„Dobry” cholesterol może zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera. Dlaczego warto jeść produkty zwiększające stężenie cholesterolu HDL?

Agata Siemiaszko
Zbilansowana dieta, która jest źródłem kwasów omega-3 może w skuteczny sposób zwiększyć stężenie cholesterolu frakcji HDL w organizmie.
Zbilansowana dieta, która jest źródłem kwasów omega-3 może w skuteczny sposób zwiększyć stężenie cholesterolu frakcji HDL w organizmie. KatarzynaBialasiewicz/Getty Images
Obecnie na chorobę Alzheimera może chorować nawet 21 milionów ludzi na świecie, a liczba pacjentów w Polsce przekroczyła już 350 tysięcy – podaje Ministerstwo Zdrowia. Pierwsze symptomy choroby pojawiają się zazwyczaj po 60. roku życia. Są to głównie: pogorszenie pamięci, zaburzenia koncentracji oraz opóźnienie reakcji na bodźce. Niedawno naukowcy odkryli, że u osób z wyższym stężeniem „dobrego” cholesterolu (czyli HDL) jest niższe ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera. Poznaj szczegóły badania i sprawdź, jak w naturalny sposób podwyższyć cholesterol HDL.

Spis treści

Wyższe stężenie cholesterolu frakcji HDL to mniejsze ryzyko rozwoju choroby Alzheimera

Cholesterol jest bardzo ważnym związkiem. Odpowiada za prawidłowe wytwarzanie kwasów żółciowych oraz witaminy D, a także hormonów płciowych. Wspiera również funkcjonowanie układu nerwowego, ponieważ reguluje prawidłowe tworzenie się połączeń między komórkami nerwowymi.

Powszechnie wiadomo, że wysoki cholesterol frakcji LDL (tzw. zły cholesterol) może zwiększać ryzyko rozwoju miażdżycy, a w konsekwencji prowadzić do zawału serca, udaru mózgu, a nawet zatoru płucnego. Dlatego bardzo ważne jest zadbanie o dietę, która będzie zawierała niewielkie ilości nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu.

Naukowcy od wielu lat analizują wpływ poszczególnych składników diety na rozwój chorób neurodegeneracyjnych. Amerykańscy eksperci postanowili natomiast zbadać związek między wyższym stężeniem cholesterolu frakcji HDL w płynie mózgowo-rdzeniowym, a pojawieniem się zaburzeń poznawczych i rozwojem choroby Alzheimera.

Badacze wykorzystali dane uczestników powyżej 60. roku życia, zarejestrowanych w Centrum Badań nad Chorobą Alzheimera oraz Programie Starzenia się. Swoje odkrycia opublikowali na łamach „Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s AssociationTrusted Source”.

Wykazano, że wyższe stężenie cholesterolu frakcji HDL w płynie mózgowo-rdzeniowym wiąże się z niższym ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera i lepszymi wynikami w testach funkcji poznawczych.

Odkrycie cząstek lipidowych (LDL, HDL) we krwi doprowadziło do kilku postępów w odkrywaniu preparatów do leczenia i zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym. Tutaj po raz pierwszy mierzymy cząstki HDL w płynie mózgowo-rdzeniowym i stwierdzamy, że wyższy poziom „dobrego” cholesterolu jest związany z lepszymi wynikami pomiarów poznawczych – podkreślają autorzy badania.

Naukowcy zaznaczają, że badanie ma jednak pewne ograniczenia, ponieważ ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, które dokładnie cząsteczki cholesterolu frakcji HDL mają właściwości ochronne na komórki nerwowe. Dlatego konieczne są dalsze analizy, które pozwolą skuteczniej wyjaśnić, w jaki sposób „dobry” cholesterol zmniejsza ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych.

Jednak odkrycia te potwierdzają wcześniejsze doniesienia, że wyższe stężenie cholesterolu HDL korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.

Jak naturalnie podwyższyć poziom cholesterolu HDL i obniżyć LDL?

Aby obniżyć stężenie cholesterolu frakcji LDL i zwiększyć HDL należy przede wszystkim wyeliminować z jadłospisu produkty, które są źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, tzn. tłuste rodzaje mięs i przetwory mięsne, produkty typu fast food oraz smażone potrawy.

Natomiast warto włączyć do jadłospisu produkty, które w naturalny sposób podwyższają stężenie cholesterolu frakcji HDL, czyli:

  • oliwę z oliwek,
  • olej lniany i olej z czarnuszki,
  • warzywa i owoce w postaci surowej,
  • awokado,
  • nasiona roślin strączkowych,
  • orzechy, głównie włoskie i migdały,
  • tłuste ryby morskie, takie jak śledź, łosoś, sardynki i tuńczyk.

Niestety nie ma jednego sposobu na podwyższenie stężenia „dobrego”" cholesterolu we krwi. Dlatego warto zadbać o zbilansowany jadłospis i uprawiać umiarkowaną aktywność fizyczną, która korzystnie wpływa na poprawę profilu lipidowego, a także obniża stężenie glukozy we krwi i zwiększa wrażliwość komórek na insulinę.

Miej ciśnienie pod kontrolą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia