Najpopularniejsze ciasta wielkanocne. Zobacz, ile mają kalorii i co w nich dobrego. Podpowiadamy, jak przygotować je w lżejszej wersji

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wielkanocne ciasta nie muszą być tak ciężkie i wysokokaloryczne, jak wynika to z tradycyjnych przepisów. Wiele z nich można przygotować w lżejszej, a wciąż atrakcyjnej i smakowitej wersji. Zobacz, jak to zrobić! Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Wielkanocne ciasta nie muszą być tak ciężkie i wysokokaloryczne, jak wynika to z tradycyjnych przepisów. Wiele z nich można przygotować w lżejszej, a wciąż atrakcyjnej i smakowitej wersji. Zobacz, jak to zrobić! Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. natavkusidey/123RF
Wielkanocne ciasta to tradycja świątecznego stołu. Lubimy wiele z nich i na uroczyste śniadanie najczęściej przygotowujemy kilka. Niektóre z nich to jednak prawdziwe hity! Zobacz, które wypieki na Wielkanoc są najpopularniejsze i jakie należą do najzdrowszych. Podajemy, ile kalorii zapewniają i proponujemy sposoby na to, by były lżejsze, a przy tym wciąż pyszne.

Spis treści

Tradycyjne ciasta wielkanocne na polskich stołach

Ciasta wielkanocne stanowią element świątecznego stołu, a na Wielkanoc sięgamy po nie szczególnie chętnie – tak deklaruje aż 97 procent Polaków, których zapytano także o słodkie preferencje w ramach badania Biostat dla marki Kasia z 2022 r.

Najsmaczniejsze ciasta wielkanocne jadamy zwykle tylko ten jeden raz w roku – część osób woli więc kupić już gotowe, choć aż 7 na 10 pytanych w badaniu zadeklarowało, że piecze je samodzielnie w domu. Robią to jednak nie tylko kobiety, bo do udziału w przygotowaniu świątecznych wypieków przyznało się 6 na 10 respondentów płci męskiej. Dzięki ankiecie wiemy także, które z tradycyjnych wypieków należą do najbardziej pożądanych.

Sprawdź również:

Te ciasta na Wielkanoc są najpopularniejsze

Najpopularniejsze ciasta na Wielkanoc to na pewno te, które jadaliśmy w dzieciństwie. Zwykle było ich kilka, dlatego tak samo chcemy świętować obecnie – we wspomnianym badaniu aż 56 proc. ankietowanych osób wskazało, że na ich stołach znajdą się co najmniej trzy rodzaje ciasta. Choć w plebiscycie na ulubiony świąteczny wypiek wyłoniono słodkiego zwycięzcę, był niemal tak samo popularny, jak słodkości znajdujące się na dwóch dalszych miejscach.

Do najpopularniejszych ciast na święta wielkanocne, które wybierają Polacy, należą:

Co ciekawe, nie wszyscy przygotowują ciasta według tradycyjnego przepisu. Z badań wynika, że w wersji wegańskiej, a więc z roślinnymi zamiennikami mleka i jajek, piecze je aż 1/3 pytanych osób w wieku 30-39 lat.

W poszukiwaniu pomysłów na wielkanocne ciasta najczęściej czerpiemy przy tym inspirację od znajomych oraz rodziny – tak twierdziło ponad 68 proc. badanych. Nieco mniej osób (niespełna 60 proc.), a przy tym częściej kobiety, szuka przepisów na portalach internetowych o tematyce kulinarnej.

Wiele osób stara się przy tym sprawić, by ich słodkości były lżejsze i bardziej zdrowe. To jak najbardziej możliwe!

Dowiedz się także na temat:

Czy wielkanocne wypieki są zdrowe? Ile mają kalorii?

Wielkanocne słodkie wypieki mogą być zdrowe, zwłaszcza, jeśli nie są za słodkie. Chociaż wiele z nich zawiera wartościowe produkty, to jednak z powodu dużej ilości cukru, tłuszczu i kalorii powinny być jedzone tak, jak inne rodzaje słodyczy – z umiarem.

Najwięcej zdrowych składników w postaci bakalii ma zwykle mazurek, który jest też niestety najbardziej kaloryczną opcją wśród wielkanocnych ciast. W połączeniu ze słodką masą i lukrem otrzymujemy bombę kaloryczną – porcja zaledwie 100 g zapewnia 450-475 kcal, a nawet 1/4 jej masy stanowi tłuszcz.

Również sernik jest zwykle tłusty, choć tu wszystko zależy od tego, jaki twaróg zostanie użyty do jego przegotowania. Taki deser – pieczony lub przygotowany na zimno – zapewnia niewątpliwie sporo białka i wapnia, a także cenne związki mineralne z rodzynek, jeśli te są dodane. Wciąż to jednak bardzo słodka opcja, która dostarcza 330-360 kcal w 100 g (a sernik z makiem – aż 440 kcal). Podobnie jest z paschą, która w zależności od przepisu zapewnia 250-360 kcal w porcji 100 g.

Jako lżejsze polecane są wypieki drożdżowe, takie jak babka (340-400 kcal), keks (385 kcal) i makowiec (350 kcal), który może być bardziej kaloryczny, jeśli w nadzieniu jest dużo orzechów. Masa makowa i bakalie to najzdrowszy element tego wypieku, przy czym te drugie są kluczowe również w keksie. Najmniej takich cennych elementów mają jednak babki – zarówno drożdżowa, jak i piaskowa. Ta druga ma więcej tłuszczu i jajek w stosunku do mąki, co sprawia, że jest bardziej kaloryczna.

Przeczytaj też:

Co zrobić, by wielkanocne ciasta miały mniej kalorii i były bardziej „fit”?

Jeśli chcesz sprawić, by ciasta wielkanocne były bardziej zdrowe i mniej kaloryczne, możesz dokonać pewnych zmian w podstawowych przepisach. Zobacz w naszej galerii, jak to zrobić w przypadku różnych tradycyjnych wypieków.

Wielkanocne ciasta nie muszą być tak ciężkie i wysokokaloryczne, jak wynika to z tradycyjnych przepisów. Wiele z nich można przygotować w lżejszej, a wciąż atrakcyjnej i smakowitej wersji. Zobacz, jak to zrobić! Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Najpopularniejsze ciasta wielkanocne. Zobacz, ile mają kalor...

Szukasz przepisów kulinarnych na tradycyjne wypieki na Wielkanoc? Masz je w jednym miejscu! Sprawdź: Znakomite ciasta na Wielkanoc. Oto 25 przepisów na wyśmienite wypieki, które będą hitem na świątecznym stole.

Roboty, z którymi pieczenie to przyjemność

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę Autopromocja

Czy Polacy boją się Legionelli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie