badaniu udowodniono, że równoczesne występowanie nadciśnienia i hipercholesterolemii wiąże się z trzykrotnie wyższym ryzykiem rozwoju zawału serca i udaru mózgu.

Dodatkowo zaobserwowano, że osoby z prawidłowym poziomem cholesterolu LDL we krwi, ale z wysokim ciśnieniem wykazują dwukrotnie wyższe ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych niż osoby bez nadciśnienia i z prawidłowym poziomem lipoprotein. Naukowcy podkreślają również, że taką zależność znacznie częściej obserwowano u mężczyzn niż u kobiet.

– Podwyższone ciśnienie krwi powoduje zwiększoną pracę nad sercem i naczyniami krwionośnymi. Z biegiem czasu ta stała siła uszkadza wnętrze tętnic i sprzyja dysfunkcji śródbłonka. W przypadku wysokiego poziomu cholesterolu jest to dodatkowo przyspieszane, a gdy płytki gromadzą się w tętnicach, stają się jeszcze bardziej zwężone. Gdy występuje blokada, zwiększa to tylko ciśnienie w środku naczyń, więc istnieje błędne koło, w którym wysokie ciśnienie krwi i cholesterol razem znacznie zwiększają ryzyko sercowo-naczyniowe – podsumował dr Hassan Kamran, kardiolog z Teksasu.

Naukowcy są zgodni, że istnieje potrzeba dalszych badań, które pozwoliłyby lepiej zrozumieć uzyskane zależności. Jednak wyniki analizy uświadamiają, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna, polegająca na leczeniu zaburzeń lipidowych i wyrównaniu ciśnienia tętniczego krwi.

Jak obniżyć poziom cholesterolu i wyrównać ciśnienie tętnicze krwi?

W zapobieganiu rozwojowi miażdżycy i nadciśnienia tętniczego krwi niezbędna jest odpowiednia profilaktyka zdrowotna i zmiana stylu życia. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych rad, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju tych chorób:

  • unikaj produktów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe – smażone mięso, tłuste kawałki mięsa, boczek, słonina, smalec, śmietana 30 proc. zaw. tł.,
  • unikaj soli i produktów dosalanych,
  • unikaj cukru i produktów dosładzanych,
  • spożywaj minimum 500 g owoców i warzyw dziennie,
  • spożywaj minimum 1,5 litra wody dziennie,
  • wprowadź do jadłospisu produkty bogate w kwasy omega-3 np. pestki i nasiona, oleje roślinne i tłuste ryby morskie,
  • uprawiaj umiarkowaną aktywność fizyczną na poziomie minimum 5000 kroków dziennie,
  • wysypiaj się – do unormowania ciśnienia tętniczego krwi potrzebne jest 7-8 godzin snu dziennie.
  • unikaj przewlekłego stresu.
Dodaj firmę Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia